دریاچه ارومیه مثل 20 سال پیش شد + عکس

کیومرث دانشجو امروز در جلسه شورای هماهنگی بحران استان با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز نسبت به شهریور سال گذشته شاهد افزایش ۸۱ سانتی متری ارتفاع دریاچه ارومیه بوده و نسبت به مشابه سال گذشته ۳۶ سانتی متر افزایش یافته است.

  1. یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸ ساعت ۱۶:۳۰ (۵ سال قبل)
آخرین وضعیت دریاچه ارومیه پس از بارش‌های اخیر
به گزارش فرانگر

وی تصریح کرد: در ۶ ماهه اول سال آبی یعنی یک مهر تا ۲۹ اسفند سال گذشته حدود یک میلیارد و و ۱۳۱ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه شده و تا ۱۰ روز فروردین امسال نیز ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه شده است و مجموع آبی که از اول سال آبی تا به امروز وارد دریاچه شده یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: دبی هایی که صبح امروز اندازه گیری و وارد دریاچه شده، ۶۳۰ مترمکعب بر ثانیه بوده که عدد قابل توجه و حجم بسیار بالایی است و ارتفاع دریاچه را افزایش داده است.

وی بیان کرد: اگر این ورودی ها ادامه پیدا کند، روزانه ۵۴ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه افزوده می شود و رهاسازی از سدها نیز همچنان ادامه دارد.

دانشجو با اشاره به اینکه هم اکنون می توان گفت که دریاچه ارومیه زنده شده است افزود: خوشبختانه هم اکنون دریاچه ارومیه بهترین وضعیت را در پنج سال گذشته داشته و تراز آن ۱۲۷۱.۴۸ بوده و ۳۶ سانتی متر نسبت به مشابه سال گذشته افزایش ارتفاع داشته است.

وی اظهار کرد: حجم آب دریاچه ارومیه نیز معادل دو میلیارد و ۸۳۰ میلیون مترمکعب بوده و ۵۰ درصد دریاچه به ویژه مناطق مرکزی آن تحت پوشش آب قرار گرفته و اگر حجم آب به پنج میلیارد مترمکعب برسد دریاچه زنده تر می شود و مانند ۲۰ سال پیش خواهد شد چون هم اکنون سه متر نسبت به تراز اکولوژیک پایین تر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی افزود: پیش بینی می شود با این وضعیت بارش های مستقیم و رهاسازی ها و سیلاب، به زودی شاهد افزایش بیش از سه و نیم میلیارد مترمکعب به داخل دریاچه باشیم.
همرسانی نوشتار: