تصویر جنجالی داوری دخترها در فوتبال پسران خبرساز شد + عکس

انتشار یک عکس که داوری زنان برای فوتبال نونهالان پسر را نشان می داد باعث شد از همان روز داوری زنان ممنوع شود.

  1. یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۲۰ (۴ سال،۸ ماه قبل)
انتشار یک عکس داوری 5 ساله زنان را ممنوع کرد
به گزارش فرانگر

یوفا دیروز اعلام کرد «استفانی فراپارت» داور زن فرانسوی ۱۱روز دیگر دیدار لیورپول و چلسی در سوپرکاپ اروپا را قضاوت می کند؛ انتخابی که شاید به قیمت پخش نشدن این بازی جذاب از تلویزیون ایران تمام شود! شاید این انتخاب برای اروپایی ها نیز کمی تازگی داشت، اما کسی به آن ایراد نگرفت و تعجب هم نکرد.

البته بعید نیست به زودی چنین اتفاقی در رشته فوتسال برای گلاره ناظمی، داور بین المللی ایران هم رخ دهد چون او مسابقات مهمی در فوتسال بانوان را تاکنون سوت زده است.

همزمان با انتخاب غیرمنتظره یوفا، در ایران هم انتشار یک عکس از قضاوت ۲ داور زن در مسابقات نونهالان در بوشهر سروصدای زیادی به پا کرد و واکنش های زیادی را در پی داشت. براساس پیگیری های خبرنگار ما بعد از انتشار این عکس قضاوت داوران زن برای مسابقات پسران حتی در رده نونهالان هم ممنوع شد!

داوران زن در مسابقات فوتبال پسران

عکسی از ۲ داور جوان زن درحال برگزاری مراسم ابتدای مسابقه با ۲ کاپیتان تیم های پسران در رده سنی نونهالان خیلی سریع در شبکه های اجتماعی و رسانه ها دست به دست شد و واکنش های متفاوتی را هم در پی داشت. این اتفاق با تصمیم هیأت فوتبال بوشهر در مسابقات داخلی این استان رخ داد؛ موضوعی که گویا در استان بوشهر ایده جدیدی نیست و قبلا هم اتفاق افتاده، اما هیچ وقت رسانه ای نشده بود.

نمونه های مشابه در کیک بوکسینگ و بسکتبال

البته این برای اولین بار نبود که در ورزش ایران شاهد قضاوت داوران زن در مسابقات مردان بودیم. همین چند روز قبل خبر رسید برای اولین بار در مسابقات قهرمانی کیک بوکسینگ مردان، ۶ داور زن در کنار داوران مرد حاضر شدند و این مسابقات را قضاوت کردند. البته اتفاقی که بیش از همه سروصدا به پا کرد، قضاوت یک داور زن در مسابقه بسکتبال مردان در اراک بود. این اتفاق که تقریبا یک سال قبل رخ داد، با انتشار یک فیلم رسانه ای شد و بازتاب های مختلفی هم در پی داشت.

انتشار عکس بعد از ۵سال

روز گذشته سعی کردیم با داورانی که عکسشان در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، دقایقی همکلام شویم. وقتی از طریق مسئولان هیأت فوتبال بوشهر پیگیر گرفتن ارتباط با این ۲ داور زن بودیم، متوجه شدیم که آنها به خاطر برخی واکنش های منفی بعد از انتشار این عکس علاقه چندانی به صحبت ندارند. با این حال طبق اطلاعاتی که دریافت کردیم، این ماجرا برای نخستین بار رخ نداده و ۵سالی است که هیأت فوتبال بوشهر دست به چنین ابتکاری زده و برای مسابقات رده های سنی پایه از داوران زن هم استفاده می کند.

شاید چون هیچ وقت عکسی از داوران زن حین قضاوت فوتبال پسران منتشر نشده بود، شاهد هیچ واکنشی به این ماجرا نبودیم. البته ۲ داوری که در این عکس رویت شدند، از داوران تازه کار و جوانی هستند که هنوز به سطح کشوری هم نرسیدند و فعلا در سطح استان قضاوت می کنند.

ممنوعیت قضاوت به خاطر یک عکس!

یک مقام مسئول در هیأت فوتبال استان بوشهر از اتفاقاتی که قبل و بعد از انتشار این عکس رخ داده، توضیحاتی را ارایه کرد.

او در توضیح ماجرای قضاوت این ۲ داور زن در مسابقات زیر ۱۲ سال پسران می گوید: «استان بوشهر امسال ۷۳ داور فعال و ۱۵ داور کشوری زن در رشته فوتبال و فوتسال دارد و از آنجایی که در سطح استان ما فقط مسابقات فوتسال بانوان را داریم و آن را به صورت فستیوال هم برگزار می کنیم، قطعا نمی توانیم از همه این پتانسیل استفاده کنیم. هیأت فوتبال از چند سال قبل تصمیم گرفت تا برای مسابقات فوتبال در رده سنی نونهالان پسران هم از داوران زن استفاده کند تا انگیزه ای برای پیشرفت آنها باشد. در ضمن در فستیوال های این چنینی با وجود برگزاری مسابقات در زمین چمن، به خاطر تقسیم زمین به چند قسمت، داوران به سبک مسابقات فوتسال وسط زمین نیستند و به عنوان داور خط قضاوت می کنند.»

این مقام مسئول از مخالفت هایی که بعد از انتشار این عکس رخ داده، هم خبر داد: «می دانستیم که بعد از انتشار این عکس، شاید دردسرهایی به وجود بیاید که این اتفاق رخ داد. از نهادهای مختلفی از جمله فدراسیون و وزارتخانه تماس هایی داشتیم که دیگر این اتفاق تکرار نشود. از همان روز پنجشنبه هم دیگر در فستیوال از داوران زن در مسابقات فوتبال نونهالان پسر استفاده نشد.»