اسکناس 1000 فرانکی سفارت سوئیس در تهران حاشیه ساز شد + عکس

با درشت ترین اسکناس ایرانی(مثلا ۵۰ هزار تومانی) می توان نهایتا دو بسته گوشت یا دو پرس چلوکباب یا یک پیراهن خرید.

  1. یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷ ساعت ۱۳:۴۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
1000 فرانک سوئیس
به گزارش فرانگر

سفارت سوئیس در تهران روز جمعه در توییتی جنجالی نوشت: "هفته آینده، بانک ملی سوئیس از اسکناس جدید ۱۰۰۰ فرانکی تقریبا معادل ۱۳ میلیون تومان یکی از ارزشمندترین اسکناس های بانکی در جهان رونمایی می کند. با یک اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی شما می توانید ۳۳ کیلوگرم پسته، ۱۳۰۰۰ بلیط تک سفره داخل شهری و تقریبا ۲ کیلو زعفران خریداری کنید."

این توییت با واکنش های مختلف شبکه های اجتماعی همراه شد. برخی این توییت سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران را خوش خدمتی برای آمریکا دانسته و برخی آن را توهین به ایرانی ها و فرهنگ این کشور دانسته بودند.

سفارت سوئیس بلافاصله پس از این انتقادات از مردم ایران معذرت خواست و  درباره توییت قبلی نوشت: پست مربوط به اسکناس جدید ۱۰۰۰ فرانکی موجب سوءتفاهم بسیار شده است. اگر همین مقایسه را در سوئیس انجام دهیم با ۱۰۰۰ فرانک می شود ۱۵۰ کیلو شکلات سوئیسی یا ۶۰ کیلو پنیر سوئیسی خرید. در واقع منظور فقط ارزش محصولات بود.

اگرچه بسیاری با خواندن این توییت بسیار ناراحت شده و آن را توهینی به ایرانی ها دانستند، اما به نظر می رسد اصل قضیه فراموش شده است. نباید فراموش کنیم که حتی اگر توییت سفارت سوئیس توهین آمیز بوده است، اما اصل قضیه تغییری نکرده است. آنچه مشخص است این است که ارزش پول ایران در طول این چند سال بسیار پایین آمده است و این واقعیتی است که با کمی تامل می‎توان آن را دریافت.

جدول زیر به خوبی این واقعیت را نشان می دهد. در این جدول، اطلاعات برخی از مهم ترین واحدهای پولی ذکر شده است. یعنی درشت ترین اسکناس مربوط به یک واحد پولی ذکر شده و بعد از تبدیل آن به واحد تومان(بر اساس میانگین نرخ ثابت در طول یک هفته اخیر) مهم ترین کالاهایی را که می توان با آن پول خرید نیز ذکر گردیده است.

با مشاهده ی جدول فوق، می توان متوجه این مطلب شد که ارزش پول ما تا چه حد پایین آمده است. نباید فراموش کرد که با درشت ترین اسکناس ایرانی(مثلا ۵۰ هزار تومانی) می توان نهایتا دو بسته گوشت یا دو پرس چلوکباب یا یک پیراهن خرید.
همرسانی نوشتار: