موشک ایرانی که جهان را شوکه کرد + عکس

نوشت: یوزی رابین مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که "به احترام موشک ایرانی کلاه از سر برمی دارم".

  1. یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸ ساعت ۲۳:۵۹ (۴ سال،۵ ماه قبل)
کروز هویزه
به گزارش فرانگر

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشورها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک های جدید و مدرنی توسط نیروهای مسلح کشور رونمایی می شود که با معرفی هرکدام از آن ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان تر می شود.

در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روزها محور بحث روز است. بررسی تکنولوژی موشک های ایران نشان می دهد که برد این موشک ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

یکی از موثرترین سلاح ها در میدان های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک های کروز هستند.

موشک کروز چیست و چه کاربردی دارد؟

حوزه کروزهای زمینی، عرصه ای بسیار حساس و مهم تلقی شده و امروزه بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا، غالب توان تهاجمی خود را بر پایه استفاده از این موشک ها (با عملکرد کروز) قرار داده اند؛ علت اینکه کشورهای قدرتمند توان خود را در حوزه تهاجمی "بهره گیری از قدرت موشکی در حوزه کروز" گذاشته اند می توان از چند جهت و با چند دلیل به راحتی فهمید.

موشک های کروز به دلیل هزینه کمتری که در فرآیند تولیدشان به نسبت تولید موشک های بالستیک دارند و از سوی دیگر، مؤلفه هایی که در فرآیند حرکت موشک به سوی هدف (اعم از پروفایل پروازی و فرآیند شلیک و هدایت) دارند، سالیان سال است که توسط قدرت ها مورد توجه واقع شده است. به طور مثال، غالب حملات موشکی آمریکا به عراق و سوریه، غالب حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه یا حملات کشورهای ائتلاف آمریکایی در سوریه، با استفاده از توان کروزی آنها انجام شده است.

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به احترام موشک  ایرانی کلاه از سر برمی دارم + تصاویر

موشک کروز نوعی موشک و نوعی هواگرد بی سرنشین هدایت شونده بوده که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه های کروز از نوعی موتور جت استفاده می شود، در حالی که موشک های دیگر از موتور راکتی استفاده می کنند.

موشک های کروز معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین (برای جلوگیری از تشخیص توسط رادارهای دشمن) و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروزها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آنهاست.

کروز هویزه

موشک کروز هویزه در هنگام شلیک

با توجه به لختی اولیه در هدایت موشک کروز، این امکان وجود دارد که موشک صدها متر از مسیر منحرف شود. زیرا اگر چه با هدایت از این نوع لختی امکان انحراف برای موشکی که ده ها دقیقه پرواز می کند کم است، ولی برای موشکی که ساعت ها باید ادامه طریق دهد مناسب نیست. برای رفع عیب باید نوعی تصحیح در مسیر انجام شود تا در عمل مکمل هدایت اصلی آن باشد.

یکی از مهم ترین نکات درباره موشک کروز پرواز طولانی مدت این موشک است. به همین دلیل ممکن است توسط سامانه های منحرف کننده پدافندی دشمن، با وضعیت حرکت لختی موشک در طول مسیر امکان انحراف از چند متر تا چند صد متر وجود داشته باشد، البته با وجود سامانه هایی نظیر سامانه انطباق متقابل پشت سر هم جغرافیایی، سامانه سی دی اس و سامانه جی پی اس احتمال این مورد بسیار کاهش می باید.

موشک های کروز دارای چهار مولفه عمده هستند؛ اولین مولفه موشک های کروز استفاده از نیروی آیرودینامیکی در طبقات پایین جو (۳۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰۰ پا) است.

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به احترام موشک  ایرانی کلاه از سر برمی دارم + تصاویر

دومین مولفه این موشک ها توانایی تغییر مسیر و ارتفاع حرکت خود در طول مسیر حرکت است. سومین مولفه موشک های کروز، برد بیش از۵۰ کیلومتری آنهاست. آخرین و مهم ترین ویژگی و مولفه آن ها قابلیت هدایت مداوم در طول مسیر به سوی هدف نهایی ست.

موشک کروز موشکی راهبردی است و به همین دلیل قابلیت پنهان شدن از دید رادارهای دشمن به دلیل سطح مقطع کوچک، دارابودن موتور توربوفن با تابش حرارتی کم و سطح پرواز پایین را داراست. موشک های کروز را می توان از نظر اندازه، سرعت (فراصوتی یا فروصوتی) و نحوه پرتاب تقسیم بندی کرد. موشک های کروز بسته به شیوهٔ پرتاب به سه دسته هواپایه، دریاپایه و زمین پایه تقسیم می شوند.

جوان قصد دارد طی مجموعه گزارش هایی، موشک های کروز بومی و ساخت داخل را معرفی کند.

موشک کروز هویزه

موشک کروز هویزه یکی از انواع موشک های کروز ساخت ایران است که  ۱۳ بهمن ماه سال گذشته و در جریان نمایشگاه دستاوردهای دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

کروز هویزه

رونمایی از موشک کروز هویزه

طبق اعلام وزیر دفاع، این موشک بردی معادل ۱۳۵۰ کیلومتر داشته و آزمایش پروازی آن در برد پروازی ۱۲۰۰ کیلومتر انجام و این موشک موفق شد که اهداف از پیش تعیین شده را با دقت مورد اصابت قرار دهد.

وزارت دفاع، ساخت و تولید موشک کروز هویزه را گامی موثر در افزایش توانمندی نیروهای مسلح و قدرت بازدارنگی کشور دانسته و اعلام کرده که این موشک «دستان بلند» نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاع موشکی کروز است.

موشک های ایرانی غالبا از هدایت چندگانه بهره می برند که احتمالا مهمترین شان "ترکام - TERCOM" باشد. این نوع هدایت براساس یک نقشه از عوارض زمین شکل می گیرد و موشک برمبنای اطلاعات ورودی به رایانه و یا رایانه های پرواز، طی مسیر کرده و با ابزارهای متنوعی مسیر حرکتش را اصلاح و دقت خود را افزایش می دهد.

کروز هویزه

نمایی از چندین فروند موشک های کروز هویزه

در عین حال، مسلم است که فقط از این نوع هدایت برای ناوبری موشک ها بهره برده نمی شود، بلکه از چند نوع هدایت دیگر نیز برای هدایت دقیق موشک های ایرانی استفاده می شود که گلوناس و INS از جمله آنهاست؛ کما اینکه سپاه پاسداران نیز در مورد موشک کروز ۱۵۰۰ کیلومتری خودش (هنوز رونمایی نشده است) اعلام کرده که این موشک از طیف متنوعی از سیستم ها از جمله Gps، Glonass، Tercom، Ins و Dsmac بهره می برد.

هویزه در رسانه های خارجی

پایگاه تحلیلی دبکا فایل متعلق به رژیم صهیونیستی در مطلبی با بررسی این موشک کروز به مشخصات فنی این موشک پرداخته و در توصیف آن نوشته که نه تنها اسرائیل بلکه آمریکا هم توان مقابله با موشک کروز جدید ایران را ندارد.

یوزی رابین مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که "به احترام موشک ایرانی کلاه از سر برمی دارم" اما حالا دشمنان ایران با رونمایی از نسل جدید موشک های کروز زمینی، بهتر و بیشتر دریافته اند که "کروزهای زمینی ایران" یعنی مشکل جدی و جدید برای آنها، یعنی "دست ِبزن" جدیدی که معادلات منطقه ای آنها را حتماً تحت تأثیر جدی قرار خواهد داد.
همرسانی نوشتار: