تفریح اشرافی عراقی ها با خودروی شخصی در ایران + عکس

در این بین خودروهای کره ای و ژاپنی فراوانی نیز از کشور عراق راهی کشور شده اند که به دلیل نوع پیشرانه امکان واردات رسمی آن ها طی سال های گذشته به کشور فراهم نبود. به عنوان مثال هیوندای سانتافه اسپرت که از یک پیشرانه شش سیلندر ۳.۳ لیتری بهره می گیرد، هرگز به صورت رسمی طی سال های گذشته به کشور وارد نشده است .

  1. پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸ ساعت ۲۲:۴۵ (۱۲ ماه قبل)
خودرو پلاک عراق
به گزارش فرانگر

هرسال با آغاز فصل تابستان شاهد ورود خودروهای گذرموقت بسیاری به کشور هستیم که حجم قابل توجهی از آن ها را اتباع کشورهای همسایه تشکیل می دهند. اما امسال آزادسازی و منع ورود خودروهای شخصی عراقی با پلاک مبدأ به کشور، موجب شده است تعداد چشمگیری از خودروهای خاص عراقی رهسپار شهرهای گردشگری ایران شوند.

این در حالی است که همچنان بسیاری از هموطنان ساکن مناطق آزاد با مشکلات و موانع موجود بر سر راه دریافت مرخصی سالانه و تردد در خاک اصلی کشور دست وپنجه نرم می کنند. این موضوع در حالی اجرایی شده است که هم اکنون خودروهای خاص و کمیاب از عراق وارد ایران وارد شده اند که نمونه های مشابه آن ها در مناطق آزاد کشور به دلیل حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی و همچنین کشور سازنده محصول یعنی آمریکا، اجازه خروج از این مناطق را ندارند و نمی توانند با دریافت پلاک گذرموقت، یک ماه به صورت آزاد در خاک اصلی کشور تردد کنند.

این موضوع موجب شده است بسیاری از علاقه مندان خودروهای خاص و همچنین هموطنان ساکن مناطق آزاد کشور نسبت به تردد خودروهای عراقی با پلاک کشور عراق در شهرهای ایران حساسیت نشان دهند و تقاضای خود را مبنی بر آزادسازی مرخصی سالانه خودروهای مناطق آزاد کشور را در شبکه های مجازی به گوش مسئولان برسانند.

هرچند ورود اتباع عراقی با خودروهای شخصی می تواند کمک قابل توجهی به صنعت توریسم کشور کند و موجب ارز آوری بیشتری به کشور شود اما ازسوی دیگر سفر هموطنان ساکن مناطق آزاد کشور نیز می تواند به رونق هرچه بیشتر توریسم بینجامد. زیرا در این ایام حجم سفرهای تابستانی با افزایش قابل توجهی همراه است و در صورت آزادسازی تردد خودروهای مناطق آزاد کشور می توانیم شاهد سهم بیشتری از درآمدزایی گردشگری کشور باشیم. از این رو لزوم صدور مجوز دریافت پلاک گذرموقت به خودروهای مناطق آزاد بدون محدودیت و اعمال نوع خودرو و حجم موتور، بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد.

شاخص ترین و جذاب ترین خودروهای عراقی واردشده به کشور طی روزهای اخیر می توان به انواع دوج دورانگو، شورولت کامارو، کادیلاک اسکالید، لکسوس GX۴۶۰، فورد موستانگ، جی ام سی تاهو و دوچ چارجر اشاره کرد که با تردد در شهرها و جاده های کشور، موجب حسرت هموطنان ایرانی شده اند. ازآنجاکه درحال حاضر واردات انواع خودرو به کشور و مناطق آزاد ممنوع شده است، دیدن چنین خودروهایی برای علاقه مندان به خودروهای خاص و گذرموقت از جذابیت بالایی برخوردار است.