نخستین تصاویر از شلیک لیزری امروز سپاه بر سر تروریست ها + عکس ها

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر روز جمعه (۲۱ تیرماه) با صدور اطلاعیه ای از هدف قرار دادن مقرهای فعال و محل استقرار و آموزش گروهک های تروریستی ضد انقلاب در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق از روز چهارشنبه (۱۹ تیرماه) خبر داد.

  1. جمعه ۲۱ تیر ۹۸ ساعت ۱۹:۲۳ (۴ سال،۹ ماه قبل)
 بارش گلوله‌ لیزری بر سر تروریست‌ها
به گزارش فرانگر

برابر آنچه که در اطلاعیه سپاه پاسداران آمده است، این عملیات که در پاسخ به تحرکات این گروهک ها در منطقه غرب و شمال غرب کشور صورت گرفته، توسط واحدهای موشکی، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی سپاه انجام شده است. آنچه که در فیلم منتشر شده از این عملیات به چشم می خورد، استفاده از توپخانه کششی ۱۵۵ میلیمتری HM ۴۱ و توپخانه موشکی گراد برای هدف قرار دادن مقرهای تروریست ها است.

بهره برداری از توپخانه لیزری سپاه /  بارش گلوله  لیزری بر سر تروریست ها

اما در بخش دیگری از تصاویر منتشر شده از این عملیات، اصابت دقیق گلوله های توپخانه ای به مقرهای تروریست ها به چشم می خورد که حکایت از عملیاتی شدن یکی دیگر از دستاوردهای دفاعی کشور یعنی لیزری شدن گلوله های توپخانه سپاه دارد.

بهره برداری از توپخانه لیزری سپاه /  بارش گلوله  لیزری بر سر تروریست ها

پیش از این در مقاطع مختلف توسط فرماندهان نیروهای زمینی ارتش و سپاه و سایر فرماندهان نیروهای مسلح سخن از نقطه زنی توپخانه و استفاده از مهمات هدایت شونده در رزمایش های مختلف ارتش و سپاه گفته شده بود، و حتی سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در همایش مهمات برتر این نیرو گفته بود: استراتژی ها بر مبنای هر بمب یا هر موشک برای یک هدف است و امروز ما شاهدیم که توپ های ما با استفاده از گلوله های کراسنوپل که با لیزر هدایت می شوند نقطه زن شده اند و ما به سمت همین دکترین هر گلوله، بمب یا موشک برای یک هدف حرکت می کنیم.

گلوله های کراسنوپل (Krasnopol)، در حقیقت نوعی از مهمات و پرتابه هایی هستند که با استفاده از فناوری لیزر به سمت اهداف هدایت می شوند.

مکانیزم عملکرد گلوله های هدایت شونده توپخانه ای

بهره برداری از توپخانه لیزری سپاه /  بارش گلوله  لیزری بر سر تروریست ها

به نظر می رسد که گلوله های توپخانه ای هدایت شونده، احتمالا در عملیات علیه مواضع تروریست ها برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفته است.

پیش تر گلوله های ۱۵۵ میلیمتری هدایت شونده بصیر بعنوان مهمات هدایت لیزری توپخانه ای در ایران ساخته و رونمایی شده بود. این گلوله طول حدود ۱۳۰ سانتی متر دارد و در بدنه استوانه ای خود از سطوح کنترلی پایدار کننده استفاده می کند.

گلوله هدایت شونده بصیر

بهره برداری از توپخانه لیزری سپاه /  بارش گلوله  لیزری بر سر تروریست ها

کنترل بصیر با استفاده از باله هایی است که بر روی قسمت ابتدای بدنه آن نصب شده است که در علوم هوافضا به آنها «کانارد» گفته می شود که پس از شلیک باز شده و به سمت هدف، گلوله را هدایت خواهد کرد.

هدف گیری در توپخانه های لیزری اینگونه است که با استفاده از یک تابنده لیزر که این تابنده میتواند زمینی یا هوایی (استفاده از پرنده های بی سرنشین یا با سرنشین برای هدفگذاری) باشد، پرتو لیزر به هدف تابانده می شود و گلوله پس از شلیک، رد لیزر را که بر روی هدف به صورت مخروطی ۳ بعدی خواهد بود دنبال کرده و در آن محل اصابت خواهد کرد.

استفاده از گلوله های هدایت شونده توپخانه میتواند علاوه بر اینکه از اتلاف زمان، هزینه و شلیک گلوله های زیاد برای انهدام یک هدف جلوگیری می کند، باعث افزایش توان رزمی و تاکتیکی نیروهای مسلح خواهد بود.
همرسانی نوشتار: