پیشنهاد مذاکره ایران با عربستان

آنها هم مایلند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد ظریف برای مذاکره با عربستان را «درست و هوشمندانه» توصیف کرد و با بیان اینکه عربستان علامت هایی داده که نشان می دهد مایل به بهبود روابط است گفت که باید از این فرصت استفاده کرد.

  1. چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸ ساعت ۲۱:۰۸ (۴ سال،۷ ماه قبل)
به گزارش فرانگر
علی مطهری در یادداشتی با عنوان «ضرورت بهبود روابط با عربستان و امارات» که در اختیار گذاشت، نوشت: «حل مشکلات اقتصادی بستگی زیادی به سیاست خارجی کشور دارد. آمریکا و اسرائیل از اختلافات کشورهای منطقه خاورمیانه حداکثر استفاده را می برند. روابط ایران با عربستان و امارات چند سالی است که به دلیل برخی ندانم کاری های سه طرف به سردی گراییده و ضرر آن را مردم این کشورها تحمل می کنند و سود آن را آمریکا و اروپا و گاه روسیه و چین می برند، چنان که سود وضعیت فروش نفت ایران را بیشتر روسیه می برد.
چرا کشورهای اسلامی باید به گونه ای عمل کنند که سودش را بیگانه ببرد؟ مطابق اسلام، زمان تحریم ایران همه کشورهای اسلامی باید از ایران حمایت کنند، ولی می بینیم اکثر آنها در کنار آمریکا قرار گرفته اند. یکی از علل آن اختلافات بی اساسی است که بر پایه فرقه گرایی میان آنها ایجاد شده است و به عبارت دیگر به جای اتحاد اسلامی تفرقه و تشتت بر آنها حاکم است.
قطعا عربها در موضوع سوریه و یمن دچار اشتباهات فاحش شده اند ولی ما نیز آنها را ترسانده ایم و آنها از ترس ما به دامان اسرائیل افتاده اند. آرمان های اسلامی ما مانند آزادی فلسطین جز با همکاری سایر کشورهای اسلامی و جز با اتحاد اسلامی تحقق نمی یابد. ما نباید به گونه ای عمل کنیم که کشورهای اسلامی این گونه برداشت کنند که ایران می خواهد حکومت های آنها را ساقط و یک حکومت شیعی روی کار آورد. شعار ما باید اسلام باشد نه فرقه گرایی.
اکنون شرایط خوبی برای بهبود روابط با عربستان و امارات پدید آمده است. پیشنهاد آقای ظریف برای مذاکره با عربستان پیشنهاد درست و هوشمندانه ای است. هر دو کشور امارات و عربستان علامت هایی داده اند که نشان می دهد مایل به بهبود روابط هستند. امارات به خاطر دوری از ایران دچار ضعف اقتصادی شده و عربستان نیز احساس می کند که راهی که در یمن می رود پایان خوشی ندارد و هر دو کشور دریافته اند که آن گونه که آنها خیال می کردند آمریکا قصد نابودی و بلکه توان نابودی حکومت ایران را ندارد. باید از این فرصت استفاده کرد.»همرسانی نوشتار: