مساله امنیتی عادل به سبک دیالوگ آژانس شیشه ای

نامردیِ مطلق است ولی بیایید در ماجرای «نود و کنارگذاشتن عادل فردوسی پور» همین ابتدا ذهن مان را خالی کنیم که چه کسانی در دو سوی ماجرا ایستاده اند.

  1. چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸ ساعت ۲۲:۲۵ (۵ سال،۱ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

سخت است ولی فراموش کنیم که چه کسی در این تصمیم اشتباه کرده یا حرف درست را زده. خب حالا درباره اتفاقی که رخ داده کمی حرف بزنیم؛ در رسانه ای (ملی بودن و نبودنش و ارتزاق از بودجه عمومی در مرحله اول مهم نیست) اختلافی بین مدیر و کارمند پیش آمده؛ آن هم نه هر کارمند معمولی و بی اهمیتی، کارمندی که به کرات و علنی خود را فرزند رسانه اش نامیده، بارها برادری اش را ثابت کرده و خلاصه حرف و عملی علیه رسانه اش انجام نداده. این اختلاف یا با ریش سفیدی بزرگترهای رسانه به سلام و صلوات ختم می شود یا با ختم به شر می شود! خب درباره این واقعه مورد بحث همه می دانیم که مدیریت تا اینجا کارش را کرده و حتی دکور برنامه را هم جمع آوری کرده است.

حالا بیایید آیتم های وابسته بودن به بودجه عمومی و یدک کشیدن برند ملی را به این قصه اضافه کنیم. اگر موافقید آیتم هایی چون برترین شدن توسط همان مردمی که این رسانه از جیبشان استفاده می کند را در نظر بگیریم. خب حالا ابعاد ماجرا کامل شد؛ آیا نظر مردم در این فقره اهمیتی دارد؟  آیا بزرگان رسانه ملی به این مبادله ها و ضربه ای که به حیثیت رسانه ملی می خورد، آگاهند؟ گذشته از این سوال ها چرا مسأله ای که با یک ساده سازی ابتدایی قابل حل است، آن قدر پیچیده می شود و اهمیت پیدا می کند که به بقیه شبکه های تسری می یابد؟ چرا نام عادل در کمتر از یک هفته از دریافت جایزه اصلی جشنواره جام جم به خط قرمزی می ماند که در برنامه خندوانه هم سانسور شود؟ یا چرا باید رنگ علی ضیا بپرد وقتی نام عادل به زبان میهمان برنامه اش می آید؟ چرا باید مجبور شود پستی در حمایت از رفیقش را حذف کند و بگوید تابع تصمیمات صداوسیماست! 

اختلاف داخلی شبکه سه چه ارتباطی به شبکه نسیم و یک دارد؟ مگر عادل حرفی علیه رسانه مطبوعش زده یا عملی خلاف عرف انجام داده که دچار چنین ممیزی و سانسوری شده؟ خنده دار نیست وقتی اینها را کنار هم بگذاریم و یک موضوع ساده را که می شد به راحتی مدیریتش کرد، تبدیل کنیم به «مسأله امنیتی» (به سبک دیالوگ آژانس شیشه ای بخوانیدش)! لابد پس فردا که بازیکنی گل زد و نود نشان داد، باید همه شبکه ها بسان مسابقات جام جهانی و استادیوم را نشان دهند و صدای تماشاچی ها را هم سانسور کنند و پس فرداتر(!) پخش زنده فوتبال منوط شود به جمع آوری پلاکاردها و عکس ها توسط انتظامات.

تا کی باید هزینه این عدم دلسوزی را «رسانه ملی» پرداخت کند؟ این ماجرا را با همه جزییاتش می توانیم سال ها بعد برای نوه هایمان تعریف کنیم و بگوییم این بود مصداق «گره ای که با دست باز می شد، با دندان باز کردن».
همرسانی نوشتار: