چرا با حمله به آرامکو قیمت نفت 100 دلار نشد؟ + عکس

با توجه به کند شدن رشد اقتصاد جهان و وجود ذخایر مازاد نفت در سراسر دنیا، به نظر نمی‌رسد دورنمای نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار فعلاً چندان محتمل باشد.

  1. یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸ ساعت ۲۲:۳۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
چرا با حمله به آرامکو قیمت نفت ۱۰۰ دلار نشد؟
به گزارش فرانگر

به نقل از تسنیم، افزایش ناگهانی قیمت نفت در هفته گذشته کابوس کمبود نفت را یادآوری کرد، ولی تحلیلگران می‌گویند به نظر نمی‌رسد این بار رانندگان در سراسر دنیا مجبور باشند در صف‌های طولانی پمپ بنزین بایستند.

حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات کلیدی نفت عربستان سعودی باعث شد این کشور نیمی از تولید معمول نفت خود را از دست بدهد.

این اتفاق قیمت نفت را طی یک روز ۱۵ درصد افزایش داد.

قیمت یک بشکه نفت خام از آن زمان کاهش یافته و در روز جمعه حدود ۶۵ دلار معامله شد.

با توجه به کند شدن رشد اقتصاد جهان و وجود ذخایر مازاد نفت در سراسر دنیا، به نظر نمی رسد دورنمای نفت بشکه ای ۱۰۰ دلار فعلاً چندان محتمل باشد.

هری چیلینگوریان، رئیس بخش تحقیقات کالا در بانک فرانسوی بی ان پی پاریباس گفت: «در واقع جهان امروز نسبت به دهه ۷۰ برای مواجهه با شوک های نفتی آماده تر است».

در ۱۹۷۳، پس از تحریم متحدان اسرائیل توسط اوپک در بحبوحه جنگ یوم کیپور و همچنین در ۱۹۷۹ پس از انقلاب ایران، قیمت نفت خام طی چند ماه افزایش یافت و اقتصاد های پیشرفته دنیا را به زانو در آورد.

اقتصاددانان کامرزبانک طی یادداشتی گفتند: «در حال حاضر، بعید به نظر می رسد یک شوک نفتی همان تاثیرات مخرب را داشته باشد».

«به علاوه بانک های مرکزی برای مقابله با افزایش تورم در پاسخ به شوک عرضه نفت، نرخ بهره را افزایش نمی دهند».

مهمتر از همه، اقتصاد ها وابستگی خود به نفت را کاهش داده اند.

مثلا مصرف در آمریکا از ۱۷.۳ میلیون بشکه در روز سال ۱۹۷۳ به ۲۰.۵ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ رسید یعنی تنها یک افزایش ۱۸ درصدی، در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۳۰ درصد رشد داشت.

در آلمان خانواده ها تنها ۲.۶ درصد بودجه خود را در ۲۰۱۸ صرف سوخت کردند.

بسیاری اقتصاد ها مصرف نفت سنگین را به خاطر مصرف بهینه انرژی در صنایع و حمل و نقل و منابع جایگزینی مثل گاز طبیعی و انرژی های تجدیدپذیر کاهش دادند.

طی سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴، وقتی قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید، هیچ اقتصادی سقوط نکرد. در حال حاضر دنیا وابستگی کمتری به برخی تولید کنندگان بزرگ دارد.

چیلینگوریان گفت تمرکز تولید نفت از خاورمیانه برداشته شده است. وی به بهره برداری از نفت دریای شمال از دهه ۱۹۸۰، استخراج دریایی نفت در سواحل غرب آفریقا و برزیل و نفت ماسه ای کانادا اشاره کرد.

آمریکا که زمانی وابسته به واردات نفت بود، اکنون به خاطر نفت شیل و فناوری های جدید به یک تولید کننده و صادر کننده بزرگ نفت تبدیل شده است.

این عوامل باعث شده علی رغم وجود یک اختلال بزرگ در صنعت نفت مثل حمله به تاسیسات نفتی عربستان، اوضاع همچنان آرام بماند.

اندرو لیبو، متخصص بازار نفت گفت: «حتی اگر احتمال یک شوک نفتی کم باشد، هرگز نمی توان خطر را صفر در نظر گرفت. مخصوصاً اگر یک جنگ بزرگ به راه بیفتد و تنگه هرمز بسته شود. یک سوم کل محصولات نفتی از این تنگه عبور می کنند».