علت لغو دقیقه نودی توافق 4 بندی روحانی و ترامپ در نیویورک + جزییات

نشریه پالیتیکو در گزارشی مدعی شده که تهران و واشنگتن بر سر سندی ۴ بندی برای برقراری مذاکرات میان دو کشور توافق کردند اما پیش شرط روحانی باعث شده مذاکرات انجام نشود.

  1. سه شنبه ۹ مهر ۹۸ ساعت ۲۱:۳۰ (۴ سال،۸ ماه قبل)
به گزارش فرانگر
به نقل از ایسنا، نشریه پالیتیکو روز سه شنبه در گزارشی به نقل از برخی مقامات فرانسوی مدعی شد که حسن روحانی و دونالد ترامپ هفته گذشته در نیویورک بر سر توافق چهار بندی ارائه شده توسط مکرون برای برقراری مذاکرات میان ایران و آمریکا به توافق رسیده بودند.
منابع مدعی شدند که با اینکه ایران و آمریکا بر سر انجام مذاکرات توافق کرده بودند اما اصرار روحانی برای برداشته شدن تحریم های آمریکایی علیه ایران باعث شد تا دیداری میان مقامات دو کشور انجام نگیرد.
در این سند آمده بود که ایران باید بپذیرد که "هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت"، "به تمام تعهدات هسته ای خود عمل می کند" و "بر سر چهارچوب بلندمدت فعالیت های هسته ای خود مذاکره کند". این سند همچنین از ایران می خواست تا از "ستیزه جویی خود دست بکشد و از طریق گفت وگو صلح و ثبات را در منطقه حفظ کند."
منابع فرانسوی می گویند که در متن این سند اشاره ای به برنامه موشک های بالیستیک ایران نشده بود. در این سند چهاربندی همچنین از آمریکا خواسته شده بود "تمام تحریم های اعمال شده علیه ایران از سال ۲۰۱۷ را بردارد و ایران بتواند آزادانه به فروش نفت خود بپردازد".
یک منبع فرانسوی گفت که رئیس جمهور فرانسه ابتدا این سند را روز سه شنبه هفته گذشته به دونالد ترامپ ارائه کرده و پس از موافقت ترامپ با این سند، آن را به دست حسن روحانی رسانده است.
وی در این خصوص مدعی شد: وی (روحانی) با اساس این سند موافقت کرد و از مکرون بابت اشاره صریح به لغو تحریم ها تشکر کرد اما وی می خواست که دونالد ترامپ پیش از ورود به مذاکرات، تمامی تحریم ها را ملغی کند.
به گفته یک منبع دیگر مکرون برای کاهش تنش ها و برقراری مذاکرات، تماسی تلفنی میان روحانی و ترامپ را ترتیب داد اما روحانی هیچگاه به این تماس تلفنی رضایت نداد.همرسانی نوشتار: