ادعای رویترز درباره درخواست مخفیانه آمریکا از ایران + جزییات

یک مقام ارشد ایرانی درخواست آمریکا برای ایجاد تغییر در توافق هسته ای برجام را رد کرد و آن را «غیرقابل قبول» خواند.

  1. دوشنبه ۱ مهر ۹۸ ساعت ۲۲:۳۵ (۴ سال،۷ ماه قبل)
رویترز: ایران درخواست آمریکا برای تغییر برجام را رد کرد
به گزارش فرانگر

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام ایرانی که خواسته نامش فاش نشود نوشت: «ما هیچ گاه بر سر توافقی که حصول آن سال ها زمان برده مجدداً مذاکره نخواهیم کرد.»

وی در ادامه گفت: «سران ایران از دیپلماسی حمایت می کنند اما اگر آمریکایی ها می خواهند از تنش ها بکاهند باید تحریم ها علیه ایران را رفع کرده و به فشار روی تهران پایان دهند.»

ساعتی قبل تر، «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس از لزوم توافق هسته ای جدید با ایران سخن گفت و «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا از آن حمایت کرد.

همزمان با حضور سران کشورهای دنیا در نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخست وزیر انگلیس در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: «ما به کارهایی که ایرانی ها انجام دادند چطور پاسخ می دهیم؟ کاری که انگلیس انجام می دهد تلاش برای گردهم آوردن طرف ها و تنش زدایی است.»

وی اضافه کرد: «صرفنظر از اینکه دلایل مخالفت شما با توافق هسته ای قدیمی با ایران چیست، وقت حرکت به سمت عقد توافقی جدید است.»

ترامپ لحظاتی بعد از اظهارات جانسون گفت با نظر او درباره لزوم توافق هسته ای جدید با ایران موافق است. او گفت برای جانسون احترام قائل است و از اینکه او این پیشنهاد را مطرح کرده شگفت زده نشده است.

او گفت: «به همین خاطر است که او (بوریس جانسون) یک برنده است. به همین خاطر است که او مردی است که در انگلیس موفق خواهد بود.»

ترامپ در ادامه گفت: «برای بوریس خیلی احترام قائلم و اصلاً تعجب نکردم که او اولین کسی بود که درآمد و این حرف را زد.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب افکن بی -۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز ۱۸ اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران ۱۶ شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده  بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی سازی اورانیوم بود.
همرسانی نوشتار:پربازدیدترین های هفته