احمدی نژاد: ترامپ مرد عمل است

ایران با آمریکا مستقیم مذاکره کند

محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای تفصیلی با روزنامه "نیویورک تایمز" آمریکا خواستار گفتگو برای حل اختلافات ریشه ای بین ایران و آمریکا شده، اختلافاتی که به گفته رییس جمهوری سابق ایران فراتر از موضوع برجام و مساله هسته ای ایران است.

  1. شنبه ۲۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۱۸ (۴ سال،۸ ماه قبل)
روزنامه شرق به کدخدایی: احمدی‌نژاد دروغ گفت اما...
به گزارش فرانگر

عصر ایران نوشت: روزنامه "نیویورک تایمز" آمریکا در گزارشی با تیتر" برخی تندروها در ایران خواستار گفتگو با ترامپ هستند" مصاحبه ۱ ساعته تلفنی اخیر خود با محمود احمدی نژاد را بازتاب داده است.

به نوشته نیویورک تایمز این مصاحبه پیش از ادعای هدف قرار دادن پهپاد ایرانی از سوی آمریکا انجام شده؛ ادعایی که ایران آن را تکذیب کرده اما یک مشاور احمدی نژاد روز جمعه (دیروز) به نیویورک تایمز گفته نظر احمدی نژاد درباره ضرورت گفتگو بین ایران و آمریکا تغییر نکرده است.

احمدی نژاد در مصاحبه با نیویورک تایمز: ایران و آمریکا باید گفتگو کنند/ ترامپ مرد عمل است/ سه نامه برای او نوشتم/ اختلافات ایران و آمریکا فراتر از موضوع برجام است

احمدی نژاد در بخشی از این مصاحبه خواستار گفتگوی ایران و آمریکا بر سر مسایل مورد اختلاف شده و این موضوع را به نفع منافع بلندمدت دو ملت و دو کشور دانسته است.

او به نیویورک تایمز گفته است: "ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم گیری بر این مبناست. ما به او می گوییم، بگذارید هزینه های بلندمدت (تنش و یا همکاری) بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته بین نباشیم."

احمدی نژاد به تایمز گفته است، ایران و آمریکا باید به صورت مستقیم با یکدیگر گفتگو کرده و اختلافات ۴۰ ساله خود را که از ماجرای بحران تسخیر سفارت آمریکا در تهران آغاز شده و حالا به مسایل و مشکلات بر سر سیاست های منطقه ای و دیگر اختلافات رسیده را حل و فصل کنند.

او گفته ایران باید از رویکرد تماس با میانجیگران اروپایی برای تاثیرگذاری آنها روی ترامپ دست بردارد و به طور مستقیم با خود ترامپ وارد دیالوگ شود و این کار ممکن است. از نظر احمدی نژاد اگر ترامپ در رویکرد فشار حداکثری خود علیه ایران تجدید نظر کند و برخی تحریم ها را بردارد زمینه برای چنین گفتگویی فراهم می شود.

او گفت: همکاری متقابل ایران و آمریکا به نفع صلح، اقتصاد و فرهنگ جهانی خواهد بود. آمریکا خواهان گفتگو بر سر طیف وسیع تری از موضوعات خارج از برجام با ایران است موضوعاتی که اهمیت بیشتری از ادامه یا مرگ برجام دارند. ما نیازمند یک گفتگوی اساسی در تمامی زمینه ها هستیم."

احمدی نژاد به نیویورک تایمز گفته است که ۳ بار برای ترامپ نامه نوشته ؛ نخستین آن در فوریه ۲۰۱۷ و برای تبریک بابت پیروزی ترامپ در انتخابات بوده، دومین آن در ژوئن سال ۲۰۱۸ و یک ماه پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بوده و سومین آن هم ماه گذشته و در پی تشدید تنش دو کشور در منطقه خلیج فارس ارسال شده است.

او گفته این نامه ها را از طریق ای میل آدرس کاخ سفید، ای میل سفارت سوییس و نیز اکانت توییتری شخصی ترامپ ارسال کرده است.

نیویورک تایمز نوشته: هنوز معلوم نیست آیا ترامپ نامه های احمدی نژاد را خوانده باشد، سفارت سوییس پاسخی به نیویورک تایمز درباره دریافت و ارسال نامه های احمدی نژاد نداد و کاخ سفید هم در این باره اظهار بی اطلاعی و اطلاعات جزئی بیشتر کرده و گفته ارسال مستقیم نامه ها به توییتر ترامپ هم معلوم نیست آنها را به دست او رسانده باشد چون ترامپ در توییتر عده معدودی را تعقیب (فالو) می کند که احمدی نژاد جزء آن لیست نیست.

احمدی نژاد به نیویورک تایمز گفته است: برای آغاز گفتگو آمریکا باید پیش قدم باشد و رویکرد (فشار حداکثری) خود را نسبت به ایران تغییر دهد. او گفته است: این درست نیست که شما گلوی کسی را محکم بفشارید و همزمان خواهان گفتگو با او شوید. مذاکره باید در شرایط آرام تر و محترمانه تری انجام شود.