فتوای بی سابقه روحانی سرشناس عراقی درباره جنگ ایران با آمریکا

در روزهایی که کشورهای عربی مرتجع بر طبل جنگ آمریکا علیه ایران اسلامی می کوبند و رژیم صهیونیستی دونالد ترامپ را برای حمله به کشورمان تشویق می کند، یک عالم اهل تسنن در عراق فتوایی بی سابقه مبنی بر حمایت از ایران صادر کرد و دفاع از ایران را واجب شرعی و آن را بر تمام اهل سنت واجب اعلام کرد.

  1. شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۱:۴۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
فتوای بی‌سابقه عالم اهل تسنن عراق درباره ایران
به گزارش فرانگر

سه دهه ازجنگ تحمیلی عراق علیه ایران گذشته و با نابودی رژیم بعث عراق و اعدام صدام، شاهد نزدیک شدن روابط بغداد و تهران هستیم؛ روابطی که علاوه بر نزدیک شدن و گفتمان مقامات دو کشور، تبادلات اقتصادی-تجاری طرفین به بالاترین رقم خود، یعنی ۱۲ میلیارد دلار رسیده و این امید می رود که تا ۲۰ میلیارد دلار نیز افزایش یابد. اکنون و در سایه ثبات و امنیتی که دو کشور پس از نابودی گروه های تروریستی داعش به آن رسیده اند، می رود تا همکاری های خود را در دیگر عرصه های درمانی و سرمایه گذاری و حتی گردشگری و فرهنگی افزایش دهند.
اما برخی کشورهای عربی مرتجع که به این همگرایی نزدیک تهران و بغداد حسادت می ورزند در تلاشند تا با اجیرکردن نیروهای آمریکایی در منطقه به خصوص خلیج شرایط حمله آمریکا به ایران را فراهم کنند و بر طبل جنگ می کوبند. از این رو دست به شیطنت هایی می زنند تا حساسیت های نظامی آمریکایی-صهیونیستی در منطقه بیشتر شود؛ اتفاقی که در الفجیره امارات روی داد و انفجار مشکوک چند نفتکش اماراتی و عربستانی را می توان از این دست شیطنت ها نامید؛ شیطنت هایی که بیم آن می رود شاهد رخدادهایی در منطقه باشیم؛ تا آنجا که عصر دیروز، جمعه نیز نمایندگی های کشورهای امارات متحده عربی، عربستان و نروژ در مورد انفجارهای اخیر در نفتکش های متعلق به این کشورها، بیانیه مشترکی در شورای امنیت منتشر کردند و آن را اقدامی تروریستی نامیدند. 

فتوای بی سابقه عالم اهل تسنن عراق درباره ایران 

اما این گونه شیطنت های آمریکا و کشورهای عربی مرتجع منطقه، از سوی برخی کارشناسان و عالمان دینی در منطقه جدی شمرده شده است تا آنجا که اعلام حمایت و جانفشانی از محور مقاومت و ایران اسلامی را مطرح کرده اند، کما اینکه شیخ عبداللطیف الهمیم، رئیس دیوان اهل تسنن عراق در یک فتوای بی سابقه، اهل تسنن را به دفاع از ایران فراخواند.
رسانه های خبری عراق تاکید کرده اند با اعلام فتوای بی سابقه عالم اهل تسنن عراق درباره ایران، گزارش دادند؛ رییس دیوان اهل تسنن عراق اعلام کرد دفاع از ایران واجب شرعی است و بر تمام اهل سنت واجب است.
در این فتوا که از سوی این مرجع اهل سنت بی سابقه بود است، خطاب به اهل سنت می گوید: همه باید آماده دفاع از ایران باشند. این دفاع واجب شرعی است و همگان باید اطاعت کنند.
گفتنی است پس از سقوط صدام این برای نخستین بار است که چنین فتوایی از اهل سنت در رابطه با ایران صادر می شود.
الهمیم که جزء صاحب نظران حوزه معارف اسلامی در عراق و دارای چندین تالیف در این حوزه است، تاکید کرد که در برابر سیاست های تجاوزگر آمریکا نه فقط عراق، بلکه از همه امت اسلامی انتظار می رود که در برابر هر گونه تجاوزگری علیه ایران و همه کشورهای عربی و اسلامی بایستند.شیخ عبداللطیف الهمیم همچنین روز چهارشنبه ایرنا گفت که آمریکا با سیاست تجاوزگری خود، دین، تمدن، هویت وجودی و تاریخ و آینده امت اسلامی را هدف قرار داده است.وی ادامه داد که همه این تحولات که در خاورمیانه و جهان اسلام اتفاق می افتد، پروژه ای است که هدفش، بی اثرکردن قوی ترین عناصر و بازیگران جهان اسلام و دورکردن بازیگران منطقه ای، از معادله و موازنه قدرت در برابر رژیم اشغالگر اسرائیل است.
الهمیم با بیان اینکه این پروژه، یک طراحی صهیونیستی است، گفت طبق این پروژه توانستند عراق، سوریه و لیبی را از موازنه قدرت در منطقه خارج کرده و تلاش می کنند که مصر را نیز از این بازی خارج کنند.
وی سیاست های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را نیز در راستای این پروژه صهیونیستی دانست و گفت که این پروژه همچنان تا خارج کردن همه بازیگران منطقه ای از بازی موازنه قدرت در منطقه ادامه خواهد داشت. رییس دیوان اوقاف اهل سنت عراق تاکید کرد که بر همین اساس همه امت اسلامی باید جلوی این تجاوزگری جدید آمریکا بایستند. 

خارج شدن کارکنان سفارت آمریکا از عراق 

این فتوای عالم دینی، درحالی عنوان می شود که آمریکا نیروهای خود در عراق را افزایش داده و درحال احداث پایگاه نظامی جدید در این کشور است.
روزنامه سعودی «عکاظ» دیروز، جمعه به نقل از منابع پارلمانی عراق گزارش داد که واشنگتن قصد دارد تعداد نیروهای خود را در داخل خاک عراق افزایش دهد و یک پایگاه نظامی جدید احداث کند.
عکاظ همچنین به نقل از این منابع اعلام کرد که «دولت عراق به این درخواست آمریکا پاسخی نداده، ولی در عین حال بر همکاری نظامی محکم بین واشنگتن و بغداد تأکید کرده است».
در همین ارتباط، وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه هفته جاری با صدور بیانیه ای به کارکنان «غیرضروری» سفارت خود در بغداد و کنسولگری این کشور در اربیل دستور داد که عراق را ترک کنند.
«کریم علیوی»، عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق پنجشنبه گذشته ضمن حمله به آمریکا، اعلام کرد که واشنگتن با خارج کردن کارمندان خود از بغداد قصد دارد این پیام را مخابره کند که عراق از نظر امنیتی بی ثبات است.

احداث دو پایگاه نظامی جدید آمریکا در الانبار 

علیوی با تأکید بر اینکه عراق باثبات است و هیچ مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، تصریح کرد که همه نیروهای سازمان «حشدالشعبی» (بسیج مردمی) تحت فرمان فرمانده نیروهای مسلح قرار دارند و آنچه واشنگتن درباره حشد می گوید، دروغ است. 

بر اساس اعلام رسانه های خبری، آمریکا اخیراً دو پایگاه نظامی جدید در استان الانبار واقع در غرب عراق ایجاد کرده؛ این در حالی است که لایحه اخراج نظامیان آمریکا از این کشور در هفته جاری، بررسی و احتمالاً تصویب خواهد شد.
همرسانی نوشتار: