چرا ایران و عربستان باید با هم گفتگو کنند؟

سرانجام، صبر استراتژیک ایران به پایان رسید و حسن روحانی از کاهش سطح تعهدات کشورش به برجام در واکنش به تلاش های ناکام اروپایی ها در تضمین منافع اقتصادی برای ایران خبر داد.

  1. چهارشنبه ۱ خرداد ۹۸ ساعت ۰۰:۲۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

به نظر می رسد طی سال های گذشته مقامات اروپایی فراموش کرده اند که دولت روحانی تحت فشارهای داخلی سیاسی قرار دارد. در چنین شرایطی ریسک آغاز یک جنگ ویرانگر دیگر در خاورمیانه وجود دارد. دیپلمات ارشد بریتانیایی بر این باور است که زمان آن فرارسیده تا با کلید خوردن گفت و گوها میان قدرت های منطقه ای تحت نظارت سازمان ملل، تنش ها تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، پیتر وست ماکوت، سفیر پیشین بریتانیا در آمریکا بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، با انتشار گزارشی در گاردین با پرداختن به تنش های کنونی میان تهران و واشنگتن و ضرورت تلاش برای رفع آنها، می نویسد: یک بار دیگر ایران در کانون توجه جنگ طلبان سیاست خارجی واشنگتن و البته جامعه بین الملل قرار گرفته است. دونالد ترامپ می گوید که خواستار جنگ با ایران نیست اما جان بولتون، مشاور امنیت ملی او بمب افکن ها و ناو های جنگی آمریکا را به منطقه اعزام کرده است. در همین حال مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا درحال ابراز نگرانی خود با متحدان واشنگتن و نمایندگان کنگره در زمینه اطلاعات به دست آمده از انگیزه های احتمالی ایران است.

اما چه خبر شده است؟ اکنون یک سال از زمانی که ترامپ برجام را پاره و آمریکا را از این توافق چندجانبه -که توسط دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ امضا شد- خارج کرد، می گذرد. از آن روز با حمایت های اسرائیل و برخی از دولت های حاشیه خلیج فارس او تحریم های جدیدی را علیه ایران -به رغم پایبندی کامل تهران به برجام- اعمال ساخته است. ازسوی دیگر ترامپ تلاش کرد تا با قلدری متحدان اروپایی و دیگر طرف ها را به موافقت با خواسته های آمریکا درجهت اجرای تحریم ها وادار سازد تا بدین گونه مانع از دستیابی ایران به منافع اقتصادی شود که برجام وعده آن را داده بود.

پس از یک سال صبر درجهت اجرای تعهد دیگر اعضای برجام به ایجاد منافع اقتصادی برای ایران، تهران پیش تر در این ماه اعلام کرد که دیگر به محدودیت های مربوط به سقف انبارکردن اورانیوم با غنای ۶۷/  ۳ درصد و آب سنگین متعهد نیستند مگر آنکه اروپایی ها در یک ضرب الاجل ۶۰ روزه به سیستم بانکی و فروش نفت ایران کمک کنند. در غیر این صورت ایران گام های مضاعفی را برای کاهش سطح پایبندی به برجام برمی دارد. دولت های اروپایی برخی مواقع فراموش می کنند که ایران دارای یک جامعه یکپارچه و هم نظر نیست و افرادی مانند حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و محمد جواد ظریف، وزیرخارجه او که با غرب به مذاکره نشستند از سوی تندرو های داخلی- که به منفعت ناچیز برجام طی چهارسال گذشته اشاره دارند- تحت فشارهای مداوم هستند.

از زمانی که ترامپ، آمریکا را از برجام خارج کرد، اروپایی ها در چارچوب روندی اجازه داده اند تا در سطوح محدودی تجارت با ایران، مستقل از آمریکا تداوم یابد. باتوجه به محدود بودن آثار مثبت این اقدامات، علی خامنه ای، رهبر ایران به تازگی اعلام کرد که اروپایی ها تنها در حال ایفای نقش پلیس خوب درکنار پلیس بد(واشنگتن) هستند. در زمانی که تحریم های آمریکا به وارد ساختن لطمات جدی بر پیکره اقتصاد ایران ادامه می دهد، ترامپ کماکان از تمایل خود برای مذاکرات جامع با تهران سخن می گوید. او می گوید که تهران باید با من تماس بگیرد، شاید او به این مهم پی نبرده است که هر فردی این اقدام را انجام دهد باید با پیامد های سیاسی عظیمی دست و پنجه نرم کند.

اما خارج از آمریکا، این استدلال به طور فزاینده ای درحال شکل گیری است که جنگ طلبان و تندروهای حاضر در کابینه ترامپ بیشتر به تغییر رژیم تمایل دارند تا تغییر در سیاست های ایران. حتی درصورت ممکن می توان از اقدام نظامی برای نیل به چنین هدفی استفاده کرد. اکنون تردید هایی وجود دارد که برخی را به یاد سناریو یی که منجر به جنگ عراق شد می اندازد؛ زمانی که دولت جورج بوش پسر عزم خود را برای اثبات آنکه صدام حسین دارای تسلیحات کشتار جمعی است جزم کرده بود. هیچ منطقی در این اظهارنظر پمپئو که در ماه گذشته ایران را دارای روابط تنگاتنگی با القاعده دانسته بود وجود ندارد. باید توجه کرد که ریشه های القاعده در عربستان سعودی وهابی است و القاعده به همان اندازه که از آمریکا و اروپا تنفر دارد از ایران شیعه نیز بیزار است. اروپایی ها همواره بر مقیاس و ماهیت فعالیت های بی ثبات کننده ایرانی ها تاکید داشته اند، اما به هیچ وجه خواستار تغییر رژیم در ایران نیستند چراکه می دانند فشارهای خارجی می تواند بیش از پیش موجب تقویت جریان تندرو در ایران شود. آنها همچنین بر این باورند که بهترین راه برای ممانعت از دستیابی تهران به سلاح هسته ای تداوم اجرای برجام خواهد بود. «دنیای اقتصاد» مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن رد ادعاهای بی اساس آمریکا و غرب، بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده اند.

اکنون یک ریسک جدی وجود دارد که جهان بار دیگر خود را در میانه جنگ جدیدی در خاورمیانه ببیند که ممکن است در اثر یک حادثه یا اشتباه محاسباتی رخ دهد. گاردین در ادامه با طرح این پرسش که در چنین شرایط خطیری باید چه اقدامی انجام داد مدعی می شود: همان طور که در گذشته خطاب به مقامات ایران تاکید شده است، این کشور باید رفتارهای خود در منطقه را تعدیل کند تا استحکام برجام افزایش یابد، از نفوذ خود بر بشار اسد استفاده کند تا خونریزی ها در سوریه کاهش یابد و حمایت های خود را از حوثی های یمن متوقف کند. برخی معتقدند که بخشی از تنش های کنونی به دلیل سوءتفاهم های ایجاد شده میان تهران و واشنگتن است. این موضوع نیز قابل انتظار است چراکه به مدت چهار دهه ضمن وجود بی اعتمادی میان دو کشور هیچ رابطه دیپلماتیکی برقرار نبوده است. این موضوع اهمیت ایجاد نوعی روابط دیپلماتیک مستقیم میان دو کشور را یادآور می شود. ایران و آمریکا باید هرچه سریع تر به سوی فعال ساختن کانال های مذاکرات مخفیانه حرکت کنند.

در سال ۱۹۸۷-زمانی که شورای امنیت تلاش می کرد تا با صدور قطعنامه ای، جنگی را که صدام حسین علیه ایران آغاز کرده متوقف کند- این شورا قطعنامه ای را به تصویب رساند تا براساس آن ضمن آتش بس فوری توسط دو طرف، نیروهای ایران و عراق به پشت مرزهای شناخته شده بین المللی بازگردند. این اقدام البته مانع نشد تا صدام حسین یک حمله دیگر و البته ناموفق را به خاک ایران انجام دهد. اما در بند هشتم این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل درخواست شده بود تا با همکاری ایران، عراق و دیگر کشورهای منطقه، روش هایی را برای ارتقای امنیت بررسی کند. این قطعنامه همچنان معتبر است. چرا بار دیگر این ایده بررسی نشود که با همکاری قدرت های منطقه ای و تحت نظارت سازمان ملل، طرف ها به توافقی برای کاهش تنش ها دست یابند؟ مقاله ای که به تازگی به قلم عبدالعزیز، استاد دانشگاه سعودی و حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی نوشته شد، این ایده را طرح کرد که زمان آن فرارسیده است ایران و عربستان به عنوان دو قدرت منطقه ای به پای میز مذاکره بیایند.
همرسانی نوشتار: