وزارت خارجه اعلام کرد

فعلا به شمال عراق نروید

وزارت امور خارجه کشورمان به دنبال ناآرامی های پراکنده در عراق با صدور اطلاعیه ای از زائران اربعین درخواست کرد «سفر خود به عراق را تا آرام شدن شرایط در آن کشور به تاخیر انداخته و به هشدارهای مسؤولان سیاسی و امنیتی اربعین توجه کامل داشته باشند.»

  1. پنجشنبه ۱۱ مهر ۹۸ ساعت ۲۲:۰۶ (۴ سال،۱ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

حجت الاسلام صحبت الله رحمانی ـ مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ـ در همین رابطه به گفت: عراق با یک سری اعتراض های محلی روبه رو است که البته دولت این کشور تا کنون به ما اعلام رسمی نکرده که مانع سفر زائران اربعین به عراق شویم. درحال حاضر فقط مرز خسروی بسته شده اما سه مرز دیگر برای تردد زائران باز است.

او با اشاره به تدوام سفر کاروان های رسمی سازمان حج به عراق از سه مرز مهران، چذابه و شلمچه با وجود گزارش برخی ناآرامی ها از بغداد، اظهار کرد: کاروان های رسمی عتبات تا پیش از این یک شب در شهر کاظمین (در نزدیکی بغداد) اقامت داشتند که با توجه به شرایط موجود، سفر آن ها به شهرهای کاظمین و سامرا در شمال عراق حذف شده است. به زائرانی که به قصد شرکت در مراسم پیاده روی اربعین به این کشور وارد می شوند نیز توصیه اکید می شود به سمت شمال عراق حرکت نکنند.

رحمانی با بیان این که دولت عراق تا کنون درباره وضعیت امنیت در داخل کشور و تشدید تدابیر امنیتی، اعلام رسمی نداشته است، در راستای اطلاعیه وزارت خارجه کشورمان و با توجه به مسدود شدن مرز خسروی، گفت: ما هم از زائران اربعین درخواست می کنیم سفر خود را یکی دو روز به تاخیر اندازند تا شرایط آرام شود.

بنا بر اعلام دبیر ستاد مرکزی اربعین، مرز خسروی با توجه به شرایط داخل عراق، تا اطلاع ثانوی بسته شده است. احمد محمدی فر گفته: این مرز به تقاضای طرف عراقی بسته شده است تا بتوانند شرایط و آمادگی لازم را احراز کنند.

گزارش هایی از بسته شدن مرز چذابه تا شب گذشته نیز منتشر شد که بنا بر اعلام مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج، این مرز هم اکنون باز و تردد زائران و کاروان ها درحال انجام است.
همرسانی نوشتار: