سقوط قیمت کالاها در ایران آغاز شده است؟ + جزییات

«اگر چه خیلی ها برگشت قیمت در اجناس ضروری را بعید می دانستند اما در خیلی از کالاها شاهد کاهش قیمت بوده ایم.»

  1. سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸ ساعت ۰۸:۵۵ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

«گرانی» مهمان ناخوانده ای بود که به یکباره در خیلی از کالاها دیده شد. از ماکارونی و تن ماهی گرفته تا لاستیک و خرما. سهم گوشت و مرغ هم طی ماه های اخیر در سبد خرید خانوارها کم شد. قیمت گوشت در شرایطی روند صعودی داشت که دولت برای واردات آن ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته بود. به همین دلیل معادلات واردات و کنترل بازار تغییر کرد تا قیمت ها دیگر جهش پیدا نکند. قیمت فعلی کالاها گویای آن است که بخشی از سیاست های دولت در کنترل قیمت ها موفقیت آمیز بوده است و اکنون کالاهایی که در گزارش پیش رو می آید با کاهش قیمت روبه رو شدند و در برخی دیگر ثبات قیمت اتفاق افتاده است. هر چند که خیلی ها برگشت قیمت را بعید می دانستند.

قیمت گوشت قرمز کنترل شد

مسعود رسولی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته بندی مواد پروتئینی کشور درباره قیمت گوشت قرمز گفت: از وقتی تأمین ارز گوشت قرمز به سامانه نیما سپرده شد و به آن ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص پیدا نمی کند، قیمت گوشت قرمز ثابت شد و بازار به تعادل رسید.

وی افزود: زمانی که ارز دولتی برای واردات گوشت اختصاص پیدا می کرد عرضه و تقاضا هماهنگ نمی شد؛ چرا که همواره تقاضا برای خرید گوشت روند افزایشی داشت.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته بندی مواد پروتئینی کشور اذعان داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلو لاشه گوشت گرم داخلی (به صورت عمده) ۹۱ هزار تومان و قیمت لاشه گوشت نیمایی (به صورت عمده) حدود ۷۵ هزار تومان در هر کیلو است.

سود ۲ هزار تومانی فروشگاه های زنجیره ای

وی در پاسخ به این سوال که گوشت گرم نیمایی چگونه قیمت ها را کنترل کرد، اظهار داشت: یکی از اتفاق های مهم در کنترل قیمت گوشت قرمز کاهش سود فروشگاه های زنجیره ای است. در گذشته فروشگاه های زنجیره ای روی بسته بندی های گوشت ۱۰ درصد سود و مرغ نیز ۸ درصد سود متعارف می گرفتند اما با افزایش قیمت ها فروشگاه های زنجیره ای سودشان را به ۲ الی ۳ هزار تومان رساندند و این همکاری در کنترل قیمت ها تأثیر زیادی داشت.

گوشت وارداتی کیلویی ۱۰۴ هزار تومان

رسولی درباره این که قیمت گوشت قرمز وارداتی در ایران با چه نرخ هایی قیمت گذاری می شود، گفت: گوشت گرم وارداتی (با ارز نیما) که با هدف تنظیم بازار در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود کمتر از ۱۱۰ هزار تومان است. بدین جهت قیمت گوشت گوسفند استرالیایی و رومانی در هر کیلو ۱۰۹ هزار تومان و ران گوسفند آسیای میانه هم برای کشور حدود ۱۰۴ هزار تومان تمام می شود.

گوشت نیمایی در قصابی ها نیست

وی با بیان این که قیمت گوشت وارداتی را نباید با قیمت گوشت در قصابی ها قیاس کرد، اذعان داشت: گوشت های وارداتی تنها در فروشگاه های زنجیره ای معتبر عرضه می شود و به هیچ عنوان گوشت گرم از طریق قصابی ها توزیع نمی شود. در حال حاضر قیمت گوشت داخلی در قصابی ها کیلویی ۱۲۲ هزار تومان است.

۱۲۰ شرکت گوشت قرمز وارد می کند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته بندی مواد پروتئینی کشور خاطرنشان کرد: روزانه در تهران ۲۰ تا ۳۰ تن گوشت قرمز بسته بندی و پاک شده در بیش از هزار فروشگاه زنجیره ای عرضه می شود. این حجم از گوشت توسط ۱۲۰ شرکت واردکننده به ایران می آید.

قیمت مرغ کمتر از مصوب دولت

وی در مورد بازار مرغ و قیمت آن نیز گفت: دولت مرغ را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری کرده است اما به دلیل تولید و عرضه زیاد، قیمت مرغ در بازار به کمتر از نرخ مصوب دولتی رسیده است. در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ در بازار ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان شده است. نگرانی ما این است که کاهش قیمت به خاطر افت مصرف باشد و بعد از آن که مصرف مرغ افزایش پیدا کند، با گرانی این محصول پروتئینی مواجه شویم از این رو توصیه می کنم شبکه توزیع مرغ ساماندهی پیدا کند.

قیمت شکر برگشت

بازار شکر هم بعد از التهاب های که در ماه مبارک رمضان داشت به آرامش رسید. مسئولان و فعالان بازار می گویند عرضه گسترده شکر توسط دولت باعث کاهش قیمت ها شد و اکنون این کالا به وفور در بازار یافت می شود. حسن افخمی رئیس اتحادیه نبات، آب نبات ریز و قند ریز دراین باره گفته است: قیمت شکر در سطح بازار کاهش یافته و به حدوده ۴,۰۰۰ تومان رسیده است. این قیمت در حالی است که در روزهای ماه رمضان قیمت شکر از کیلویی ۱۰ هزار تومان هم عبور کرده بود.

افخمی یادآور شد: محصولات این صنف، نبات، آب نبات، شکر پنیر و آب نبات های سنتی است که عمده ماده اولیه آن شکر است که در ماه های اخیر روند صعودی قیمت را در دستور کار قرار داد و با اقدامات دولت روند صعودی قیمت آن تا حدودی خنثی شد.

رئیس اتحادیه نبات، آب نبات ریز و قند ریز خاطرنشان کرد: در ایام ماه مبارک رمضان در سه نوبت شکر دولتی از سوی اتحادیه به مجموع وزن هزار و ۲۵۰ تن در بین اعضا با قیمت ۳ تا ۳ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شد.

لاستیک در مسیر ارزانی

خبرهای بازار حکایت از آن دارد که قیمت لاستیک هم ثابت ماند و در برخی از مدل ها کاهش قیمت اتفاق افتاده است. بر اساس پیش بینی ها کاهش قیمت لاستیک ادامه دار خواهد بود. آنها دلیل این افت قیمت را افزایش واردات می دانند.

آزادسازی واردات کمک کرد

داوود سعادتی نژاد، رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن در این باره می گوید: اعلام تصمیم اخیر دولت در آزادسازی واردات لاستیک بار روانی مثبتی داشته اما در زمینه چگونگی واردات و تأمین ارز این محصولات هنوز اطلاع رسانی دقیقی صورت نگرفته است.

وی معتقد است: تأمین نیاز خودروهای سنگین در بخش لاستیک انجام شده که این مهم عاملی شده تا قیمت ها در محدوده منطقی قرار بگیرد و کمبودی در این بازار نباشد.

خرما ارزان شد

بازار دیگر که این روزها آرام شده، خرما است. این محصول که ما در آن خودکفا هستیم در ماه رمضان به یکباره گران شد. قیمت خرما در هر کیلو از ۳۵ هزار تومان عبور کرده بود. ولی این روزها قیمت خرما به کمتر از ۳۰ هزار تومان در هر کیلو رسیده است.

ثبات قیمت ماکارونی و تن ماهی

رصد بازار نیز نشان می دهد که قیمت ماکارونی و تن ماهی هم ثابت شده و دیگر این کالاها در لیست نایاب ها نیست و البته محدودیت خرید ماکارونی و تن ماهی در فروشگاه های زنجیره ای هم برداشته شد.