روحانی در نیویورک

اینجا هر اتفاقی ممکن است + عکس

اظهارات صریح رهبری نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران اسیر "ترفند سردرگم سازی" دشمن نخواهد شد و با تمرکز بر ناکام گذاردن سیاست "فشار حداکثری" آمریکا، اقدامات خود را بر اساس راهبرد "مقاومت فعال" تا تحقق کامل اهداف ادامه می دهد.

  1. چهارشنبه ۳ مهر ۹۸ ساعت ۱۹:۴۰ (۴ سال،۵ ماه قبل)
آقای روحانی! دو یو اسپیک انگلیش؟
به گزارش فرانگر

در روزهای قبل از سفر رییس جمهور به نیویورک ، گمانه زنی ها و تحلیل های مختلف رسانه های داخلی و خارجی در خصوص “اتفاقات احتمالی” در دوره زمانی سفر دکتر روحانی به امریکا به اوج رسید بود. کلید واژه "مذاکره" آن هم با "ترامپ"، رییس جمهور آمریکا به عنوان اصلی ترین گزاره، در کانون برآوردها و احتمالات ذکر شده، پیش و حین سفر رییس جمهور مطرح بوده است. برخی اظهارنظرها و توییتهای دوپهلو از سوی مقامات مختلف نیز به عنوان شاهد مثال در تقویت گمانه زنی ها تاثیر به سزایی داشته است. بازی برای همراه سازی کم هزینه طرف مقابل با اهداف و منافع خود تلاش بی وقفه ای را در دستور کار قرار داده اند . بررسی ماهیت شناسانه اظهار نظرها، مصاحبه ها، کنشهای رسانه ای و ملاقات های دوجانبه نیز که تا کنون انجام شده، همگی بر حساب شده بودن حرکت و رفتار هریک از طرفین بر مبنای راهبردهای تعیین شده دلالت دارد. ارزیابی نحوه عملکرد طرف مقابل شامل آمریکایی ها و اروپا و یا به تعبیر بهتر "حداکثرسازان فشار" تاکنون نشان می دهد که اصرار بر پیگیری رویکردهای گذشته که دلیل بروز چالشهای کنونی است، همچنان در دستور کار آنان قرار داشته و بشدت بر آن پافشاری می کنند.

در کنار تداوم اظهارات و ادعاهای تکراری و بی پایه، "ترفند سردرگم سازی" نیز که اخیرا مقام معظم رهبری در مقام تبیین رفتار آمریکا و اروپا به آن اشاره کردند به صورت ماهرانه ای در کنشهای رسانه ای آنان مستتراست. این میدان بدون شک عرصه "جنگ اراده ها" برای "پیشبرد راهبردها" به منظور  "تحقق اهداف" و  "تامین منافع" است. پیچیدگی های حاکم بر این میدان به حدی است که کوچکترین خطا و یا غفلت در آن می تواند با "شکست راهبرد"  و واگذاری عرصه به حریف همراه باشد.

بدون شک در چنین مواجهه ای نمی توان انتظار داشت که  "رخدادها و اتفاقات احتمالی" و بدون برنامه، بتواند بروز و ظهور عملی یافته و بر تغییر معادلات حاکم بر دو سوی منازعه تاثیرگذار باشد. رهبر معظم انقلاب اخیرا پیش از آغاز درس خارج خود طی سخنانی اعلام کردند که: "ما راه مان روشن است. ما می فهمیم داریم چه کار می کنیم" . اظهارات صریح رهبری نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران اسیر "ترفند سردرگم سازی" دشمن نخواهد شد و با تمرکز بر ناکام گذاردن سیاست  "فشار حداکثری" آمریکا، اقدامات خود را بر اساس راهبرد "مقاومت فعال" تا تحقق کامل اهداف ادامه می دهد.
همرسانی نوشتار: