راهنمای خرید تجهیزات ایمنی

  1. چهارشنبه ۲۴ آبان ۲ ساعت ۱۲:۵۹ (۳ هفته،۴ روز قبل)
تجهیزات ایمنی
به گزارش فرانگر

خرید تجهیزات ایمنی و تهیه آنها برای محافظت از شخص در محیط‌های پر ریسک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید هنگام انتخاب، نکات مهمی مد نظر قرار گیرد.

تجهیزات ایمنی چیست؟

تجهیزات ایمنی مجموعه‌ای از وسایل و ابزار آلاتی هستند که برای کاهش خطرات جانی و آسیب‌رسانی به کارمندان در محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل ایمنی بسیاری برای محافظت از تمام اعضای بدن در مقابل خطرات احتمالی در محیط کار طراحی و تولید شده‌اند. وسایلی مانند لباس، کلاه، عینک و کفش نمونه‌ای از این تجهیزات به حساب می‌آیند.

این وسایل تا حدود زیادی از آسیب‌ها و حوادثی که در گذشته در محیط کار به وقوع می‌پیوست جلوگیری کرده و در حال حاضر خرید تجهیزات ایمنی و استفاده از آنها در محل‌های پرخطر از قوانین و مقررات اجباری می‌باشد که تمامی کارکنان ملزم به اجرای آن هستند.

تجهیزات ایمنی چیست؟اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی

مهمترین دلیلی که باید از لوازم ایمنی در محیط کار استفاده کرد جلوگیری از آسیب‌ها و بیماری‌های احتمالی در محیط کار می‌باشد. به عنوان مثال استفاده از ماسک می‌تواند از استنشاق مواد سمی و احتمال بروز بیماری‌های ریوی در آینده جلوگیری کند. در صورتی که کارکنان موظف به استفاده از وسایل ایمنی در محیط کار باشند، اطمینان خاطر نسبت به حفظ سلامتی، باعث می‌شود که بتوانند وظایف خود را به خوبی و با آسایش خاطر بیشتری انجام دهند.

انواع تجهیزات ایمنی در محیط کار

امروزه به دلیل پیشرفت ساخت ماشین آلات صنعتی و افزایش محیط‌های کار با این وسایل، کارکنان بیشتری در معرض خطر در هنگام انجام وظایف خود می باشند. بنابراین لزوم حفظ امنیت آنها سبب گردیده لوازم ایمنی و محافظتی متعددی طراحی گردد. در ادامه به معرفی برخی از این وسایل ایمنی می‌پردازیم.

تجهیزات حفاظت فردی

این تجهیزات ایمنی وسایلی هستند که برای محافظت از کارکنان در برابر هر عامل خطرآفرین در محیط کار طراحی شده‌اند. از نمونه‌های این ابزار می‌توان به عینک ایمنی، دستکش، ماسک تنفسی، کفش ایمنی و گوشی محافظ اشاره نمود.

تجهیزات ایمنی آتش‌نشانی

این وسایل شامل کپسول‌های آتش‌نشانی، لوازم ایمنی آتش نشانی اعلام حریق، وسایل روشنایی اضطراری، سیستم‌های اسپرینکلر و وسایل اطفاء حریق می‌باشد. این تجهیزات برای جلوگیری از بروز خطر آتش‌سوزی، پیشگیری و کنترل حادثه در محیط کار ضروری هستند.

علائم و برچسب‌های ایمنی

این ابزار در محیط‌های کار در قسمت‌های پرخطر مانند بخش‌های عبور کابل‌های فشار قوی یا محل نگهداری لوازم شیمیایی نصب می‌شوند. در این محیط‌ها آنها برای هشدار خطر برق گرفتگی، مسمومیت یا لغزندگی به کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. نصب این وسایل هشدار دهنده برای جلوگیری از بروز حادثه در محیط‌های پر خطر بسیار ضروری می‌باشد.

تجهیزات ایمنی در محیط کار

موانع ایمنی

موانع ایمنی وسایلی هستند که برای ممانعت از ورود شخص به محل‌های پرخطر از آنها استفاده می‌شود. دروازه‌های ایمنی، نرده‌های ایمنی، مثلث‌های ترافیکی و غیره از جمله تجهیزات ایمنی در محیط کار محسوب می‌شوند.

تجهیزات Lockout

برای جلوگیری از بروز حادثه در هنگام سرویس کردن ماشین آلات بزرگ صنعتی، جهت ممانعت از انتشار تصادفی انرژی، تجهیزاتی به نام Lockout به کار می‌روند.

ایستگاه‌های شستشوی چشم و دوش اضطراری

در محیط‌های کاری که کارکنان با مواد شیمیایی و خطرناک سر و کار دارند، علاوه بر لوازم هشدار دهنده و لباس های مخصوص کار، محل‌هایی برای شست و شوی چشم و دوش اضطراری جهت مواقعی که نقاطی از بدن با این مواد خطرناک در تماس بوده ایجاد شده است. وجود این محل‌ها برای محافظت در برابر مشکلات و بیماری‌های خطرناک ناشی از مواد سمی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

راهنمای خرید تجهیزات ایمنی

یکی از اولین نکات و فاکتورهایی که باید در هنگام خرید تجهیزات ایمنی به آن توجه نمود، شناسایی خطرات ایجاد شده در محیط کار و انتخاب از انواع مختلف این لوازم برای محافظت از شخص می‌باشد. در هنگام خرید باید قبل از انتخاب و تهیه وسیله مورد نظر، در خصوص کیفیت و نکات مهمی که در ساخت آن باید رعایت شده باشد تحقیق نموده و متناسب با آن، وسیله مورد نظر خود را به صورت آگاهانه خریداری نمایید.

در خصوص خرید وسایل و لوازم ایمنی محافظت شخصی باید توجه نمایید که شخص باید در هنگام استفاده از آنها کاملاً راحت باشد. توجه به جنس و متریالی که وسیله مورد نظر با آن تولید شده است بسیار حائز اهمیت است. حتما باید پیش از خرید، این تجهیزات را از لحاظ کیفیت و مقاومت مورد ارزیابی قرار دهید. بنابراین لزوم خرید محصولات با دوام که برای سال‌ها بتوان بدون هیچ مشکلی از آن استفاده نمود اهمیت بالایی دارد.

توجه به قیمت محصول و مقایسه بین نمونه‌های مختلف برای انتخاب محصولی متناسب با بودجه در نظر گرفته شده، نیز در زمان خرید حائز اهمیت می‌باشد. در همین راستا باید تجهیزات ایمنی مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبری که لوازم خود را با قیمتی مناسب و ضمانت اصل کالا به فروش می‌رسانند تهیه نمایید.

راهنمای خرید تجهیزات ایمنی

سخن‌پایانی

علاوه بر لزوم تهیه لوازم ایمنی از فروشگاهی معتبر و کیفیت بالای این محصولات برای استفاده در محیط کار، باید شخص در هنگام تهیه این تجهیزات آموزش‌های لازم در خصوص روش صحیح استفاده از آنها را ببیند. همچنین آشنایی و توجه به دستورالعمل‌ها و قوانینی که در محیط کار برای به کارگیری این لوازم وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.