ثروت نجومی محمد بن سلمان که شوکه تان می کند + عکس

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در نوامبر ۲۰۱۷ صدها نفر از بازرگانان مطرح سعودی را در هتل ریتز کارلتون در بازداشت قرار داد.

  1. سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸ ساعت ۰۹:۳۵ (۴ سال،۸ ماه قبل)
بلومبرگ: افزایش قدرت بن‌سلمان وی را به یک رئیس میلیاردر تبدیل کرده است
به گزارش فرانگر

بسیاری از کسانی که بازداشت شده بودند که برخی از آنها نیز از خاندان حاکم بودند تنها پس از پرداخت بخشی از دارایی های خود به دولت آزاد شدند. مقامات سعودی گفته اند توانسته اند در مجموع ۱۰۷ میلیارد دلار از افراد بازداشت شده دریافت کنند.

بر اساس اعلام تحلیل گران سیاسی، تعداد اعضای خاندان آل سعود حدود ۱۵ هزار نفر برآورد شده که شامل نوزادان تا کهنسالان می شود. بلومبرگ گزارش داده که مجموع ثروت این خاندان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده، که بر اساس آن چهارمین خاندان ثروتمند جهان به شمار می آیند.

هتل ریتز کارلتون

بلومبرگ: افزایش قدرت بن سلمان وی را به یک رئیس میلیاردر تبدیل کرده است

به نقل از ویکیلیکس، جزئیات حقوق ماهانه اعضای خاندان پادشاهی عربستان که در سال ۱۹۹۶ توسط سفارت آمریکا منتشر شده، از ۸۰۰ دلار تا ۲۷۰ هزار دلار می باشد و سالیانه ۲ میلیارد دلار حقوق و مزایا به اعضای خانواده پادشاهی عربستان داده می شود. کاملا مشخص نیست که از آن زمان تا کنون این میزان تا چه اندازه ای تغییر کرده است.

بلومبرگ برآورد کرده که احتمالا مبالغ پرداختی بدون تغییر باقی مانده باشد و هنوز مبالغی که در ویکیلیکس به آن اشاره شده پرداخت می شود. اما اگر حقوق و مزایای پرداختی با تورم یا درآمد نفتی عربستان افزایش یابد و همچنین اگر پرداختی ها در بازارهای مالی سرمایه گذاری شده باشد، خاندان سعودی با ثروتی بالغ بر ۱ تریلیون دلار، ثروتمندترین خاندان جهان می باشد.

البته گاهی اوقات پرده از درآمدهای این خاندان ثروتمند که در سال ۱۹۳۲ عربستان سعودی مدرن را پایه نهاد کنار می رود. عبدالعزیز بن سعود موسس پادشاهی سعودی تنها یک سال پس از به قدرت رسیدن با شرکت نفتی «استاندارد اویل» کالیفرنیا اولین قرارداد را امضا کرد.

بلومبرگ: افزایش قدرت بن سلمان وی را به یک رئیس میلیاردر تبدیل کرده است

بدون تردید نفت خام ثروت خاندان پادشاهی را تغذیه می کند. عربستان سعودی یک پنجم ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد اما سیطره چالش ناپذیر خاندادن سعودی بر ساختار قدرت و دسترسی به امتیازات، باعث افزایش ثروت این خاندان شده است.

تا همین اواخر، شاهزاده های عالی رتبه به راحتی می توانستند وزارت خانه های دولتی را به عنوان حریم شخصی خود بدانند، روندی که توسط بن سلمان به کنار گذاشته شد.

«استفان هرتوگ» نویسنده کتاب «شاهزاده ها، دلال ها، ماموران دولتی: نفت و دولت در عربستان سعودی» و استاد دانشکده اقتصاد لندن  می گوید: «تنها دو نفر در خاندان پادشاهی هستند که دسترسی مستقیم به بودجه دارند، ولی عهد و پادشاه.»

برآورد شده است که ثروت شخصی محمد بن سلمان بیش از ۱ میلیارد دلار باشد. وی در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی بی اس در مارس سال گذشته گفته بود: «من فرد ثروتمندی بوده و فقیر نیستم. من عضوی از خاندان حاکم هستم که صدها سال پیش از پیدایش عربستان سعودی وجود داشته است.»

از سال ۲۰۱۵ و پس از آنکه سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی رسید، ولی عهد تحت برنامه «چشم انداز ۲۰۳۰» قصد دارد اقدامات متعددی در راستای تنوع سازی اقتصاد، کاهش بیکاری و کاهش اتکا به نفت انجام دهد.

بن سلمان در این چند ساله ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرده و همچنین به آنها اجازه داده می شود که بدون اجازه اقوام مرد خود به خارج سفر کنند. در عین حال، عربستان سعودی تحت حاکمیت محمد بن سلمان، روحانیون و فعالان مخالف از جمله زنانی که برای حق رانندگی مبارزه می کردند بازداشت و زندان کرده است.

از سوی دیگر، عربستان سعودی و شخص ولی عهد به دلیل قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار واشنگتن پست در ماه اکتبر در استانبول با انتقادها و محکومیت های متعددی مواجه شد.

اما با وجود همه این موارد، بن سلمان اتحاد دیپلماتیک خود با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که هرگونه منزوی کردن ولی عهد به دلیل نقش داشتند در قتل خاشقچی را رد کرده، حفظ کرده است.

به نظر نمی رسد که سیطره محمد بن سلمان بر قدرت در داخل و حتی کنترل وی بر دارایی های خاندان آل سعود تضعیف شده باشد.

بن سلمان قصد دارد که بخشی از سهام آرامکو، غول نفتی عربستان را به معرض فروش بگذارد.  آرامکو پرسودترین شرکت جهان به شمار می آید و این شرکت به تنهایی در سال گذشته ۱۶۲.۹ میلیارد دلار را به طور مستقیم به خزانه دولت واریز کرده است.

چندین دهه است که منابع بالقوه درآمدی دیگری برای بسیاری از اعضای خاندان پادشاهی عربستان وجود دارد. برخی از شاهزاده ها به عنوان دلال، قراردادهای بین المللی دولت را به سرانجام می رسانند. عربستان سعودی به صورت سنتی یکی از بزرگترین وارد کنندگان تسلیحات جهان به شمار می آید که اغلب از کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و فرانسه خریداری می شود.

شاهزادگان سعودی همچنین با عمل کردن به عنوان شریک ساکت در شرکت های بین المللی از درآمدهای چشمگیری بهره مند می شوند. بر اساس قوانین عربستان سعودی، دست کم ۲۵ درصد از سهام شرکت های بین المللی باید در مالکیت سعودی ها باشد. البته بن سلمان در سال ۲۰۱۷ این قانون را لغو کرد.

شاهزادگان سعودی همچنین مالیکت شرکت های بزرگی را در اختیار داشته و تجارت خود را به پیش می برند. شاهزاده «سلطان بن محمد الکبیر» رئیس بزرگترین شرکت غذایی و نوشیدنی عربستان با نام «المراعی» است. فرزندان شاهزاده «عبدالله بن فیصل» نیز گروه الفیصیلیه را مدیریت می کنند که شریک داخلی شرکت هایی نظیر ، دانون، شرکت بهداشتی فیلیپ، اکسنجر و سونی است.

شاهزاده ولید نیز یکی از ثروتمندان شناخته شده عربستان به شمار می آید. وی در صنعت ساختمان و هتل داری سرمایه گذاری کرده و سهامدار شرکت هایی نظیر سیتی گروپ، اسنپ و توئیتر است. وی یکی از کسانی بود که بن سلمان در هتل ریتز وی را بازداشت کرده بود. وی سرانجام در ژانویه ۲۰۱۸ و پس از ۸۳ روز از بازداشتگاه هتل  ریترز آزاد شد. توافقی که وی با دولت به آن رسید هیچگاه منتشر نشد.

بلومبرگ: افزایش قدرت بن سلمان وی را به یک رئیس میلیاردر تبدیل کرده است

محمد که بزرگترین پسر سومین همسر سلمان است عالی ترین رتبه های دولتی را پیش از آنکه پدرش به تخت برسد در اختیار داشته است. پس از آنکه سلمان به قدرت رسید وی به سرعت مناصبی نظیر وزارت دفاع، رئیس دیوان پادشاهی و مشاور ویژه پادشاه را در اختیار گرفت.

منافع تجاری شخصی بن سلمان بسیار گسترده است و به نقل از ها بین ۲۰ تا ۲۵ شرکت که اکثر آنها حدود سال ۲۰۰۹ تاسیس شده اند وابسته به ولی عهد عربستان بوده و اغلب آنها در زمینه املاک، تولید و ارتباطات فعالیت دارند. چندین شرکت فراساحلی بین المللی نیز پس از سال ۲۰۱۵ به مالکیت بن سلمان در آمده است.

بن سلمان زیاد تمایلی ندارد که درباره امتیازات سلطنتی خود یا اینکه چگونه ثروتمند شده صحبت کند و وی ترجیح می دهد تا توجه زیادی به انتقاداتی که از وی می شود نکند.

بن سلمان در مصاحبه ای که با بلومبرگ داشته، گفته است: «من توجهی به این موضوع نمی کنم که جهان چگونه به من می نگرد و بیشتر به دنبال منافع کشور و مردم عربستان سعودی هستم. هر چیزی که به مردم و کشورم خدمت کند بدون توجه به برداشتی که درباره من ایجاد می کند با قدرت انجام خواهم داد.»
همرسانی نوشتار: