این ایرانی که با 35 میلیارد دلار از ایران گریخت + عکس

ثروتمندترین خانواده ایران را می شناسید؟ تابه حال رقم بیلیاردی به گوشتان خورده؟ خانواده رضاخان ۳۰ سال پس از عزل وی ثروتمندترین خانواده ایران بودند؛ «پهلوی ها» اقتصاد کشور را قبضه کرده بودند.

  1. دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸ ساعت ۲۱:۰۵ (۴ سال،۹ ماه قبل)
رضا شاه
به گزارش فرانگر

رضاخان ۴ همسر و ۱۱ فرزند داشت. فرزندان و نوه های وی به همراه همسرانشان در دهه ۵۰ خانواده ای با حدود ۲۵ عضو بزرگ سال را تشکیل دادند که ثروتمندترین خانواده ایران محسوب می شد.

در میان پهلوی ها کسانی هم بودند که در این ثروت اندوزی شریک نبودند؛ ازجمله علیرضا پهلوی (پنجمین فرزند رضاخان) که سال ۳۳ فوت شد و حمیدرضا پهلوی (آخرین فرزند رضاخان) که سال ۴۰ از خانواده سلطنتی طرد و عنوان شاهزادگی از وی سلب شد.

بنیاد پهلوی و اعضای این خانواده صاحب یا سهامدار عمده ۱۷ بانک و بیمه، ۲۵ کارخانه صنایع فلزی، ۸ کارخانه مواد معدنی، ۱۰ کارخانه سازنده مصالح ساختمانی، ۴۳ کارخانه صنایع غذایی، ۴۷ شرکت خدماتی و ۲۶ فقره سرمایه گذاری و فعالیت عمده تجاری دیگر در ایران بودند. املاک و سرمایه گذاری های عمده ای نیز در خارج از کشور داشتند؛ ازجمله اراضی وسیع محمدرضا پهلوی در اسپانیا. حالا ثروت پهلوی ها درمجموع چقدر بود؟

همه شرکت های بزرگ ایران

شرکت ها و کارخانه هایی که بنیاد پهلوی و اعضای خانواده پهلوی در آن مالک اصلی یا سهامدار عمده بودند هیچ یک کوچک نبودند؛ امثال خودروسازی ایران ناسیونال بودند و جنرال موتورز ایران، جیپ، هپکو، گروه کارخانه های آلومینیوم ایران، بی اف گودریج ایران، سیمان تهران، گچ تهران، شرکت آتی ساز، خانه سازی اسکان ایران، قند مرودشت، شرکت انبارهای ایران و شرکت خدمات دریایی ایران.

اگر نام ها به نظرتان آشناست بازهم هست: شرکت لیزینگ ایران، شرکت هتل های ایران، بنگاه بخت آزمایی ملی، شرکت افست، شرکت حفاری سد ایران، شرکت ماشین آلات عمران، شرکت تولید ابریشم ایران، شرکت عمران روستایی ایران، شرکت خانه سازی و توسعه تهران بزرگ، شرکت پلاست ایران، کارخانه حریر پارس، کارخانه های مداد ایران، نورد و لوله اهواز، مرکز بین المللی پروژه های ایران، ایرانشهر فینانس، بانک اعتبارات ایران، بانک توسعه و سرمایه گذاری ایران، بانک ایرانشهر، بانک عمران، بانک داریوش و...

درواقع کارخانه و شرکت بزرگی در ایران نبود که پهلوی ها در آن نباشند. علاوه بر این ها خانواده پهلوی ۷۰ درصد سهام تمامی هتل های ایران را در اختیار داشتند.

سازمان املاک و مستغلات پهلوی

داستان بنیاد پهلوی چه بود؟ یک و نیم میلیون هکتار زمینی که رضاخان به قیمت ناچیز و به زور تصاحب کرده بود پس از عزل وی و در اوایل سلطنت محمدرضا برای فرونشاندن خشم مردم و نمایندگان به دولت وقت واگذار شد.

ولی سال ۱۳۲۸ شاه لایحه ای به مجلس برد تا بیش از ۴۴ هزار سند مالکیت این اراضی را پس بگیرد. تا سال ها این املاک به همراه اراضی وسیع دیگری زیر نظر «سازمان املاک و مستغلات پهلوی» اداره می شد و این سازمان سال ۱۳۳۷ شد «بنیاد پهلوی».

این بنیاد به اداره موقوفه های رضاخان و محمدرضا و دیگر اعضای خاندان پهلوی اختصاص داشت ولی به دلیل نفوذ پهلوی ها و ثروت بادآورده زیاد در دهه ۵۰ عملاً بخش بزرگی از اقتصاد ایران را قبضه کرد و ثروت سرشاری در اختیار خانواده پهلوی گذاشت.

این بنیاد دارایی ها و سرمایه گذاری های عمده ای نیز در آمریکا و اروپا داشت. نظارتی خارج از دربار بر بنیاد پهلوی وجود نداشت و می توان آن را بنیادی خصوصی دانست که اگر چه کارهای عام المنفعه نیز انجام می داد ولی بخش عمده درآمد آن خرج ثروت اندوزی و تفریح پهلوی ها می شد. تا جایی که در دهه ۵۰ سیاستمداران بسیاری علناً و حتی در رسانه ها بنیاد پهلوی را «کانون فساد» و موجب بدنامی پهلوی ها معرفی می کردند.

فراری ۳۵ میلیارد دلاری!

پیش از انقلاب رسانه های آمریکایی ثروت شاه را یک میلیارد دلار تخمین می زدند. ولی اوایل دهه ۵۰ معلوم شد فقط اوراق بهادار خارجی که متعلق به شاه است بیش از یک میلیارد دلار می ارزد. چند ماه پیش از پیروزی انقلاب نیز با خروج بیش از ۳۱ میلیارد دلار ارز از ایران توسط شاه معلوم شد تخمین ها کلاً اشتباه بوده است. همان موقع هم حدس و گمان ها درباره ثروت شاه بسیار متفاوت بود.

همان سال که در ایران انقلاب شد «اشپیگل» آلمان نوشت شاه ۲۴ میلیارد دلار از ایران خارج کرده است. «نیویورک تایمز» نیز خبر داد که ۲ تا ۴ میلیارد دلار تنها در سال های ۵۶ و ۵۷ توسط خاندان سلطنتی از ایران خارج شده است. گزارش های دیگری از خروج جواهرات گران بها و همچنین ۱۳ میلیارد دلار از ایران تنها طی ۲ ماه در پاییز ۵۷ توسط مقامات و اعضای خانواده سلطنتی خبر می داد. «فایننشال تایمز» چند سال پیش تخمین زد فقط شخص شاه حدود ۳۵ میلیارد دلار با خود از کشور خارج کرده است و بسیاری این رقم را دقیق ترین رقم می دانند.

عدد ۱۶ رقمی با نامی ناآشنا!

پس از سال ها بررسی اسناد مالی، تخمین ها درباره میزانی ثروتی که خانواده پهلوی طی سال های منتهی به ۵۷ به روش های مختلف از ایران خارج کرده است درمجموع به رقمی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد.

به قیمت امروز با دلار ۱۲ هزارتومانی می شود ۱.۲ بیلیارد تومان! هر یک بیلیارد تومان یک میلیون میلیارد تومان است. اگر این میزان ثروت را به صورت عددی بنویسیم ۱۶ رقمی می شود؛ ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان. این فقط ثروتی است که از کشور خارج شده است و برای یافتن میزان ثروت پهلوی ها در ایران باید قیمت املاک، اراضی و دارایی های باقی مانده در ایران نیز به آن افزوده شود.

درواقع خانواده پهلوی صرف نظر از املاکی که در ایران باقی ماند آن قدر پول از کشور بردند که در خارج از ایران نیز همچنان ثروتمندترین خانواده ایرانی باقی بمانند. البته از خودشان بپرسی می گویند پول نداریم و پول زیادی از ایران نبرده ایم! بارها هم پرسیده شده و چنین جواب هایی داده اند. ولی نگاهی به زندگی تجملی نسل های قدیم و جدید اعضای این خاندان در آمریکا و اروپا راست و دروغ را آشکار می کند.
همرسانی نوشتار: