پرداخت بدهی 400 میلیون پوندی انگلیس به ایران از سال 1970

وزیر خارجه سابق انگلیس اعلام کرد دولت متبوعش به رأی دادگاه انگلیسی مبنی بر بازگرداندن مبلغ یک قرارداد ۴۰۰ میلیون پوندی به دولت ایران تمکین خواهد کرد.

  1. چهارشنبه ۳ مهر ۹۸ ساعت ۰۷:۵۵ (۱ سال،۸ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

به نقل از گاردین، «جرمی هانت» وزیر خارجه سابق و نماینده فعلی حزب محافظه کار در پارلمان انگلیس اعلام کرد دولت انگلیس رأی یکی از دادگاههای این کشور مبنی بر بازگرداندن مبلغ یک قرارداد تسلیحاتی بین انگلیس و ایران در دهه ۱۹۷۰ میلادی را اجرا خواهد کرد.

جرمی هانت در عین حال مدعی شده که بازپرداخت این مبلغ که رقم آن ۴۰۰ میلیون پوند (در زمان قرارداد) است، هیچ ارتباطی به قضیه آزادی احتمالی «نازنین زاغری راتکلیف» جاسوس ایرانی-انگلیسی که اکنون در ایران زندانی است، ندارد.

بدهی دولت انگلیس به ایران، به یک قرارداد تسلیحاتی منعقده در دهه ۱۹۷۰ میلادی بر می گردد که دولت وقت انگلیس با شاه مخلوع ایران منعقد کرده بود. این پول از سوی شاه ایران به انگلیس پرداخت شده بود، اما تجهیزات نظامی موضوع قرارداد هیچگاه به دولت ایران تحویل داده نشد.

بر اساس اظهارات وزیر خارجه سابق انگلیس، پرداخت این بدهی به دولت ایران پس از انجام مذاکرات دوجانبه و مشخص شدن مبلغ دقیق آن (احتمالاً محاسبه سود یا ارزش حال مبلغ اولیه) انجام خواهد شد.
همرسانی نوشتار: