اگر رنگ خودروی شما هم سیاه ، سفید و نقره ای نیست اصلاً نگران نباشید

در سال های اخیر تولید و از سوی دیگر خرید رنگ های غیر از رنگ های سیاه و سفید و نقره ای افزایش یافته است و سلیقه مشتریان برای خرید خودرو های با رنگ خاص نیز تغییر کرده است، ولی نگهداری از رنگ های خاص خودرو قواعد خاص خودش را دارد که طبیعتا با رعایت آن ها می توانید برای مدت زمان زیادی

  1. یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۰:۳۵ (۵ سال قبل)
نکات کلیدی برای مراقبت از رنگ خودرو
به گزارش فرانگر

شرکت های خودروسازی در سال های اخیر رنگ های خاص و زیبایی را به محصولاتشان اضافه کردند که کیفیت بالای رنگ های موجود باعث شده تا مشتریان نیز از قاعده تکراری موجود یعنی رنگ های سیاه و سفید کمی فاصله بگیرند و به سراغ این رنگ ها بروند، ولی بسیاری از افراد تصور می کنند که توجه به توصیه های معمولی برای نگهداری از رنگ خودرو کافی بوده و قواعد مربوط به رنگ های خاص خودرو را نمی دانند و در نتیجه با از بین رفتن کیفیت و به اصطلاح رخ خودرو مواجه می شوند و این اشکال را یا به خودروساز و یا اشکال ذاتی رنگ های خاص مرتبط می کنند.

البته این رنگ های خاص معمولا تحت تاثیر موارد مختلف، تاثیرات گوناگونی را می پذیرند که شما با توجه به نوع ماده یا اتفاقی که برای خودرو رخ می دهد باید اقدامات لازم را انجام دهید و طبیعتا یک نسخه برای هر نوع اتفاقی مناسب نخواهد بود و شاید حتی شاهد بدتر شدن وضعیت باشید و ضرر و زیان بیشتری را متحمل شوید.

۱- اولین ماده مهم موثر روی رنگ خودرو، اثر صمغ و شیره درختان استاین ماده یکی از ماده های بسیار مضر برای رنگ خودرو است که تاثیر بسیار زیادی روی رنگ داشته و بایستی تا جاییکه می توانید از برخورد آن با سطح خودرو جلوگیری نمایید. نکته اساسی و حیاتی در مورد صمغ و شیره درختان این است که تا زمان چسبنده بودن قابلیت پاکسازی دارند و پس از گذشت زمان و سفت شدن عملا شما وارد یک بحران شده اید که چاره ای جز صدمه به رنگ خودرو ندارید! ماده پیشنهاد شده برای پاک سازی اثر این ماده، استفاده از الکل است که به خوبی می توانید این ماده را پاک کند.

۲- بنزین، دومین ماده مهم موثر روی رنگ های خاص خودرو استیکی از موادی که با احتمال بسیار زیاد با سطح خودروی شما برخورد خواهد کرد و اتفاقی نیست که بخواهید از رخ دادن آن برای همیشه جلوگیری کنید، ریختن بنزین روی سطح بدنه خودرو است که در اطراف باک با احتمال بیشتری رخ می دهد، ولی طبیعتا این اتفاق در رنگ های خاص خودرو اثر مخرب تری داشته و عملا بعد از تکرار شدن چندین باره این اتفاق، صدمه خوردن رنگ خودرو آغاز می شود.

بهترین و عادی ترین پیشنهاد برای رفع این مشکل ساده تر از چیزی است که تصور می کنید! لطفا باک را به صورت ۱۰۰ درصد پر نکنید! در همه جاده ها و خیابان پمپ بنزین وجود دارد و شما در هر جایی که هستید می توانید اقدام به سوخت گیری کنید و بدون نیاز به پر کردن باک به مسیرتان ادامه دهید. اگر به هر دلیلی نخواستید به این توصیه عمل کنید، حتما یک دستمال نرم در ماشین داشته باشید و پس از سوخت گیری، به طور کامل جا هایی که آغشته به بنزین شده را پاک کنید.

۳- قهوه و شربت، سومین موردی است که اثر مخربی روی رنگ های خاص خودرو داردالبته این مورد تفاوت خاصی در بین رنگ های مختلف ندارد منتهی به دلیل خاص بودن رنگ بعضی از خودرو ها منجر به دیده شدن بیش از اندازه این مواد شده و عملا خودرو را با یک جلوه بدی در معرض نمایش قرار می دهد. یکی از دلایل اثر مخرب این مواد وجود کربنات و اسید هایی است که روی کیلیر اثر گذاشته و موجبات تخریب آن را فراهم می کند.

شاید انتظار داشتید که در موارد قبلی به شست و شوی خودرو اشاره کنیم، ولی قطعا برایتان عجیب خواهد بود که بدانید در این مورد به شدت شست و شوی خودرو با آب توصیه می شود و تا جاییکه می توانید حتی در اندازه بسیار اندکی به مقدار آلوده شده به این ماده باید شست و شو را انجام دهید.

یکی از اشتباهاتی که معمولا در بین صاحبان خودرو وجود دارد این است که وقتی به مسافرت می روند عملا بسیاری از توصیه ها را فراموش می کنند و به طور مثال روی کاپوت خودرو و یا صندوق خودرو قهوه، شربت و …. می خورند و توجهی به ریزش آن ها روی بدنه خودرو ندارند، ولی اثر اسیدی یا کربنات آن ها قطعا در بلندمدت منجر به از بین رفتن رنگ خودرو علی الخصوص رنگ های خاص خودرو می شود! در هر جایی که هستید ابتدا بدانید که خودروی شما نیاز به محافظت دارد و دوم اینکه شست و شوی به موقع را فراموش نکنید.

۴- فضولات پرندگان از دیگر موادی است که روی رنگ خودرو تاثیر بدی می گذاردقطعا در بسیاری از موارد که معمولا در پارک خودرو در خیابان ها و کوچه ها رخ می دهد، متوجه فضله پرندگان روی خودروی خود شده اید که متاسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع سوار خودرو می شوند و به کار های خود می پردازند، غافل از اینکه این فضولات در صورت ماندن روی بدنه خودرو منجر به صدمه جدی در رنگ های خاص خودرو می شود و شما را برای یک هزینه کرد احتمالی آماده می کند.

فضله پرندگان دارای خاصیت اسیدی است و به همین دلیل منجر به اثر مخرب در روی خودرو شده و همان نکاتی که در مورد سایر موارد گفتیم در این عنوان نیز رخ می دهد. اولین پیشنهاد برای رفع این مشکل این است که در زیر درختان و مکان هایی که احتمال این کار را می دهید، اقدام به پارک خودرو نکنید!

به هر صورت در صورت رخ دادن این اتفاق نیز با پارچه نرم و کمی آب اقدام به پاکسازی کنید و این اثر را از بین ببرید. حتی در صورتی که در لحظه امکان پاکسازی نداشتید، برنامه ریزی کنید تا حضور فضله روی خودرو به بالای ۲۴ ساعت نرسد و سریعا اقدام به تمیز کردن کنید.

۵- آخرین مورد در این سری از مواد موثر و مخرب، اثر حشرات است!حشرات نیز دارای بزاقی هستند که اثرات اسیدی داشته و به همین دلیل اثر آن ها روی رنگ های خاص خودرو بسیار زیاد بوده و عملا زیبایی خودروی شما را از بین خواهد برد. در هنگام مراجعه به روستا ها و یا اطراف شهر باید حواستان به حشرات باشد و از باقی ماندن آن روی بدنه جلوگیری کنید و سریعا اقدام به شست و شوی خودرو نمایید. نکته مهم در این رابطه نیز این است که وجود چند ساعته این مواد روی بدنه خودرو تاثیر آنچنانی ندارد، ولی باقی ماندنشان برای مدت زمان طولانی قطعا اثر تخریبی خواهد داشت.
همرسانی نوشتار: