متن کامل اظهارات مهم ترامپ درباره ایران + عکس

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت که دوست دارد مقام های ایران به او زنگ بزنند.

  1. پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۲:۴۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
ترامپ: دوست دارم مقام‌های ایران با من تماس بگیرند
به گزارش فرانگر

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اعزام یک ناو هواپیمابر به منطقه برای مقابله با ایران، ادعاهای مطرح شده در رسانه ها را تکرار کرد و گفت اطلاعاتی در دست است که تهران قصد حمله به نیروهای آمریکایی را داشته است.

او در پاسخ به این سوال که آیا خطر درگیری نظامی وجود دارد گفت: «بله، این چیزی است که همیشه مطرح است. نمی خواهم بگویم، نه، ولی امیدوارم این اتفاق نیفتد.»

او در ادامه گفت: «می دانید دوست دارم درباره ایران چه اتفاقی بیفتد؟ دوست دارم به من زنگ بزنند. می دانید که جان کری با آنها زیاد صحبت می کند. جان کری بهشان می گوید که زنگ نزنند. این نقض قانون لوگان است و او باید بابت این تعقیب قضایی شود، ولی اعضای تیم من من نمی خواهند کاری کنند که.... فقط دموکرات ها از این جور کارها انجام می دهند.»

وی در ادامه مدعی شد که جان کری جلسات و تماس های تلفنی زیادی با مقام های ایران داشته و به آنها گفته که چه کاری انجام دهند.

ترامپ در ادامه ادعا کرد: «از وقتی من [آمریکا را] از برجام خارج کردم، اقتصاد آنها دچار آشوب شده؛ تورمی دارند که نرخ آن بالاترین رقمی است که تا به حال شنیده ام. آخرهفته ها و حتی در طول هفته شورش در کشورشان اتفاق می افتد.»

وی اضافه کرد: «کاری که آنها باید بکنند این است که با من تماس بگیرند و [پای میز مذاکره] بنشینند. می توانیم توافق کنیم و به یک توافق منصفانه دست پیدا کنیم.»

ترامپ گفت: «ما فقط می خواهیم که آنها سلاح هسته ای نداشته باشند. چیز زیادی از آنها نمی خواهیم.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه تصریح کرد: «به آنها کمک خواهیم کرد بار دیگر اوضاعشان فوق العاده شود. الان اوضاعشان بد است. چشم به راه روزی هستم که به ایران کمک کنم. دنبال آسیب زدن به ایران نیستم. می خواهم آنها قوی و فوق العاده باشند و اقتصاد فوق العاده ای داشته باشند. ولی آنها دارند حرف جان کری را گوش می کنند.»

ترامپ در ادامه گفت: «آنها باید تماس بگیرند و اگر این کار را انجام دهند ما آماده گفت وگو با آنها هستیم. آنها می توانند از لحاظ مالی بسیار بسیار قوی شوند؛ قابلیت های بالایی دارند. »

ژست ترامپ برای مذاکره در حالی است که دولت او همانند دولت های پیشین آمریکا ضدایرانی ترین و توهین آمیزترین سیاست ها درباره ملت ایران را دستور کار قرار داده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد و چندین دور تحریم علیه ایران اعمال کرده است.

دولت ترامپ اخیراً اعلام کرده معافیت های مشتری های نفت ایران از تحریم ها را تمدید نخواهد کرد.

دولت آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) هم با صدور یک فرمان اجرایی صنایع آهن، آلومینیوم، مس و فولاد ایران را به فهرست تحریم های یکجانبه علیه ایران اضافه کرد.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در تلاش است کشورهای دیگر را به حمایت از تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) در بیانیه ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.

جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شده به کشورهای باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام کنند.

این بیانیه همچنین هشدار می دهد در صورتی که کشورهای گروه ۱+۴ در ضرب الاجل یاد شده به تعهداتشان عمل نکنند، ایران به صورت مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.
همرسانی نوشتار: