دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ( Snap-In Dentures ) چیست؟

اگر تمام دندان های خود را به دلیل آسیب یا شرایط دندانی از دست داده اید، ممکن است بخواهید پروتزهای دندان مصنوعی را به عنوان نوعی از دندان های جایگزین در نظر بگیرید. دندان های مصنوعی سنتی دچار لقی هستند اما با دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت دیگر این مشکلات را نخواهید داشت.

 1. پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱ ساعت ۱۳:۴۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
ایمپلنت
به گزارش فرانگر

ایمپلنت‌های دندانی یا پیچ‌هایی که در استخوان فک شما قرار می‌گیرند، پروتزهای دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارند. به طور معمول، دو تا چهار ایمپلنت در هر فک استفاده می شود، اگرچه بسته به نیاز و بودجه شما، ممکن است تا 10 ایمپلنت کاشته شود.

هنگامی که ایمپلنت‌ها در فک شما قرار می‌گیرند، می‌توان یک پروتز با ایمپلنت یا ایمپلنت (که گاهی به آن اوردنچر نیز گفته می‌شود) در جای خود قرار داد.

بسته به نحوه ایجاد اوردنچر و ایمپلنت، خود اوردنچر ممکن است به طور دائم در جای خود ثابت شود یا ممکن است برای اهداف تمیز کردن قابل جابجایی باشد. ایمپلنت‌ها یا پیچ‌های دندانی با تکه‌ای بیرون زده به لثه چسبانده می‌شوند که می‌تواند به قسمت‌های مربوطه روی دندان مصنوعی بچسبد.

مزایای دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

در مقایسه با دندان مصنوعی های سنتی، مزایای متعددی در رابطه با دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت وجود دارد. بیایید نگاهی به برخی از آنها بیندازیم و چگونه می توانند به شما در تصمیم گیری صحیح برای موقعیت خود کمک کنند.

 • دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت دچار لقی نخواهند شد و در هنگام صحبت شما حرکت می کنند.

 • دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت قدرت بیشتری برای جویدن دارند و می توانید غذاهای سفت تر و چسبناک تری بخورید.

 • در مقایسه دندان مصنوعی های سنتی با دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت فشار بسیار کمتری بر روی لثه ها وارد می شود.

 • دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ظاهر زیبا و طبیعی تری دارد.

 • استخوان فک حفظ می شود و با استفاده از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت از تحلیل استخوان جلوگیری می شود.

معایب دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت

اگرچه مزایای متعددی به دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت مرتبط است، اما آنها معایبی نیز دارند. بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه که باید هنگام تصمیم گیری در مورد دندان های خود در نظر بگیرید.

 • دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت این نیاز به جراحی ایمپلنت دارند. اگرچه میزان عارضه منبع قابل اعتماد نسبتاً پایینی است، اما هنوز روشی است که حداقل به بی حسی موضعی در یک محیط سرپایی نیاز دارد.

 • دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت می توانند جایگزین گرانتری به نسبت دندان مصنوعی سنتی باشد باشند و ممکن است تحت پوشش بیمه شما نباشند.

 • بسته به سطح پوسیدگی دندان یا لثه شما، ممکن است به پیوند استخوان برای حمایت از ایمپلنت های لازم برای پروتزهای محکم نیاز داشته باشید. این می تواند با یک دوره بهبودی طولانی همراه باشد.

 • در دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت اتصالات ممکن است به مرور زمان شل شوند و نیاز به سفت شدن داشته باشند.

هزینه دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت

بیمه شما ممکن است پروتزهای دندان مصنوعی را پوشش دهد یا خیر، که در صورت داشتن بودجه می تواند یک عامل تعیین کننده باشد. اگر می خواهید درباره هزینه آن بیشتر بدانید، میتوانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

قیمت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

 • صرف نظر از نوع پروتزهایی که برای استفاده از آن انتخاب می کنید، تعمیر و نگهداری کلید تضمین این است که در طول زمان بیشترین بهره را از سرمایه گذاری خود ببرید.

 • اگر پروتزهای دندانپزشکی شما در جای خود قرار نگرفته اند، ضروری است که لثه ها، زبان و سقف دهان خود را هر روز با یک برس نرم قبل از استفاده از آنها مسواک بزنید. قبل از مسواک زدن، پروتزهای مصنوعی خود را نیز بشویید تا مواد غذایی شل و باقی مانده از بین بروند.

 • یک مسواک نرم را می توان با یک پاک کننده غیر ساینده برای از بین بردن ذرات از سطح پروتزهای محکم استفاده کرد.

 • هنگامی که از پروتزهای دندان مصنوعی خود استفاده نمی کنید، باید آنها را در آب در یک منطقه امن قرار دهید تا زمانی که دوباره استفاده شوند.

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ثابت یا متحرک

در حالی که برخی از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت در جای خود وصل شده و نمی توان آنها را جدا کرد، برخی دیگر قابل جابجایی هستند به آنها متحرک گفته می شود. انتخاب نهایی شما به عواملی از نیازهای خاص تا بودجه شما بستگی دارد.

بیایید نگاهی به برخی از تفاوت های کلیدی بین دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ثابت و متحرک بیاندازیم.

پروتزهای متحرک یا دارای ایمپلنت به طور خاص طراحی شده اند که قابل جابجایی باشند. آنها اغلب هر شب توسط فرد استفاده کننده برای تمیز کردن بیرون آورده می شوند. پروتزهای ثابت دائمی تر هستند، معمولاً فرآیند تمیز کردن متفاوتی دارند و فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن هستند.

پروتزهای ایمپلنت متحرک در مقایسه با پروتزهای ثابت که با اطمینان بیشتری به ایمپلنت متصل می شوند، بیشتر مستعد لیز خوردن از جای خود در دهان هستند.

پروتزهای ثابت معمولاً هزینه بیشتری دارند زیرا ممکن است به ایمپلنت های بیشتری یا نوار چسب اضافی برای محکم کردن پروتز در جای خود نیاز داشته باشند.

مراحل دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

پروسه گرفتن مراحل دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت می تواند طولانی باشد، از جمله زمان لازم برای بهبودی کامل.

برای شروع، ایمپلنت ها در فک قرار می گیرند. در این مرحله، 2 تا 6 ماه ممکن است لازم باشد تا ایمپلنت ها و استخوان به هم بچسبند و یک لنگر به اندازه کافی قوی مراحل دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت تشکیل دهند.

منبع : https://www.healthline.com/health/snap-in-dentures