نمایی از دریاچه ارومیه پس از بارندگی های اخیر + عکس

معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو از افزایش ۳۱ سانتی متری تراز سطح دریاچه ارومیه در پی بارش های اخیر کشور خبر داد.

  1. پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸ ساعت ۱۹:۱۵ (۵ سال قبل)
ارومیه
به گزارش فرانگر

قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به افزایش وسعت دریاچه ارومیه از ۲۲۰۰ کیلومتر در سال گذشته به ۲۵۰۰ کیلومتر در سال جاری افزود: با رهاسازی ها و بارش های مناسب انجام شده در دریاچه ارومیه هم اکنون شرایط این دریاچه نسبت به سال گذشته بهتراست.

وی با اشاره به اینکه تا رسیدن به شرایط ایده آل این دریاچه هنوز راه زیادی باقی مانده است گفت: از لحاظ وسعت باید این دریاچه ۲۰۰۰ کیلومتر دیگر افزایش یابد.

معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو با بیان اینکه ارتفاع بارش های کشور پس از فعالیت جبهه اخیر به ۲۵۵ میلی متر رسیده است، ادامه داد: این رقم سال گذشته ۹۸ میلی متر بوده است که این تفاوت نشان دهنده افزایش ۱۶۱ درصدی نسبت به سال گذشته و ۴۰ درصدی نسبت به درازمدت است.

تقی زاده خامسی بیشترین بارندگی را در ایلام و کمترین آن را در سیستان و بلوچستان اعلام کرد و افزود: استان ایلام نسبت به دراز مدت با ۱۲۳ درصد افزایش و استان سیستان و بلوچستان با ۱۸ درصد کاهش مواجه بوده است.

وی درخصوص وضعیت ۱۷۲ درصد بزرگ موجود در کشور گفت: ظرفیت این سدها ۵۰ میلیارد مترمکعب است که هم اکنون ۶۴ درصد این ظرفیت پرشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸۴ درصد رشد داشته است.

معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اینکه سدهای استان خوزستان بهترین شرایط را از نظر میزان ذخایر موجود در سدها دارند، ادامه داد: هم اکنون ۸۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خوزستان پر است که این رقم معادل ۲۰ میلیارد مترمکعب و ۹ برابر حجم دریاچه ارومیه است.

تقی زاده با بیان اینکه از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۸ تاکنون بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب آب رها سازی شده است، گفت: این آب برای تامین نیاز بخش کشاورزی و بطور عمده برای اهداف محیط زیستی رهاشده که نتیجه آن پرشدن ۸۰ درصد ظرفیت تالاب هورالعظیم بوده است.

وی با اشاره به اینکه سدهای تهران هنوز از شرایط مناسبی برخوردار نیستند ادامه داد: در کل شرایط منابع آبی کشور مناسب است، اما باید با برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب از آن بهره برداری کرد.