شرط ایران برای نحوه حضور آمریکا در مذاکرات 4 + 1 اعلام شد + جزییات

عراقچی تصریح کرد: ایده ای که مطرح است، این است که در گفتگوهایی که بین ایران و ۱+۴ وجود دارد، در صورت نیاز آمریکایی ها نیز حضور یابند، در صحبت هایی که آقای روحانی داشتند، اعلام شد از نظر ما مانعی وجود ندارد به شرط اینکه تحریم ها برداشته شود و ایران به شرایط قبل از تحریم ها برگردد. اما این موضوع به معنای تشکیل مجدد ۱+۵ نیست. از نظر ما آمریکا از برجام خارج شده است و دیگر واحد سیاسی به نام ۱+۵ وجود ندارد. مذاکرات ما با ۱+۴ است و آمریکا به شرط برداشتن تحریم ها، می تواند در این مذاکرات حضور داشته باشد.

  1. یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸ ساعت ۱۳:۲۸ (۴ سال،۷ ماه قبل)
5d21ab77732b6_5d21ab77732b8
به گزارش فرانگر

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در نشست خبری سخنگوی دولت برای اعلام گام دوم کاهش تعهدات برجامی گفت: امروز در مهلت پایان ۶۰ روز کاهش تعهدات برجامی خود قرار داریم و از آنجا که خواسته های ایران در خصوص برجام مبنی بر بازگشت میزان فروش نفت به پیش از خروج آمریکا از برجام اجرایی نشده است، لذا امروز گام دوم برداشته می شود.

وی افزود: اگر در گام اول به تعهدات خودمان در مورد محدودیت در میزان ذخایر پایبند نبودیم، در گام دوم نسبت به تعهد خودمان در سطح غنی سازی و غلظت آن، تجدیدنظر کردیم و عدم پایبندی خود به این تعهد را اعلام می کنیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: امروز نامه ای توسط آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی نوشته شده که ارسال خواهد شد. در این نامه به صراحت بندهایی از برجام که بعد از این متعهد نیستیم و مربوط به غنی سازی است، اعلام خواهیم کرد و مجدداً مهلت ۶۰ روزه خواهیم داد و بعد از آن، روند کاهش تعهدات ادامه می یابد.

عراقچی با بیان اینکه روند کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران، حرکتی در راستای حفظ برجام است نه برای از بین بردن برجام، اظهار داشت: ممکن است این روند نهایتاً به خاتمه حضور ایران در برجام منتهی شود. اگر مشارکت کنندگان در برجام نتوانند تعهدات خود را عملی کنند، این اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: نحوه عملکرد ما به گونه ای است که در مقاطع ۶۰ روزه، فرصت برای دیپلماسی، تعامل و پیدا کردن راه حل وجود دارد. اگر از این فرصت ها استفاده نشود، کسی نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران تردید کند. روند کاهش تعهدات در گام های ۶۰ روزه ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: برجام سند بسیار مهمی است و ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته های ما از این سند باید برآورده شود در غیر این صورت در تعهدات خود تجدیدنظر می کنیم. اگر کشورهای اروپایی نتوانند خواسته های ما را برآورده کنند، این روند ادامه پیدا می کند.

عراقچی گفت: طنزی اتفاق افتاده است و آمریکا که خود از برجام خارج شده است، به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مراجعه کرده و خواستار تشکیل جلسه شورای حکام برای بررسی به اصطلاح نقض برجام توسط جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون، هر عضو شورای حکام می تواند درخواست برگزاری جلسه شورای حکام را داشته باشد، افزود: مهم این است که بقیه کشورهای عضو شورای حکام شامل کشورهای اروپایی و روسیه و چین، با آمریکا همراهی نکردند و آمریکا در حرکت خود منزوی و تنها است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: برآورد ما این است پس از تشکیل جلسه شورای حکام، اعضا منطق جمهوری اسلامی را خواهند شنید و خواهند پذیرفت. جمهوری اسلامی به اندازه کافی برای دیپلماسی فرصت داده است.

عراقچی بیان کرد: حرکت ایران در کاهش تعهدات، مشروع بوده و در داخل برجام انجام می شود و نقض برجام به حساب نمی آید زیرا ما از حق خودمان در برجام دفاع می کنیم؛ همزمان شکایت ایران از آمریکا و کشورهای اروپایی به خاطر نقض برجام به شورای حکام ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا در اجرای تعهدات برجامی خود کوتاهی کردند که منجر به نقصان در تعهدات هسته ای ایران شد و باید این کشورها پاسخگو باشند.

معاون وزیر امورخارجه در خصوص تماس تلفنی رئیس جمهور فرانسه با روحانی گفت: این تماس سازنده بود و گرایش کشورهای اروپایی، روسیه و چین به پیدا کردن راه حل مشهود است. تمایل برای پیدا شدن یک راه حل وجود دارد البته به دلیل سیاست های آمریکا مبنی بر فشار حداکثری، کار آسانی نیست اما این اراده وجود دارد.

عراقچی اظهار داشت: در این گفتگوی تلفنی توافق شده است تا زمینه های دور جدیدی از گفتگوها بین طرفین ایجاد شود و بتوانیم به راه حلی معقول و سازنده برسیم. در کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته برگزار شد، بحث های خوبی در این رابطه صورت گرفت و مقرر شد جلسه وزرای امور خارجه نیز برگزار شود.

وی گفت: مسیر گفتگو و دیپلماسی باز است، مهم این است که ابتکارات و راه حل هایی اندیشیده شود که خواسته های ایران بخصوص در حوزه نفت و بانکی برآورده شود.

عراقچی در پاسخ به سؤالی در خصوص انتقادات نسبت به اقدامات دولت در برجام، گفت: به صدای واحد در مسائل مهم کشور نیاز داریم که این صدای واحد تا الان وجود داشته و وجود دارد. البته اختلاف نظرها برکت خود را دارند.

وی افزود: زمانی که دیدگاه های مختلف ارائه می شود، می توانیم صحنه سیاسی را بهتر بشناسیم و تصمیمات درستی بگیریم و نقاط ضعف را بهتر بشناسیم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: اختلاف نظرها و دیدگاه ها را منفی نمی دانم البته تا جایی که منافع ملی کشور را تحت تأثیر قرار ندهد.

عراقچی گفت: در موضوع برجام و موضوع هسته ای، هر زمانی که نیاز داشتیم با صدای واحد با دنیا صحبت کردیم و موضع محکم خود را نشان دهیم، الحمدالله از این موضع واحد برخوردار بودیم، نمونه اش همین الان است؛ زمانی که جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت وارد روند کاهش تعهدات شود، حمایت قابل توجه ملی از طرف مردم و جناح های مختلف داخل کشور به وجود آمد که امر مبارکی است.

وی در خصوص گفتگوی مکرون با روحانی و صحبت مجدد از مذاکره با طرف مقابل تاکید کرد: اروپایی ها نتوانستند خواسته های ما را از برجام برآورده کنند اما این بدین معنا نیست که رایزنی های دیپلماتیک تعطیل شده و ایده و ابتکاری وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه رایزنی های دیپلماتیک به صورت رسمی و غیررسمی، علنی و غیرعلنی وجود دارد، اظهار داشت: ایده های مختلفی بین طرف ها در حال بررسی است و تماس هایی در سطوح بالا نیز گرفته می شود که نمونه اش تماس آقای مکرون با رئیس جمهور برای دومین بار طی هفته های اخیر است.

عراقچی تصریح کرد: ایده ای که مطرح است، این است که در گفتگوهایی که بین ایران و ۱+۴ وجود دارد، در صورت نیاز آمریکایی ها نیز حضور یابند، در صحبت هایی که آقای روحانی داشتند، اعلام شد از نظر ما مانعی وجود ندارد به شرط اینکه تحریم ها برداشته شود و ایران به شرایط قبل از تحریم ها برگردد.

وی با تاکید براینکه از نظر ما حضور آمریکا در مذاکرات ایران و ۱+۴ مشکلی ندارد، تاکید کرد: اما این موضوع به معنای تشکیل مجدد ۱+۵ نیست. از نظر ما آمریکا از برجام خارج شده است و دیگر واحد سیاسی به نام ۱+۵ وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: مذاکرات ما با ۱+۴ است و آمریکا به شرط برداشتن تحریم ها، می تواند در این مذاکرات حضور داشته باشد.

عراقچی با اشاره به اینکه این ایده در مذاکرات دیشب آقای مکرون و روحانی مورد بحث قرار گرفته است، گفت: امیدواریم بتوانیم در روزهای آتی روی ایده ها و ابتکارات جدید به تفاهم برسیم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش، مبنی بر اینکه پیش بینی ما نسبت به عملکرد اروپا در مدت زمان اجرای گام دوم ایران، با توجه به عدم اقدامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران از سوی آنها، چیست؟ گفت: اگر اروپایی ها از طریق اینستکس می توانستند در راستای تأمین منافع ایران کاری انجام دهند ما الان در این مرحله نبودیم. علت اینکه ما گام دوم را شروع کردیم این است که طرف های باقیمانده در برجام نتوانستند خواسته های ما را تأمین کنند. به خصوص در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی که نتوانستند اقدام قابل توجهی انجام دهند.

وی افزود: اینستکس به عنوان یک گام ابتدایی برای تبادلات میان اروپا و ایران خوب است، اما هم راه اندازی آن بسیار طولانی شده و هم اینکه منابع درآمدی در این سازوکار وجود نخواهد داشت مگر اینکه طرف های اروپایی از ما نفت بخرند یا اعتباراتی را برای ما اختصاص دهند که تا کنون اجرا نشده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه اینستکس به طور رسمی عملیاتی شده است، اضافه کرد: طرف ایرانی اینستکس هم با طرف اروپایی همکاری می کند و قواعد کاری خود را تنظیم کردند. یکی دو مورد کوچک هم به صورت امتحان سازوکار مالی در حال اجرایی شدن است.

عراقچی بیان کرد: تا وقتی که اعتبارات کافی برای اینستکس درنظر گرفته نشود از نظر ما فایده ای ندارد.

وی تصریح کرد: البته اهمیت سیاسی این موضوع را نباید فراموش کرد اینکه اروپایی ها در حال تلاش هستند تا ایران در برابر تحریم ها ایستادگی کند ارزشمند است ولی تا زمانیکه از لحاظ اقتصادی منافع ما را تأمین نکند برای ما کافی نخواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: کشورهای اروپایی دیگری هم به این سازوکار اضافه خواهند شد. اینکه اروپایی ها نتوانستند خواسته های ما را تأمین کنند یک سمت قضیه است و سوی دیگر آن اینکه آنها در تلاش هستند راه حلی پیدا شود تا بتوانیم به نقطه ای که ما مد نظر داریم برسیم.

عراقچی افزود: به همین دلیل است که ما تبادلات، سفرها و گفتگوهای تلفنی رسمی و غیر رسمی را با آنها داریم و امیدواریم به یک راه حلی برسیم وگرنه پس از شصت روز گام سوم را هم عملی خواهیم کرد.

وی در خصوص موضوع بازسازی راکتور اراک، گفت: آنچه در گام اول و در نامه آقای روحانی به سران کشورهای باقیمانده در برجام و نامه آقای ظریف به خانم موگرینی نوشته شده این بود که این موضوع یک بحث جداگانه ای است و اگر کشورهای باقیمانده در برجام نتوانند به تعهدات خود برای بازسازی اراک پایبند باشند و جدول زمان بدی پیش بینی شده را اجرایی نکنند، طبیعی است که ما بر می گردیم و بر اساس فناوری قبلی خودمان اقدام می کنیم.

عراقچی اظهار داشت: پیشرفت های خوبی در حوزه اراک صورت گرفته است و کارگروه مشترک کشورهای خارجی به ریاست چین و انگلیس با ایران جلسات منظم و متعددی را داشتند و از قراردادهایی که باید منعقد می شد برخی امضا شده و برخی در حال اجرایی شدن است.

وی افزود: بنابراین به لحاظ فنی و تخصصی پیشرفت های خوبی داشتیم و لذا هنوز روند پیشرفت امور در اراک را رصدمی کنیم و فعلاً مدت زمانی را در نظر گرفتیم تا ببینیم این پیشرفت ها می تواند خواسته ما را تأمین کند یا خیر.

عراقچی با اشاره به موضوع «اینستکس» اظهار کرد: جمهوری اسلامی هیچ امیدی به هیچ کشوری نبسته است چه برسد به اروپایی ها و اینستکس. ولی ما از هر امکان و ظرفیتی که در شرایط تحریمی فعلی بتواند به کشور کمک کند، استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: ما در این جنگ اقتصادی که ترامپ علیه ایران آغاز کرده است، هر مسیری و معبری که بتوانیم، برای جمهوری اسلامی ایجاد خواهیم کرد. معابر اصلی که تاکنون توانستیم ایجاد کنیم، از مسیر چین و روسیه و ترکیه و هند و همسایگان و شرکای اقتصادی جمهوری اسلامی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما با همه این کشورها مسیر، باز کردیم و تعاملات اقتصادی جدید و استفاده از پول های محلی را تعریف کردیم.

عراقچی تاکید کرد: یکی از این ابتکارات، همکاری با اروپا و «اینستکس» است ولی به این مسیر هیچ اتکا و امیدی نداریم. به همه نهادهای اقتصادی کشور اعلام کردیم که هیچ کسی به «اینستکس» امیدی نبندد و اگر بتواند مسیری ولو باریک باز کند استفاده می کنیم ولی کسی نباید معطل «اینستکس» و هرکسی دیگری بماند.

وی گفت: بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی ما باید با تکیه بر خود حرکت کرده و ابتکارات مختلف را امتحان کنیم. جمهوری اسلامی از یک عزت و حقانیتی در دنیا برخوردار است زیرا مذاکرات هسته ای و توافق هسته ای را با حسن نیت انجام داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: حرکت منطقی جمهوری اسلامی، برای دیپلماسی، فرصت ایجاد کرد و برای ما یک عزت و مشروعیت در سطح بین المللی ایجاد کرده است.

«همه کشورها بر این مبنا با ما تعامل می کنند البته تحریم ها و فشارهای آمریکا هم مزاحمت هایی را به وجود آورده است.»

عراقچی با بیان اینکه ما در سیاست خارجی خوب عمل کردیم و راه های خوبی را برای کشور گشودیم، گفت: در حوزه همسایگی حرکت های خوبی انجام شده است و اجازه نخواهیم داد آمریکا بتواند در فشار حداکثری خود به نتیجه برسد. ما حتماً آمریکا را با اتکا به مردم، نیروهای مسلح و ظرفیت های کشور در این سیاست، مأیوس خواهیم کرد.

وی در خصوص توقف نفتکش ایران توسط دولت انگلیس، افرود: نفتکش توقیف شده دارای ظرفیت یک میلیون بشکه نفت ایران بوده و بر خلاف آنچه که انگلیسی ها ادعا کردند، مقصد آن سوریه نبوده چرا که مقصد ادعایی آنها ظرفیت و گنجایش برای این میزان بشکه نفت را ندارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان کرد: این سوپر نفتکش ایرانی به دلیل ظرفیت یک میلیون بشکه نفت نمی توانست از کانال سوئز عبور کند بنابراین باید از جبل الطارق عبور می کرد. از آنجا که مسیر نفتکش ما آبراه های بین المللی بود، دولت انگلیس حق و اجازه قانونی توقیف نفتکش ایرانی را نداشت. بنابراین به نظر ما یک راهزنی دریایی صورت گرفته است.

عراقچی با بیان اینکه ما خواهان آزادسازی سریع این نفتکش هستیم، گفت: سفیر انگلستان روز پنجشنبه به وزارت خارجه احضار شد و دیروز هم برای بار دوم وی را احضار کردیم، همچینن سفیر اسپانیا را هم دعوت کردیم. بنابراین مسیر حقوقی را در این خصوص طی می کنیم و از طریق دادگاه و وکلای مجربی که استخدام کردیم این موضوع را در دستور کار خود قرار دادیم.

وی ادامه داد: ما برای تأمین منافع خودمان همه مسیرها را امتحان خواهیم کرد، برای استیفای حقوق خودمان از هیچ امکانی نخواهیم گذشت. امیدواریم از طریق رایزنی های دیپلماتیک و اگر لازم باشد اقدامات حقوقی قضیه نفتکش به زودی حل و فصل شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در مورد حضور آمریکایی ها در مذاکرات ایران و ۱+۴، گفت: موضع ما در خصوص این پیشنهاد کاملاً روشن است، اگر آمریکایی ها تحریم ها را بردارند می توانند در مذاکراتی که ما با ۱+۴ داریم، شرکت کنند.

عراقچی در مورد خواسته های ایران از اتحادیه اروپا، افزود: خواسته های ما از اروپایی ها و اعضای باقیمانده در برجام، خواسته هایی است که در بیانیه های مشترکی که در طول یک سال گذشته صادر کرده ایم وجود دارد.

وی ادامه داد: در طول یک سال گذشته پس از خروج آمریکا از برجام چهار کمیسیون مشترک تشکیل شد. دو کمیسیون با حضور وزیران امور خارجه و دو کمیسیون مشترک در سطح معاونین و مدیران.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: در همه این چهار کمیسیون، کشورهای باقیمانده در برجام متعهد شده اند در ۱۱ حوزه مختلف خروج آمریکا از برجام را جبران کنند که شامل حوزه های بانکی، نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل، تجارت، بیمه و سرمایه گذاری و … می باشد.

اروپایی ها نتوانستند خواسته های ما را تامین کنند

عراقچی تصریح کرد: قرار ما با کشورهای ۱+۴ این بود که اگر در این حوزه بتوانند راه حل های عملیاتی ایجاد کنند که ایران بتواند از مزایای برجام بهره مند شود، ایران در برجام باقی خواهد ماند. از این ۱۱ حوزه کشورهای اروپایی فقط در حوزه اول که بانکداری است، راه حل عملیاتی به نام اینستکس ارائه داده اند که در وضعی است که الان مشاهده می کنیم.

وی با تاکید براینکه اروپایی ها نتوانستند خواسته های ما را برآورده کنند، گفت: اروپایی ها در بیانیه های متعدد خود را متعهد به اجرای این خواسته ها کرده بودند. برجام زمانی به وضعیت نرمال خود بازمی گردد که استفاده ایران از مزایای برجام تأمین شود.

پذیرش محدودیت های ۸ تا ۱۵ ساله به منظور اعتمادسازی بود

در ادامه عراقچی در تشریح این مطلب گفت: قسمت هسته ای برجام چهار رکن اساسی شامل میزان ذخایر، درصد غنی سازی، تعداد سانتریفیوژها و تحقیق و توسعه غنی سازی است، جمهوری اسلامی به منظور اعتمادسازی برخی محدودیت ها را به مدت ۸ تا ۱۵ سال قبول کرده است.

وی اظهارداشت: بر این اساس میزان ذخایر ایران نباید به بیش از ۳۰۰ کیلو افزایش یابد و درصد غنی سازی نیز نباید به بیش از ۳.۶۷ برسد.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: در گام اول، ایران از یکی از این تعهدات خارج شد. به نظر من به هیچ عنوان عددی که در قسمت فنی وجود دارد اهمیت ندارد بلکه موضوع سیاسی و عدم تعهد ایران مهم است.

دیگر پایبند به محدودیت ها نیستیم

عراقچی گفت: جمهوری اسلامی ایران این دو مقوله مهم را که از تعهدات اصلی برجام است کنار گذاشته است که اهمیت سیاسی دارد و بر اساس نیازهای سازمان انرژی اتمی ذخایر اورانیوم و درصد غنی سازی افزایش می یابد. مته به خشخاش گذاشتن در این موضوعات چیزی را ثابت نمی کند. مهم این است که ما دیگر پایبند به این محدودیت ها نیستیم و بر اساس تشخیص و نیاز خود عمل می کنیم.
همرسانی نوشتار: