وضعیت ترامپ پس از شلیک ایران به پهباد آمریکایی + عکس

«آدام شیف» عضو رئیس کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا که در این عکس پس از شلیک موشکی ایران به پهباد آمریکایی در کنار ترامپ ایستاده ، می گوید پس از آنکه ایران پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد و ساقط کرد، در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تأکید کرده است که باید از میزان تنش با ایران کاست.

  1. یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸ ساعت ۱۶:۲۸ (۴ سال،۸ ماه قبل)
ترامپ پس از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی چه کرد؟
به گزارش فرانگر

یک ماه پیش، سامانه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را که وارد حریم هوایی ایران شده بود، هدف قرار داد. در پی آن رخداد، ترامپ نشستی با حضور سران کنگره برگزار کرد و نظر آن ها در مورد نحوه پاسخ به این تحول را جویا شد. وی ساعاتی بعد، اعلام کرد از اقدام نظامی علیه ایران منصرف شده است.

شیف که یکی از نمایندگان حاضر در آن نشست بوده، دیروز در کنفرانسی با عنوان «دفاع از ایالات متحده در برابر رقبای خارجی» در اندیشکده «اسپن»، روایتی از آنچه در آن جلسه گذشته، ارائه کرد.

وی «زبان بدن» ترامپ و اعضای دولت در آن نشست را «شگفت انگیز» توصیف کرد و گفت: «این احساس را داشتم که رئیس جمهور می خواست حرف های افرادی خارج از حلقه خود را هم بشنود. او می دانست موضع [جان] بولتون [مشاور امنیت ملی کاخ سفید] چیست، او می دانست موضع [مایک] پامپئو [وزیر خارجه آمریکا] چیست، و این احساس را داشتم که می خواهد صداهای دیگر را هم بشنود.»

شیف افزود: «برخی از ما این سؤال را داشتیم که چرا چنین نشستی دارد برگزار می شود، دولت از این نشست چه می خواهد به دست آورد؟ آیا می خواهند فقط یک عکس یادگاری بگیرند؟ آیا ما بر روند تصمیم گیری اثری خواهیم داشت؟ اما احساس من از این دیدار این بود که او واقعا به دیدگاه ما علاقمند بود.»

این عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا درباره توصیه ای که در آن نشست به ترامپ کرده، گفت: «نکته ای که در طول نشست بر آن تأکید کردم، این بود که هدف ایرانی ها در این مورد، دور کردن ما از متحدانمان است. بیا به پاسخی فکر کنیم که ما و متحدانمان را گردهم آورد و ضمنا بیا به چیزی فکر کنیم که به جای تشدید تنش، به کاهش تنش منجر شود.»

افزود: «و نکته پایانی من این بود که ما به شما اجازه استفاده از نیروی نظامی را نداده ایم. و باید درک کنید که دستکم از منظر دموکرات ها در کنگره، نباید روی مجوزهای سال ۲۰۰۱ یا ۲۰۰۲ برای استفاده از نیروی نظامی، حساب کنید. آنچه شما به دنبال آن هستید، تحت شمول هیچ یک از این مجوزها نیست.»

ترامپ بعد از آن جلسه با بیان این ادعا که نمی خواهد شاهد کشته شدن نیروهای ایرانی باشد، گفت اقدام نظامی علیه ایران را لغو کرده است. بعدا روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که نگرانی از تبعات سیاسی و نظامی گسترده حمله به ایران، ترامپ را از این تصمیم منصرف کرده است.

«ایران به دنبال جدایی انداختن میان آمریکا و متحدانش است»

در بخش دیگری از نشست اندیشکده اسپن، از شیف درباره توقیف یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس سؤال شد. او در پاسخ به این سؤال که آیا ایران با این اقدام به دنبال تشدید تنش است یا این، صرفا پاسخ ایران به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایرانی در «جبل طارق» است، گفت: «این [اقدام] را مقداری از هرکدام این ها می دانم. ایرانی ها احساس می کنند که این راهی برای پاسخ دادن و راهی برای قدرتنمایی است و راهی برای پاسخ دادن به توقیف یکی از کشتی هایشان است.» 

او با طرح این ادعا که اقدام انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران «قانونی» بوده و اقدام ایران «غیرقانونی»، گفت واشنگتن و متحدانش باید برای «حراست از آزادی کشتی رانی در تنگه هرمز» با یکدیگر همراه شوند. شیف در مورد اهداف راهبرد ایران در خلیج مدعی شد تهران می خواهد با افزایش تنش، «ما را از متحدانمان دور کنند تا متحدانمان را مجبور کنند که به ما فشار بیاورند تا ما تحریم ها را کاهش دهیم.»

شیف با تأکید بر لزوم «حفظ اتحاد» و تلاش برای کاستن از تنش ها، گفت باید به نحوی «به مسیر دیپلماتیک» با ایران بازگشت.

وی سپس ایران را به دست داشتن در انفجار چند نفتکش در خلیج فارس متهم کرد و گفت با وجود «روشن بودن اطلاعات»، اما «ما نتوانستیم متحدان خودمان را متقاعد کنیم که این اتهام را [علیه ایران] طرح کنند و به ما بپیوندند.»

شیف افزود: «مسئله ای که تشکیل چنین ائتلافی را دشوار کرده، این است که آنچه الان در جریان است، کاملا قابل پیش بینی بود و نه تنها ما، بلکه متحدان ما هم پیش بینی کرده بودند. از دید آن ها، آن ها کاملا حق دارند بگویند که این دقیقا همان چیزی است که انتظار داشتیم بعد از خروج ایالات متحده از برجام، رخ دهد. حالا از ما چه می خواهید؟ اینکه شانه به شانه شما به جنگ با ایران برویم؟ این چیزی است که ما پیش بینی می کردیم.»

دو ماه پیش ابتدا چهار نفتکش در بندر «فجیره» امارات به دلیل آنچه انفجار بمب های چسبان اعلام شد، خسارت دیدند. چند روز بعد نیز دو نفتکش در دریای عمان با وضعیت مشابهی روبرو شدند. همانطور که انتظار می رفت، واشنگتن بلافاصله ایران را عامل این حوادث معرفی کرد، اما برخی از نزدیکترین متحدان آمریکا از جمله ژاپن و امارات عربی متحده نیز در مورد صحت روایت آمریکا، ابراز تردید کردند.

«باید از تنش ها کاست»

شیف در بخش دیگری از نشست، در مورد اینکه واشنگتن باید چه رویکردی در قبال ایران پیش بگیرد، گفت: «پیش از هرچیز باید [ائتلاف] حفاظت از کشتی رانی را ایجاد کنیم. اما در عین حال فکر می کنم باید به سمت تعامل دیپلماتیک هم برویم و راهی بیابیم تا دستکم گام هایی برای کاهش تنش و بازگشت به مسیر دیپلماتیک برداریم. این کار دشواری است، چراکه ما توافقی را ترک کردیم که ایرانی ها به آن پایبند بودند. در رسیدن به توافق تازه، این بار روی دوش ماست که ثابت کنیم که خوب اگر به توافق هم رسیدیم، چطور از اینکه دولت بعدی بگوید این توافق را دوست ندارد، جلوگیری می کنیم؟»

او در مورد اینکه آیا از رفع بخشی از تحریم های ایران با هدف حرکت به سمت مذاکره حمایت می کند، گفت اگر این اقدام به آنچه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفته، یعنی تسریع در روند تصویب رسمی پروتکل الحاقی منجر شود، «قطعا» از آن حمایت می کند. شیف چنین اقداماتی را «گام های اعتمادساز» توصیف کرد، اما گفت: «با این حال نگرانی بزرگ من این است که رسیدن یک توافق با ایران یک شبه ممکن نیست و نیازمند میزانی از برنامه ریزی، حرفه ای گری و هماهنگی نه تنها در داخل دولت، بلکه میان ما و متحدانمان است، اما از این دولت چنین چیزی ندیده ایم. لازم است که آن ها از سابقه عملکردی پیشین خود فاصله بگیرند.»

ظریف این هفته در جریان سفر به نیویورک، گفت اگر واشنگتن واقعا به دنبال مذاکره و راهکار دیپلماتیک است، ایران حاضر است مرحله ای را که بر اساس برجام قرار است در سال ۲۰۲۳ اتفاق بیافتد، اکنون اجرایی کند. بر اساس یکی از بندهای برجام، ایران پذیرفته است که پروتکل الحاقی پادمان های آژانس را که در حال حاضر به صورت داوطلبانه اجرا می کند، هشت سال پس از اجرایی شدن برجام، به تصویب مجلس رسانده و به قانون تبدیل کند. در مقابل، دولت آمریکا نیز متعهد شده است در همان زمان طرح رفع دائمی تحریم های ایران را به کنگره برده و تصویب کند.

تضعیف تحریم، چالشی بلندمدت است

شیف در ادامه در مورد آثار تحریم های آمریکا علیه ایران و آنچه «کارزار فشار حداکثری» خوانده می شود، گفت این تحریم ها به اقتصاد ایران آسیب زده و آثار آن از آنچه تصور می شده، بیشتر بوده است.

با این وجود، وی گفت یکجانبه بودن این تحریم ها، موجب شده تا اتحادیه اروپا، روسیه و چین به سمت ایجاد ساز و کارهایی جهت کاهش اثرگذاری تحریم های آمریکا حرکت کنند.

این عضو کنگره آمریکا، تحریم را «یکی از معدود ابزارهای سیاست خارجی ایالات متحده» برای تلاش جهت اثرگذاری بر رفتار دیگر کشورها، بدون ورود به جنگ، توصیف کرد و گفت تضعیف این ابزار توسط دیگر کشورها، می تواند به یک «معضل بلندمدت» برای واشنگتن بدل شود.

او با وجود تأکید چندباره بر آسیب زا بودن تحریم ها برای اقتصاد ایران، در مورد اینکه کارزار فشار آمریکا واقعا بتواند برنامه هسته ای، منطقه ای و موشکی ایران را محدود کند، ابراز تردید کرد.

دولت آمریکا که بیش از یک سال است از توافق هسته ای خارج شده، تحریم های گسترده ای علیه ایران وضع کرده و کشورهای جهان را برای توقف تجارت با ایران تحت فشار قرار داده است. همزمان برخی از کشورها از جمله روسیه و چین گفته اند به دنبال ساز و کاری برای ادامه تجارت با ایران هستند. اتحادیه اروپا نیز در ساز و کاری موسوم به «اینستکس»، که هنوز در مورد کارایی آن تردید وجود دارد، در تلاش است تا انتقال مجموعه ای محدود از اقلام به ایران را تسهیل کند.

«نه ایران و نه ترامپ دنبال جنگ نیستند»

در ادامه نشست، مجری برنامه با اشاره به مصاحبه اخیر «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق ایران با روزنامه «نیویورک تایمز»، مدعی چندصدایی در حاکمیت ایران در قبال رابطه با آمریکا شد. شیف گفت تصور نمی کند که میزان تضاد و چندصدایی در ایران، از آنچه اکنون بر دولت ترامپ حاکم است، بیشتر باشد. او گفت: «ببینید که [موضع] رئیس جمهور کجاست، بولتون کجاست، پامپئو کجاست، افراد شورای امنیت ملی کجایند، افراد سازمان ملل کجایند؟ کاملا می تواند باعث سردرگمی شود که خوب بالأخره این دولت واقعا به کدام سو می رود؟»

وی با این وجود، گفت واشنگتن باید از اختلاف نظرهای داخلی احتمالی در ایران بهره گیری کند.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا در مورد اینکه آیا جنگی در پیش است، گفت: «عمیقا نگران هستم. به نظر می رسد که چند هفته پیش هم در آستانه آن بودیم و اگر بعدا این تصمیم لغو نمی شد، الان احتمالا درگیر آن بودیم... اما فکر نمی کنم ایران چندان به دنبال جنگ باشد و رئیس جمهور ترامپ هم چندان دنبال جنگ نیست. اما نگرانی ام این است که اشتباها [و تصادفی] درگیر جنگ شویم.»

او درگیری تصادفی را «بزرگترین ریسک» موجود خواند و گفت: «باید هرآنچه در توان داریم برای کاهش تنش و به حداقل رساندن احتمال بروز چنین رخدادهایی انجام دهیم.»