طراحی سایت و جذب کاربران

  1. دوشنبه ۴ مهر ۱ ساعت ۱۰:۴۱ (۱ سال،۹ ماه قبل)
طراحی سایت
به گزارش فرانگر

آیا با نکاتی که رعایت آن ها در طراحی سایت باعث جذب کاربران می شود آشنا هستید؟

اهمیت طراحی سایت با توجه به نیازهای مخاطب جزو ضروری ترین نکاتی است که باید از ابتدای راه اندازی وب سایت به آن توجه کرد. برای جذب کاربران باید استانداردهایی را رعایت کرد که با بهبود عملکرد سایت و افزایش تعامل با کاربر امکان افزایش بازدیدکنندگان وب سایت را فراهم خواهد کرد.

در این مقاله تلاش شده است به چند نکته ساده اشاره شود که می تواند با جذب کاربران در فضای مجازی منجر به افزایش آمار بازدید از سایت شود.

طراحی سایت و افزایش آمار بازدیدکنندگان

با توجه به این که تعداد بازدیدکنندگان هر وبسایت قابل مشاهده است امکان بررسی عملکرد وبسایت پس از طراحی آن به راحتی ممکن است.

تجربه نشان داده است که با رعایت نکات زیر می توان کاربران بیشتری را جذب کرد:

1. هدایت نگاه کاربر به عناصر اصلی سایت

طراحی سایت باید به گونه ای باشد که کاربر را در بدو ورود به سایت به سوی عناصر مهم هدایت کند. با توجه به این که هدف از طراحی هر وبسایتی متفاوت است، این عناصر مهم می توانند المان های متفاوتی باشند.

برای مثال برای یک سایت شرکتی هدایت نگاه کاربر به سمت خدماتی که توسط شرکت ارائه می شود و مزایای خدمات ارائه شده توسط شرکت می تواند کاربر را تشویق کند در آینده به یک مشتری ثابت تبدیل شود. یا در طراحی سایت های فروشگاهی هدایت کاربر به سمت بهترین محصولات که با تخفیف ویژه در اختیار مشتریان قرار می گیرند می تواند کاربران را تشویق به خرید کند و آن ها را به مشتری دائمی فروشگاه تبدیل کند.

2. طراحی سایت با صفحات جامع

طراحی سایت فروشگاهی با صفحاتی جامع که دربردارنده کلیه اطلاعات مورد نیاز کاربران است می تواند باعث جذب کاربران شود. این یکی از نکات مهمی است که گوگل نیز به آن اهمیت می دهد. زیرا تلاش گوگل بر این است که اطلاعات جامع و درستی در اختیار کاربران در فضای مجازی قرار گیرد.

طراحان سایت و توسعه دهندگان آن نیز باید تلاش کنند تا صفحاتی که طراحی می کنند جامع بوده و کلیه اطلاعات کاربر را (با پاسخ به سوالات اساسی که در ذهن او وجود دارد) در اختیار او قرار دهد.

به این منظور باید خود را جای کاربران قرار دهید و تمام سوالات مهمی را که ممکن است برای مخاطب به وجود آید در ذهن مرور کنید. پس از آن طراحی سایت را با ایجاد صفحاتی که در بردارنده کلیه اطلاعات مخاطب است انجام دهید.

3. درک احکام زیباشناسی

کاربران در فضای مجازی به دنبال سایت هایی هستند که از نظر ظاهری زیبا هستند. برای همین است که درک احکام زیباشناسی یکی از مهم ترین اصولی است که در طراحی سایت باید به آن توجه شود.

به نظر می رسد که طراحی یک سایت زیبا کاری سخت و چالش برانگیز باشد. زیرا که عناصر و المان های متفاوتی در صفحات مختلف وب سایت وجود دارند که چیدمان آن ها با در نظر گرفتن کلیه نکات فنی کار ساده ای نیست.

اما در هر صورت اگر یک طراح سایت حرفه ای بتواند با درک کامل احکام زیباشناسی، یک سایت با صفحات جامع را (که در بخش قبل به آن اشاره شد) طراحی کند، می تواند بسیاری از کاربران را در فضای مجازی جذب کند.

4. متمایز کردن برند

سایت هایی که به تازگی طراحی می شوند باید این امکان را فراهم کنند که تصویری متمایز از برند در اختیار کاربران قرار دهند.

البته باید توجه داشته باشید که متمایز کردن برند در طراحی سایت باید بدون پیچیده کردن سایت باشد.

به بیان دیگر پیچیدگی بصری سایت برای این که بخواهید سایت خبری، فروشگاهی یا شرکتی خود را متمایز نشان دهید راهکار درستی نیست. زیرا که بررسی ها نشان می دهد طراحی سایت باید به برجسته کردن خدمات برند (بدون پیچیدگی بصری)، با یک طراحی ساده و در عین حال زیبا همراه باشد.

5. خواندن راحت تر از کلیک کردن است

این یکی از نکاتی است که می تواند برای بسیاری از سایت ها کمک کننده باشد. اگر قصد دارید بخشی از مطلب را در صفحه پنهان کنید (که برای دیدن آن نیاز به کلیک کردن باشد)، بهتر است دست نگه دارید. زیرا بیش از 70 درصد بازدیدکنندگان به بررسی و اسکن صفحه سایت از بالا به پایین می پردازند و توصیه شده است که همه اطلاعات لازم در معرض دید آن ها قرار بگیرد.

6. قرار دادن بخش هوم در مکان مناسب

بخش هوم باید به راحتی در تیررس کاربر باشد. دلیل این کار روشن است. بسیاری از کاربران انتظار دارند که بخش هوم را در مکان مناسبی از صفحه به راحتی پیدا کنند. سایر بخش های اصلی سایت نیز باید به راحتی در ساختار سلسله مراتبی در تیررس باشند. با این ساختار کاربر به راحتی می تواند به صفحات اصلی هدایت شود.

7. دقت در لینک دهی از صفحات اصلی

علاوه بر این که باید از سایر صفحات بتوان به راحتی به صفحات اصلی دسترسی داشت، باید در قرار دادن لینک در صفحات اصلی نیز دقت بسیار زیادی به خرج داد. در واقع لینک های قرار داده شده در صفحات اصلی باید متناسب با نیاز کاربران باشد و قرار دادن لینک های بی مورد به هیچ وجه توصیه نمی شود.

توصیه آخر برای طراحی سایت

در این متن تلاش شد چند نکته ساده برای جذب کاربران با طراحی سایت در اختیار شما قرار گیرد. توجه داشته باشید که علاوه بر موارد ذکر شده در بالا نکات زیاد دیگری هستند که مربوط به بهینه سازی سایت و انتخاب مناسب کلمات کلیدی یا تولید محتوای کاربرپسند می باشند.

هر یک از این موضوعات در جای خود قابل بحث هستند. برای همین توصیه می شود در صورت نیاز به آگاهی از این نکات برای جذب کاربران در فضای مجازی بیشتر تحقیق کنید.

شما می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای طراحی سایت با کارشناسان شرکت طراحی سایت نبض نت که یکی از فعالان این عرصه است که به طور تخصصی امکان ارائه خدمات طراحی انواع وب سایت را دارد مشورت کنید تا مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهند.