عربستان: ما هم مرد جنگیم

نشست مکه همه چیز را تعیین می کند

«عبد الله بن یحیى المعلمی» نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل، در مصاحبه به روزنامه «ایندیپندنت عربی»، نشست های فوق العاده مکه در آخر ماه مبارک رمضان را برای مقابله با رفتار ایران توصیف کرد.

  1. سه شنبه ۷ خرداد ۹۸ ساعت ۲۲:۰۰ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
نماینده سعودی در سازمان ملل: ما مرد جنگیم؛ نشست‌های مکه برای مقابله با رفتار ایران است
به گزارش فرانگر

ایندیپندنت عربی نوشت: المعلمی گفت، همه امیدوارند جنگی رخ ندهد اما این به رفتار ایران بستگی دارد. امیدوارم به سمت جنگ نرویم چون به سود هیچ کس نیست... من اطمینان دارم که سران عربستان سعودی تمایلی به جنگ ندارند. اما اگر تحمیل شود «ما مرد جنگ هستیم» همانطور که این حرف از سعود الفیصل وزیر خارجه فقید نقل شده است.

طبق ادعای نماینده سعودی، عنصر مشترک در همه اتفاقات کنونی و تنش کنونی منطقه، رفتار ایران در منطقه است. این رفتاری که از سال ۱۹۷۹ (سال پیروزی انقلاب اسلامی) با هدف سلطه جویی و صدور انقلاب آغاز شده است.

طبق این گزارش، نماینده سعودی می گوید «ایرانی ها مرتکب خطای بزرگی می شوند اگر گمان می کنند که دخالت شان اگر موفقیت محدودی در لبنان، عراق، یا دیگر کشورها کسب کرد، می توانند این را در چارچوب امت عربی تکرار کنند هر چند که متأسفانه امت عربی اکنون دچار ضعف و چنددستگی است اما پایگاه محکم امت عربی، عربستان سعودی است و این کشور دژی مستحکم در برابر بلندپروازی های هر کسی که بخواهد به مقدسات امت عربی و آرزوهای آن تعرضی بکند، باقی می ماند».

المعلمی اشاره ای به این نکرد که کشورش در مقابل تعرض های روزانه رژیم صهیونیستی به مقدسات امت اسلامی و عربی در قدس شریف چطور نقش «دژ مستحکم» را ایفا می کند.

ایندیپندنت نوشت، در خصوص جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا که یکی از نئوکان های دولت فعلی آمریکاست و ایران می گوید که بر طبل جنگ می کوبد، المعلمی در این خصوص خرسندی خود را از نقش او در محاصره ایران در منطقه مخفی نکرد و حتی هیجان خود برای اجرای عملیاتی علیه ایران را پنهان نکرد و گفت که تصمیم گیری در آمریکا روندی سخت و پیچیده دارد و صرفا رئیس جمهور تصمیم گیرنده نیست. رئیس جمهور ترامپ فشار دیپلماتیک و نظامی و اقتصادی زیادی دارد وارد می کند و این چیزی است که در دولت های قبل (امریکا) وجود نداشت. امیدواریم این فشار به تغییر در رفتار رژیم ایران منتهی شود.

المعلمی افزود: ما تمایلی به تغییر رژیم ایران رنداریم. این مسئله مربوط به مردم ایران است اما تمایل داریم که رفتارش تغییر کند. از جمله ابزارهای فشار بر رژیم ایران، افزایش تحریم های اقتصادی و محاصره دیپلماتیک است. آمریکایی ها برای این تلاش خود را به کار گرفته اند و چیزی است که از آن استقبال می کنیم چون ما هم می خواهیم که این فشارها موفق شود تا از جنگ اجتناب کنیم».

نشست های مکه برای اتحاد علیه ایران؟

ایندیپندنت نوشت: از نظر المعلمی هر چند برخی کشورهای عربی زمینه را برای دخالت ایران در امور عربی مهیا کرده اند اما سعودی ها در یکپارچه کردن صفوف عربی علیه تهران در نشست های فوق العاده سران در مکه مکرمه مطمئن هستند. المعلمی گفت، عرب ها با اجماع بزرگ در دو کنفرانس سران عربی که اخیرا در ظهران عربستان برگزار شد و در تونس (اجلاس سالانه سران عرب) بیانیه هایی صادر کردند که رفتار ایران در منطقه را محکوم می کند... فکر نمی کنم عرب ها در مقابله با دخالت های ایران دچار اختلاف [نظر] باشند. بله شاید در شیوه و تاکتیک اختلاف نظر داشته باشیم اما مسئله اساسی مقابله، فکر می کنم بر سرش اجماع عربی هست و ان شاء الله در نشست سران عربی در مکه ، این را خواهیم دید.

المعلمی با اشاره به سفر شاه سعودی به تونس، الجزائر، مغرب، موریتانی و دیگر کشورها آن را نشانه روابط محکم عربستان با کشورهای عربی برشمرد و گفت که سران عربی و مسلمان نیز مداوم به عربستان می آیند و بیشتر کشورهای عربی و اسلامی به دعوت ملک سلمان برای دو نشست سران عربی و سران اسلامی در مکه پاسخ مثبت سریع و گسترده دادند.

او در خصوص قطر نیز اعلام کرد که این مشکلی بین قطر و عربستان است و قطر کوچک تر از آن است که بخواهد در نشست های مکه، در مواضع کشورهای عربی اختلافی ایجاد کند.
همرسانی نوشتار: