ورود غیرچادری ها ممنوع

اینجا آشپزی به شیوه جهادی انجام می شود + عکس ها

لطفا فقط با حجاب برتر «چادر» وارد شوید. این جمله ای است که در ورودی یکی از رستوران های غرب تهران نوشته شده. رستورانی که در شبکه های اجتماعی با عنوان «پاتوق بچه های انقلاب» معروف شده است.

  1. پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ ساعت ۰۹:۰۲ (۵ سال،۱ ماه قبل)
پاتوق چادری ها
به گزارش فرانگر

این رستوران نزدیک دوسال است که  در یک محله کم رفت وآمد و در یک کوچه خلوت بدون هیچ تابلو و نشانه ای راه افتاده است. بنا به گفته مسئولان این رستوران، تمامی غذاهای ارایه شده، زیر نظر متخصصان طب سنتی تهیه و برای طبخ غذا از شکرسرخ، نمک دریایی و روغن کنجد استفاده می شود. بالای سر صندوق دار رستوران هم متنی به این مضمون نوشته شده: «نسیه داده می شود، حتّی به جنابعالی، در صورت نیاز وجه دستی هم می دهیم به میزان مقدور.» از دیگر نکات متفاوت این رستوران دادن هدیه به دختربچه هایی است که سن شان کمتر از سن تکلیف است.

ورود غیرچادری ها ممنوع!

اسم این رستوران متفاوت «فانوس» است، بنا به گفته مسئولان رستوران، کارکنان رستوران فانوس با وضو کار می کنند و بر سر هر میز هم که می روند، یک یالله می گویند. در این رستوران صبحانه ها، ناهار، شام و عصرانه سرو می شود. غذاهای ارایه شده  در منو هم ترکیبی از غذاهای ایرانی و فست فود است. اما متفاوت ترین بخش رستوران فانوس، هدف گردانندگان رستوران است، آنها معتقدند:  «فانوس یک مرکز تجاری نیست، دنبال سود و انباشت سرمایه هم نیست و تنها هدفش، ترویج حجاب برتر چادر حضرت زهرا(س) است. از نظر آنها فانوس یک رستوران نیست، بلکه یک مرکز جهادی است.»

چادری ها

عکس شهدا، روی دیوار

روی دیوار رستوران، یادمان هایی از شهدا را می بینی؛ رستوران پُر است از اِلمان های دینی. فضای رستوران هم با نمادهایی از جنگ تحمیلی مثل نخل و مین تزیین شده. مسئول این رستوران که دوست ندارد نامش مطرح  شود، «شهروند» می گوید: «این ساختمان متعلق به سازمان فضای مجازی سراج است که در بحث شبکه های اجتماعی زیر مجموعه هایش فعالیت دارد. سازمان سراج با سازمان اوج و شبکه افق برادر خوانده است. فعالیت هایش هم محتواسازی برای شعائر دینی و مذهبی است، کار فرهنگی توأم با جهادی را دنبال می کند.»  این مسئول در مورد نحوه شکل گیری فانوس هم توضیح می دهد: «ما یک کافه برای این مجموعه ساده درست کردیم که برای بچه های خودمان سرویس بدهیم،  رویکردمان طب سنتی و طب اسلامی بود. ما در این  مجموعه قند و شکر نداریم که این موضوع تقریبا نمونه مشابهی ندارد. بیماران دیابتی یا انسولینی می توانند از این مجموعه استفاده کنند.»


آشپزی به شیوه جهادی!

بنا به گفته مسئول رستوران، گردانندگان فانوس برای کار خود مزد نمی گیرند. او در توصیف نحوه همکاری کارکنان با فانوس می گوید: «سرآشپز ما یک بسیجی جهادی است، در کارهای جهادی و اربعین مشارکت دارد؛ بچه ها این جا مثل هیأت رفتار می کنند، شما هیأت می روید و خدمت می کنید، پول می گیرید؟»

او در ادامه در پاسخ به انتقادها در مورد عدم حضور غیرچادری ها در رستوران نیز می گوید: « ببینید  مجموعه به هیچ عنوان خانم غیرچادری را راه نمی دهد اما؟! در مورد این اما باید بیشتر توضیح داد. ما در کمال احترام، حتی بیش از احترامی که برای خانم های چادری قائل هستیم به خانم های غیرچادری می گذاریم. اگر خانم غیرچادری این جا بیاید یک غذای رایگان می دهیم و از او عذرخواهی می کنیم. ما به دنبال دفع آدم ها نیستیم، حوزه ما ترویج چادر حضرت زهرا(س) است و در این زمینه فعالیت می کنیم. »

اتاق فکری با حضور رائفی پور

«ما یک اتاق فکر حرفه ای داریم، «آقای پناهیان» و «آقای رائفی پور»  از دوستان ما هستند که در این اتاق فکر حضور دارند، مطلب و جلسه می گذارند که چه کار کنیم.» اینها بخشی از گفته های مسئول رستوران فانوس است. این مسئول «شهروند» به دیگر انتقاد وارد شده، یعنی عدم سودآوری مجموعه هم اشاره دارد و می گوید: «ما دنبال سودآوری نیستیم، البته ممکن است بعضی ماه ها هم سود اندکی داشته باشیم، اما خیلی اوقات هم ضرر می دهیم. کمک های مردمی داریم تا فانوس سرپا بماند. بعضی از افراد برای کمک به فانوس بیش از هزینه غذایشان پرداخت می کنند. اسپانسرهایی هم داریم که لباس هایمان را تهیه کرده اند. البته بسیاری از مشتری های ما هم نیازمندانی هستند که حتی تجربه حضور در رستوران را ندارند، ما براساس فعالیت جهادی مان به این گروه خدمات بیشتری هم می دهیم.» کارکنان کانون تقریبا اکثر یک کار دیگر هم دارند. سرپرست این رستوران شغل اصلی اش طراحی دکوراسیون است. او در مورد هدف حضور داوطلبانه این کارکنان نیز می گوید:  «در این وانفساها که اصل حجاب زیر سوال است و شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی آن را امری اختیاری می دانند ما می خواهیم با استانداردهای خودمان غذا ارایه دهیم. به ما به چشم یک هیأت نگاه کنید، هر کس به هیأت بیاید یک غذای نذری می گیرد، همانطور که غریبه ها به هیأت خاص یک محل کمتر می روند، کسانی که با ما متفاوت هستند به رستوران ما نمی آیند.» الان مذهبی ها پاتوقی ندارند، خانم هایی که پوشیه می زنند یا مثلا روحانیون ملبس با لباس روحانیت بشدت در اقلیت هستند و برایشان حضور در برخی رستوران ها سخت است.»

فانوس ما با برند «اشگنه» می آید

حالا فانوس چهار شعبه دارد. فرمانیه، طرشت، میدان خراسان و خیابان فلسطین. بنا به گفته مسئولان فانوس املاک تحت اختیار فانوس املاک وقفی است. اما خبر جدید از فانوس این است که آنها قصد دارند برند ارزان پخت و توزیع غذا  را در سطح شهر ارایه دهند، غذاهایی در حدود پنج تا هشت هزار تومان. این برند نامش اشکنه است. اشکنه قرار است در میادین و محل پررفت و آمد شهر تهران به طبخ و توزیع غذا به صورت سیار اقدام کند. گردانندگان فانوس در توصیف برند اشکنه می گویند: «می خواهیم مانند هلال احمر بدون هیچ رویکردی خدمت کنیم. میدان آزادی، انقلاب، اندیشه، بازاردوم نازی آباد.»