این هم موشک جدید ایرانی که تروریستها را تکه تکه کرد + عکس

پس از انجام برخی شرارت ها و تلاش برای ناامن سازی برخی مناطق مرزی کشورمان توسط تروریست ها و مزدوران مستقر در شمال عراق، سپاه پاسداران ظهر روز جمعه (۲۱ تیرماه) با صدور اطلاعیه ای از هدف قرار دادن مقرهای فعال و محل استقرار و آموزش این گروهک های تروریستی ضد انقلاب در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق از روز چهارشنبه (۱۹ تیرماه) خبر داد.

  1. سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸ ساعت ۰۷:۲۵ (۴ سال،۷ ماه قبل)
 «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس
به گزارش فرانگر

برابر آنچه که در اطلاعیه سپاه آمده، این عملیات که در پاسخ به تحرکات این گروهک ها در منطقه غرب و شمال غرب کشور صورت گرفته، توسط واحدهای موشکی، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی سپاه انجام شده است.

با توجه به استفاده از سامانه های متنوع در این عملیات، تجهیزات عملیاتی نزسا و کاربردهای آن، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. به عنوان مثال، مشخص شد که پهپاد مورد استفاده در این عملیات مدل مهاجر ۶ بود که در سالهای اخیر در اختیار نیروی زمینی سپاه قرار گرفته است. این پهپاد به بمب های هدایت شونده سری قائم مجهز می شوند و توان بمباران اهداف با دقت خوبی را دارند. پهپاد مهاجر ۶ که جدید ترین عضو خانواده پهپادهای مهاجر است، یک پهپاد رزمی- شناسایی با برد عملیاتی  ۲۰۰۰ کیلومتر محسوب می شود که توانمندی انجام مأموریت های شناسایی، مراقبت و رزمی با شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا را با قابلیت اطمینان مناسب، فراهم ساخته تا بتوانند عملیات مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف مورد نظر را انجام دهند.

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

این پهپاد از بمب های هوشمند و نقطه زن قائم استفاده می کند که در دو نوع با جستجوگرهای اپتیکی و حرارتی تجهیز شده اند و مهاجر ۶ می تواند تا دو بمب قائم را زیر بال های خود حمل کند. مهاجر همچنین با استفاده از سامانه اپتیکی پیشرفته می تواند در شب و روز و شرایط نامساعد جوی پرواز کرده و به اجرای عملیات بپردازد. از دیگری ویژگی های این پهپاد می توان به نشست و برخاست آن در باندهای کوتاه اشاره کرد.

اما در بخش دیگری از تصاویر منتشر شده از این عملیات، اصابت دقیق گلوله های توپخانه ای به مقرهای تروریست ها به چشم می خورد که حکایت از عملیاتی شدن یکی دیگر از دستاوردهای دفاعی کشور یعنی لیزری شدن گلوله های توپخانه سپاه داشت.

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

به نظر می رسد که گلوله های توپخانه ای هدایت شونده، احتمالا در عملیات علیه مواضع تروریست ها برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفته است. پیش تر گلوله های ۱۵۵ میلیمتری هدایت شونده بصیر بعنوان مهمات هدایت لیزری توپخانه ای در ایران ساخته و رونمایی شده بود. این گلوله طول حدود ۱۳۰ سانتی متر دارد و در بدنه استوانه ای خود از سطوح کنترلی پایدار کننده استفاده می کند.

اما در این حمله در کنار یگان های توپخانه با گلوله های لیزری و پهپادهای مسلح، از راکت اندازهای نیروی زمینی سپاه نیز استفاده شده است. بر اساس تصاویر منتشر شده در برخی شبکه های اجتماعی، مشخص است که برای تنبیه ضد انقلاب و تروریست ها، از راکت های ۱۲۲ میلی متری هم در جریان این حمله استفاده شده که در ایران به اسم آرش شناخته می شوند. اما آرش از کجا آمده و واجد چه ویژگی هایی است؟

آرش؛ برنامه ایرانی برای تولید و توسعه راکت معروف

نام کاتیوشا برای علاقمندان به مسائل نظامی، اسمی آشنا است. این راکت انداز معروف از زمان جنگ جهانی دوم در جبهه شرق توسط ارتش شوروی وارد عمل شده و به سرعت شهرتی بسیار ترسناک را برای خود دست و پا کرد. آتش باری بسیار سنگین یگان های راکتی ارتش شوروی در مراحل مختلف جنگ در از بین بردن قوای آلمان نازی نقشی بسیار مهم داشت. روسها در سالهای بعد از جنگ سامانه BM-۲۱ موسوم به گراد را توسعه دادند که یک راکت انداز ۴۰ تایی با کالیبر ۱۲۲ میلی متر است. در جریان ۸ سال دفاع مقدس هم ایران و هم عراق در سطح بسیار بالایی از این سامانه استفاده کردند.

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

راکت انداز گراد ایرانی در زمان دفاع مقدس

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

راکت های ۱۲۲ میلی متری در اختیار نیروهای ایرانی در سالهای جنگ

با آغاز برنامه خودکفایی نظامی جمهوری اسلامی ایران که از دوران جنگ آغاز شد یکی از اقلام پر استفاده همین راکت های ۱۲۲ میلی متری گراد بود که تلاش ها برای تولید انبوه آن آغاز شد و منابع مختلف، از وجود چند مدل راکت آرش که در صنایع دفاعی کشورمان تولید شده، خبر می دهند. آرش ۱ بردی در حدود ۱۲ کیلومتر داشته و سرعت آن ۵۳۰ متر بر ثانیه است. وزن کلی این راکت ۴۴ کیلو و وزن سر جنگی آن ۱۹ کیلوگرم است. نوع سرجنگی راکت  های خانواده آرش شدید الانفجار و ترکش شونده است. راکت آرش ۲ دارای وزن کلی ۶۶ کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز ۱۹ کیلوگرم است. برد این راکت ۲۱ کیلومتر بوده و سرعت آن نیز ۷۱۰ متر بر ثانیه است. راکت آرش ۳ نیز بردی در حدود ۴۰ کیلومتر داشته، وزن کلی این راکت ۶۷.۵ کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز ۲۲ کیلوگرم است. سرعت این راکت نیز در حدود ۱۱۰۰ متر بر ثانیه است.

راکت های ۱۲۲ میلی متری به صورت سنتی سلاح های دقیقی نیستند و از زمان توسعه راکت های گراد تا سالها به عنوان سلاحی وارد میدان نبرد شدند که روی قدرت آتش و شلیک راکت در حجم بالا برای اثرگذاری بر روی دشمن به کار می رفتند. تجهیز یگان های توپخانه ای به این راکت اندازها امکان پوشش منطقه ای نسبتاً وسیع را در مدت کوتاهی بوجود آورده و با توجه به سرعت مناسب خودروی حامل قدرت تحرک یگان های عملیاتی را به میزان زیادی افزایش داده و در عین حال آسیب پذیری واحدها در برابر آتش متقابل دشمن را کاهش می دهند.

همچنین برای توزیع بهتر حجم آتش بر بخش های مختلف یک منطقه و اجرای یک هدفگیری سریع و هماهنگ با دریافت داده ها از مجموعه فرماندهی نیز اتصال داده ای این پرتابگرها بسیار راهگشا است. علاوه بر ایران، در چند سال اخیر تلاش هایی از طرف کشورهای مختلف جهان برای بهبود دقت این راکت ها صورت گرفته است.

اما برنامه صنایع دفاعی کشورمان صرفا تولید داخلی این راکت ها نبوده و در سالهای اخیر تصویری از یک راکت ۱۲۲ میلی متری ایرانی جدید منتشر شده که در بخش میانی خود نیز بر خلاف دیگر نمونه های ۱۲۲ میلی متری معمول دارای بالک هایی است که به افزایش دقت این راکت ها کمک می کند. اضافه کردن بالک ها در موشک ها و راکت ها امری مرسوم به حساب می آید که به رسیدن به یک خط پروازی با ثبات تر منجر شده و در نتیجه به دقت بیشتر پرتابه مورد نظر منجر می شود و به همین خاطر، نسل جدید "آرش" های ایرانی نیز با دقت و کیفیت بالاتر، وارد عرصه رزمی شدند.

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

مدل معمول راکت های ۱۲۲ میلی متری ساخت ایران

پیام مهمی که شلیک های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد /  «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس

تصویر مربوط به راکت ایرانی جدید ۱۲۲ میلی متری - به بالک های نصب شده روی بدنه در بخش میانی دقت کنید

حمله به تروریست ها با آرش جدید؛ گزینه هایی با ویژگی های مثبت فراوان

با توجه به اینکه در جریان حمله اخیر سپاه پاسداران به گروه های تروریستی در شمال عراق شاهد استفاده از راکت اندازهای ۱۲۲ میلی متری بودیم و دقت گلوله های اصبت کرده از انواع مختلف، موجب شده تا محافل ضد انقلاب و رسانه های مزدور، در سکوتی طولانی بابت دقت این گلوله ها و اصابت شان به اهداف قرار بگیرند، به نظر می رسد مدلهای مختلفی از گلوله های «آرش» مورد استفاده نیروی زمینی سپاه قرار گرفته تا همچون موشک های فاتح ۱۱۰ که به مقر تروریست ها اصابت کرد، این بار نیز پاسخ دقیق و کوبنده ای به شرارت ها داده شود.

توسعه چنین راکت هایی ضمن آنکه سرعت بالا و دست برتر را به سرپنجه های نیروی زمینی سپاه و ارتش برای مقابله سریع و دقیق با تحرکات ضد انقلاب و دشمنان خارج از مرزها می دهد، در عین حال موجب خواهد شد نام و ارزش محصولات نظامی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و بعضا جهان بالاتر رفته و به زودی امکان صادرات و معرفی گسترده تر این محصولات به کشورهای مختلف تسهیل شود.

در عین حال، چنین عملیات های دقیق و موثری نشان می دهد خانواده گسترده راکت های سطح به سطح ایرانی در گونه های مختلف با برد، قدرت تخریب و پرتابگرهای متنوع به طور مؤثری برای ایجاد حجم آتش بالا در اختیار یگان های عملیاتی قرار دارند و جنگ های گذشته از سال های دفاع مقدس تا مقابله با گروهگ پژاک توسط نیروی زمینی سپاه و ایستادگی در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی در لبنان و غزه و درگیری های پس از آن در منطقه، گویای تأثیر این راکت ها در صورت به کار رفتن در طرح نبرد مناسب است.
همرسانی نوشتار: