ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز + عکس

همین الان اگر در اینترنت جست وجو کنید گوگل حدود ۱.۵ میلیون نتیجه برای آن فهرست می کند. «مثلث برمودا» را می گوییم.

  1. پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸ ساعت ۱۹:۵۰ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!
به گزارش فرانگر

جایی در غرب اقیانوس اطلس که غیب شدن ناگهانی کشتی ها و هواپیما های بسیاری به آنجا و نیرو های مرموزش نسبت داده شده. هنوز هم مشخص نیست که حرف و حدیث هایی که برای مثلث برمودا می گویند چقدر واقعی است. حالا انگار یک برمودای دیگر هم در خلیج فارس و تنگه هرمز پیدا شده. چند روزی است که زمزمه های ناپدید شدن یک نفتکش مجهول الهویه نقل محافل رسانه ای جهان شده. نفتکشی که آخرین مرتبه و همین چند روز قبل از تنگه هرمز عبور کرده و بعدش هم دیگر کسی خبر ندارد الان کجاست و چه اتفاقی برایش افتاده.

ظاهرا موج اول خبر را خبرنگار سی ان ان راه انداخته. باربارا استار روزنامه نگار و خبرنگار ۶۸ ساله امریکایی به نقل از منابعی در سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده درباره نفتکشی توییت کرده بود که به زعم او متعلق به اماراتی هاست و توسط نیرو های سپاه پاسداران یا به قول فرنگی ها IRGC توقیف شده. باربارا مدعی بود که نفتکش MT Riah برای آخرین مرتبه در نزدیکی جزیره قشم مشاهده شده. منطقه ای که به تعبیر پاتریک وینتور گزارش نویس گاردین، منطقه ماموریتی نیروی دریایی سپاه پاسداران است. هرچند یک مقام اماراتی آسوشیتدپرس اعلام کرد که نفتکش مفقود شده در خلیج فارس متعلق به این کشور نیست.

شناور های بزرگ و نفتکش ها سامانه هایی دارند که به صورت دائمی، مختصات جغرافیایی خود را برای ماهواره ها ارسال می کنند. متکی بر چنین سامانه هایی است که می توان رد شناور ها و نفتکش ها را گرفت در هر جای کره زمین که باشند. خب این یعنی اگر نام MT Riah را در یکی از سامانه های ترافیک دریایی وارد کنیم باید اطلاعات دقیق آن را به دست آورد. سامانه هایی که با واردکردن مشخصات شناوری، موقعیت آن را به صورت آنلاین روی کره زمین نشان می دهند. با همه اینها، اما این تلاش هم بیهوده است. «هیچ نتیجه ای یافت نشد!» این پاسخی است که یکی از همین سامانه های ترافیک دریایی به ما داد. جالب تر آنکه سامانه موقعیت جغرافیایی این نفتکش در سه ماه گذشته خاموش نشده بوده، ولی حالا هرقدر مشخصاتش را جست وجو می کنید انگار که آب شده و رفته باشد توی زمین! شاید واقعا روح مثلث برمودا در خلیج فارس حلول کرده است!

گاردین در گزارش جالبی که ۱۶ جولای (سه شنبه ۲۵ تیر) منتشر کرده به جزئیات دیگری از این اتفاق اشاره و بعضی احتمالات جدید را مطرح کرده. اول از همه اینکه طبق گزارش گاردین، این نفتکش در یک سال گذشته بین شارجه و فجیره در رفت وآمد بوده. بندری که یکی در غرب امارات متحده عربی در این سوی تنگه هرمز (داخل خلیج فارس) و دیگری در آن سوی تنگه هرمز (رو به دریای عمان) قرار دارند. فجیره از بنادر مهم امارات است که از پایانه های مهم نفتی این کشور محسوب می شود و نفتکش های متعددی از نقاط مختلف جهان در آن بارگیری می کنند.

اجازه بدهید اینجا یک پرانتز بازم کنیم. این فجیره همانی بندری است که چند وقت قبل به تیر غیب گرفتار شد و چند نفتکش در آن منفجر شدند. هرچند اماراتی ها تلاش زیادی کردند ماجرا به بیرون درز نکند و خودشان قضیه را حل و فصل کنند، اما در نهایت مشخص شد که خبر درست بوده و سه فروند نفتکش در این منطقه دچار سانحه شده اند؛ منطقه ای که در درازمدت قرار بود پایانه اصلی صادرات نفت خلیج فارس باشد تا جایی که دیگر هیچ نفتکشی برای بارگیری مجبور نشود از تنگه هرمز و بیخ گوش ایران عبور کند. حالا این که یک نفتکش که بنا به اعلام منابع اماراتی متعلق به امارات هم نیست چرا باید یک سال در این مسیر در رفت و آمد باشد هم خودش سوال جالبی است که تا این لحظه بی پاسخ مانده. این هم ابهام دوم ماجرای برموداری خلیج فارس. پرانتز را می بندیم.

گاردین برگردیم. پاتریک وینتور در گزارشش نوشته که نفتکش ناپدید شده هفتم جولای (یکشنبه ۱۶ تیر) از مقابل بندر شارجه به سمت تنگه هرمز حرکت کرده. MT Riah بعد از عبور از تنگه هرمز به سمت دهانه غربی دریای عمان و بندر فجیره تغییر مسیر می دهد. بنا به اعلام گاردین، نفتکش ناپدید شده ۱۰ جولای در قسمت جنوبی تنگه هرمز و روبروی سواحل عمان بوده که تغییر مسیر داده و راه رفته را برگشته و به سمت تنگه هرمز تغییر مسیر می دهد. طبق اطلاعاتی که گاردین منتشر کرده، نفتکش ناپدید شده بعد از ورود مجدد به تنگه هرمز وارد آب های سرزمینی ایران شده و برای آخرین مرتبه هم ۱۴ جولای (یکشنبه ۲۳ تیر) در نزدیکی جزیره قشم دیده شده و بعد از آن هم دیگر خبری از آن نیست. منطقه ای که به گفته پاتریک، منطقه ماموریتی نیروی دریایی سپاه است. یعنی برمودای خلیج فارس درون آب های سرزمینی ما قرار دارد؟!

طبق اعلام گاردین، نفتکش غیب شده ۱۰ جولای به سمت شمال تنگه هرمز تغییر مسیر داده. احتمالا برایتان جالب باشد که این روز، همان روزی است که رسانه های جهان خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه یک نفتکش انگلیسی بعد از بارگیری از بصره عراق قصد عبور از تنگه هرمز و ورود به دریای عمان را داشته با اقدام چند فروند شناور تندروی سپاه پاسداران قرار گرفته که قصد توقیف آن را داشته اند. اقدامی که در نهایت با هشدار ناوی که نفتکش را اسکورت می کرده ناکام ماند. هرچند سپاه پاسداران اعلام این رویداد را تکذیب و اعلام کرد چنین اتفاقی نیفتاده است. حالا جالب است که دقیقا در همان روزی که در غرب تنگه هرمز چنین اتفاقی افتاده، در آن سوی تنگه هرمز در دهانه دریای عمان نفتکش ناپدید شده به سمت شمال تنگه هرمز تغییر مسیر داده و بعد هم در تنگه برمودای هرمزِ خلیج ناپدید شده!

این وسط وزارت خارجه خودمان هم اعلام کرده که یک نفتکش در خلیج فارس دچار نقص فنی شده و ما آن را با یدک کش به آب‎ های خودمان منتقل کرده ایم. با این حال معلوم نیست این همان نفتکش ناپدید شده است یا نه. از آن طرف هم انگلیسی ها اعلام کرده اند سومین ناو نظامی شان را به خلیج فارس اعزام می کنند.

وزارت دفاع انگلیس هم متنی منتشر کرده که ارسال ناو سوم به خلیج فارس به معنای تنش نیست و نیرو های ما در منطقه زیاد نشده و این حرف ها. این بیانیه را سفارت انگلیس در تهران در توییتر بازنشر داده و ی تاکید کرده که ما دنبال تنش نیستیم و این کار به معنای افزایش نیرو های نظامی انگلیس در خلیج فارس نیست. حالا این که این اقدام واکنش به ناپدید شدن نفتکش معلوم الحالِ مجهول المکان بوده مربوط است یا نه را باید منتظر ماند و دید. این وسط تنها چیزی که فعلا مشخص است، پیدا شدن یک مثلث برمودا در خلیج فارس است که غول های بزرگ نفتی و بقیه غول ها را حسابی نگران کرده است.
همرسانی نوشتار:پربازدیدترین های هفته