ترامپ نه

دیدار مقامات ایران و عربستان به زودی

رسانه های عراقی از سفر چندساعته دیروز عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به عربستان خبر دادند.

  1. پنجشنبه ۴ مهر ۹۸ ساعت ۲۰:۰۴ (۴ سال،۲ ماه قبل)
به گزارش فرانگر
شبکه السومریه دفتر نخست وزیری در بیانیه ای اعلام کرده که «این سفر برای بررسی روابط دو کشور برادر و وضعیت منطقه ای و تلا ش ها برای آرام کردن [اوضاع] و [تشریح] موضع ثابت عراق برای ایفای نقشی مثبت در دورکردن خطر تنش ها، کشمکش ها و برقراری بهترین روابط با همه کشورهای همسایه، برادر و دوست، انجام می شود.»
اما در واکنش به این خبر، شبکه المیادین از وساطت نخست وزیر عراق میان ریاض و تهران خبر داد و روزنامه الاخبار لبنان نیز اعلام کرد که او حامل پیامی در خصوص «طرح صلحی» است که اخیراً مقامات یمنی در صنعا اعلام کردند. همچنین وبگاه خبری «بغداد الیوم» نیز اعلام کرد که عبدالمهدی در این سفر قرار است میان تهران و ریاض وساطت کند.
المیادین به نقل از «منابع مطلع» نوشت، عراق با هدف وساطت بین ریاض و تهران تحرکاتی می کند و در همین ارتباط، عادل عبدالمهدی چهارشنبه به ریاض می رود و قرار است با سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان شاه و ولیعهد سعودی دیدار کند. المیادین توضیح داد «منابع مطلع گفتند که وساطت عراق با هدف دیدار سران ایران و عربستان در بغداد پایتخت عراق انجام می شود.»
روزنامه الاخبار نیز با اشاره به خبر سفر عبدالمهدی به عربستان سعودی نوشت، آنچه مهم است، زمان این سفر است. این سفر به موازات شنیده شدن خبرهایی انجام می شود مبنی بر اینکه تماس هایی بین المللی و منطقه ای در جریان است که هدفش جلوگیری از تنش در منطقه خلیج (فارس) و حرکت به سوی نوعی آتش بس بین یمن و عربستان از یک سو و عربستان و امارات از سویی دیگر است.
بغداد الیوم نیز به نقل از یک منبع آگاه دولتی نوشت، «عراق در حال ایفای نقش واسطه با هدف کاهش تنش است، زیرا تنش بر صادرات نفت اثر می گذارد. نقش وساطت شاید به نشستی در بغداد با حضور ایران و عربستان بینجامد و عراق در کاهش شدت تنش نقشی مؤثر خواهد داشت.»همرسانی نوشتار: