قالیباف جایگزین لاریجانی در مجلس می شود؟ + جزییات

مصوبه امروز مجلس و محرومیت افرادی مانند علی لاریجانی از کاندیداتوری دوباره برای انتخابات پارلمان، زمینه ها برای جلوس محمدباقر قالیباف بر صندلی ریاست مجلس را بیش از پیش مهیا کرده است.

  1. یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷ ساعت ۲۳:۳۵ (۴ سال،۱۲ ماه قبل)
قالیباف
به گزارش فرانگر

نمایندگان پارلمان در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس تصویب کردند که کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود؛ مصوبه ای که از نگاه برخی چهره های سیاسی، از جمله رسول منتجب نیا، مشکوک با هدف خاص توصیف شده است.

بر این اساس، ۳۴ نماینده فعلی مجلس حق کاندیداتوری دوباره برای انتخابات سال ۹۸ را نخواهند داشت. شاخص ترین این نمایندگان علی لاریجانی، رئیس و علی مطهری و مسعود پزشکیان، دو نایب رئیس مجلس هستند؛ بنابراین نتیجه اول و ملموس این مصوبه، آن است که علی لاریجانی رئیس مجلس یازدهم نخواهد بود.

چنین اتفاقی، اصلاح طلبان و حامیان دولت روحانی را وارد یک چالش جدید خواهد کرد. لاریجانی از سال ۹۲ تا کنون، نقش ویژه ای در همراهی با دولت روحانی و تصویب لوایح و طرح های کلیدی دولت ایفا کرده بود. نقش او به ویژه در تصویب برجام، در شرایطی که تندرو های مجلس نهم به شدت با آن مخالفت می کردند، از جمله برجسته ترین اقدامات او به شمار می رود. او به همین دلیل، تا کنون بار ها مورد هجمه اصولگرایان تندرو قرار گرفته که آخرین نمونه آن، لغو سخنرانی وی در مراسم ۲۲ بهمن در کرج بود.

واقعیت آن است که در حال حاضر حامیان دولت و اصلاح طلبان گزینه ای بهتر از لاریجانی برای ریاست مجلس در اختیار ندارند. هیچ اصولگرای میانه رویی که بتواند نقش لاریجانی را ایفا کند، در چنته میانه رو های اصولگرا نیست و از طرفی، گزینه های اصلاح طلبان یا جذابیت و توان مدیریت لازم را ندارند و یا شرایط ورود به مجلس را ندارند.

همه اینها، به معنای باز شدن راه برای اصولگرایان است تا صندلی ریاست مجلس را در دست بگیرند. مهمترین گزینه آنها، محمدباقر قالیباف است. نشانه ها نیز همین موضوع را تایید می کند. قالیباف در هفته های اخیر سفر های استانی متعددی را انجام داده و از تریبون تلویزیون هم بی نصیب نمانده است.

او در برنامه «بدون توقف» در صداوسیما حاضر شد و با اظهارات خود درباره بودجه شهرداری تهران، واکنش اعضای شورای شهر و شهرداری را برانگیخت؛ قالباف حتی با شکایت از یکی از اعضای شورا، او را به دادسرا نیز کشاند.

تعداد سفر های استانی قالیباف در ماه های اخیر خارج از حد تصور است. او اوایل آذرماه امسال به مشهد رفته بود. چند روز بعد به کرمان رفت و چند بار از جمله در دانشگاه شهید باهنر به سخنرانی پرداخت. قالیباف همچنین به گیلان نیز سر زده و در شهر های مختلف از جمله رشت و انزلی سخنرانی کرده است. او در مراسم ۲۲ بهمن نیز به بوشهر رفت. سپس به اصفهان رفت و در آنجا نیز به سخنرانی پرداخت.

او در همین ماه ها، در تهران نیز در چند جای مختلف از جمله در شهرری و نیز چند مراسم دانشگاهی به سخنرانی پرداخته.

از طرف دیگر، بنابر اخبار رسیده، ستاد های انتخاباتی قالیباف نیز فعال شده و از حالا برای انتخابات مجلس دست به کار شده اند.

همه این شرایط نشان می دهد قالیباف گویا پس از چند دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری، این بار چشم به صندلی ریاست مجلس دارد؛ هدفی که با مصوبه امروز مجلس و محرومیت لاریجانی از حضور در انتخابات سال ۹۸ برای او میسرتر شده؛ مصوبه ای که البته باید تایید شورای نگهبان را نیز بگیرد.