آیا واقعا می توان ایمپلنت دندان را در یک روز انجام داد؟

  1. چهارشنبه ۷ دی ۱ ساعت ۱۱:۴۸ (۱ سال،۳ ماه قبل)
ایمپلنت
به گزارش فرانگر

این سوال که آیا ایمپلنت دندان را می توان در یک روز انجام داد بارها مطرح شده است. ایمپلنت های معمولی ممکن است چندین ماه زمان ببرند تا به طور کامل تکمیل شوند و در واقع به چندین ویزیت نیاز دارند. این پروسه شامل کشیدن اولیه دندان و دو تا چهار ماه صبر بعدی برای بهبودی کامل حفره است.

سپس فرآیند کاشت دندان و سه تا شش ماه دیگر قبل از استئواینتگراسیون یا پیوند استخوان کامل (جوش خوردن استخوان) وجود دارد. در نهایت می توان تاج را روی ایمپلنت قرار داد. کل فرآیند ممکن است حدود 6 ماه تا یک سال کامل طول بکشد.

از طرفی، خوشبختانه، کاشت ایمپلنت دندان یک روزه فقط در یک روز امکان پذیر است و به شما این امکان را می دهد که دیگر منتظر فرآیند طولانی و دشوار کاشت معمولی دندان نمانید. البته شما برای ارزیابی مناسب بودن و معاینه نهایی پس از جراحی همچنان به مشاوره اولیه نیاز دارید، اما خود روش ایمپلنت دندان تنها به یک بار ویزیت نیاز دارد.

آیا انجام ایمپلنت در یک روز امکان پذیر است؟

در حالی که درست نیست کل فرآیند ایمپلنت دندان، از جمله مرحله برنامه ریزی، در یک روز تکمیل شود، ممکن است بتوانید پس از انجام جراحی، درمان نسبتاً سریعی دریافت کنید. به عنوان مثال، برخی از بیمارانی که تمام دندان های خود را در طول قوس از دست داده اند، کاندیدای پروتز All-on-4 هستند.

در طول این روش، دندانپزشک می تواند ایمپلنت ها را قرار داده و یک پروتز موقت را در یک روز به آنها بچسباند. در نهایت، پروتز دائمی چند ماه بعد متصل می شود.

برای سایر روش ‌های ایمپلنت، معمولاً یک دوره بهبودی به مدت چند ماه پس از جراحی کاشت دندان قبل از چسباندن هر گونه ترمیم وجود دارد. این وضعیت به ایمپلنت زمان می‌ دهد تا با استخوان اطراف خود جوش خورده و قوی‌ ترین پایه حمایتی ممکن را فراهم نمایند. در واقع، قیمت ایمپلنت دندان به دلیل این پروسه پیچیده و طولانی بالا می باشد.

ایمپلنت

مزایای ایمپلنت دندان یک روزه

ایمپلنت دندان یک روزه از نظر محبوبیت به سرعت در حال رشد بوده و میزان موفقیت آن هم قابل قبول می باشد. این گونه ایمپلنت ها یک ترمیم فوری را ارائه نموده و به فرد اجازه می‌دهند تا با دندان های موقت کاملاً جدید، آن هم با رضایت تمام مطب دندانپزشکی را ترک کنند. این فوریت همچنین به فرد آرامش خاطر بیشتری را در رابطه با ظاهر نهایی ایمپلنت می دهد و دیگر لازم نیست به مدت چندین ماه در مورد ظاهر احتمالی فکر کند.

ایمپلنت دندان یک روزه شامل چندین مزیت بالینی است که اصلی ترین آنها بهبود بهتر استخوان می باشد. گاهی اوقات هنگامی که ایمپلنت بلافاصله قرار می گیرد، سلامت استخوان بهتر حفظ شده و این بدان معنا است که ممکن است پس از بهبودی دیگر نیازی به عمل پرهزینه پیوند استخوان نداشته باشید.

علاوه بر این، بافت‌ های نرم و لثه ‌ها سریع ‌تر بهبود یافته و با این وضعیت احتمال شکست ایمپلنت ها کمتر است. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دندان، مراحل کمتر جراحی و سریع تر بودن فرآیند می باشد.

معایب ایمپلنت دندان یک روزه

اگرچه چندین مزیت برای ایمپلنت دندان یک روزه وجود دارد، اما هنگام تصمیم گیری در مورد این روش باید معایب را نیز در نظر گرفت. از جمله معایب کاشت دندان یک روزه یا فوری می توان به احتمال شکست بیشتر آن در مقایسه با ایمپلنت های دندان معمولی اشاره نمود.

ایمپلنت

کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان یک روزه

به طور کلی، اکثر کاندیداها برای ایمپلنت های یک روزه مناسب هستند، اگرچه این عمدتا به تعداد ایمپلنت های شما و میزان تراکم استخوان بستگی دارد. اما به هر حال، برخی از افرادی که مایل به کاشت دندان یک روزه هستند ممکن است نتوانند آن را دریافت کنند.

به طور کلی، افرادی که به احتمال زیاد قادر به دریافت درمان یک روزه ایمپلنت دندان نیستند عبارتند از:

• مبتلایان به بیماری پریودنتال

• کسانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند

• افرادی که زیاد سیگار می کشند

• افراد مبتلا به بیماری خودایمنی

• بیماران مبتلا به بیماری مزمن

• افراد مبتلا به دندان قروچه

در نهایت فراموش نکنید که ممکن است منتظر ماندن برای لبخند جدید چالش برانگیز باشد، اما زمانی که لبخند جدید خود را مشاهده می نمایید، خوشحال خواهید شد که یک درمان با کیفیت را انتخاب کرده اید.