قبرهای 150 میلیونی با کرایه نیم میلیون تومانی حمل جسد + عکس

«چندی پیش فردی با مراجعه به روزنامه و ارائه قبض انتقال متوفی خود به بهشت بی بی سکینه (س) کرج اعلام کرد که آمبولانس های بهشت زهرا (س) برای انتقال جسد متوفی بیش از نیم میلیون تومان از وی پول گرفته اند.»

  1. شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ ساعت ۲۲:۴۵ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
قبرستان
به گزارش فرانگر

روزنامه جوان نوشت: باید پذیرفت که مردن هم بخشی از حیات انسان است. یک روز به دنیا می آییم و پرستار یا مامایی با آب پاک ما را می شوید و بار دیگر رخت از این دنیا برمی بندیم و این بار غسال ها هستند که ما را برای آخرین بار می شویند و غسل می دهند. مردن در شرایط اقتصادی حاضر بسیار گران تمام می شود؛ هزینه های درمان و بیمارستان از یک سو، هزینه های کفن و دفن و مراسم از سوی دیگر بر بستگان متوفی فشار مضاعف تا حد فشار قبر وارد می کند!

قبرهای چند ده میلیونی

این روزها که قیمت زمین چند ده میلیونی شده است، قیمت گور هم از تورم جا نمانده و همچنان پیشتازی می کند. قبرهای یک طبقه و چندطبقه در بهشت زهرا (س) چند میلیونی خرید و فروش می شوند. البته چندی پیش اعلام شد که بهشت زهرا (س) برای حدود سه سال دیگر جا برای دفن اموات دارد و باید برای مکان یابی جدید فکر اساسی کرد.

ورود مردگان به شهر!

دفن اموات در آرامستان های داخل شهر شرایط ویژه ای دارد چراکه فضا اندک است و در این مکان ها باید پول بیشتری پرداخت شود. بر این اساس اگر متوفی را بخواهند در آرامستان های داخل شهر دفن کنند، باید قیمت های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیونی و حتی بالاتر پرداخت کنند. امامزاده ها و زیارتگاه های داخل شهر در اختیار سازمان اوقاف قرار دارد و در این خصوص با روابط عمومی این سازمان ارتباط گرفتیم، اما پاسخی دریافت نکردیم.

دغدغه به جای بدرقه

بارها مسئولان بهشت زهرا (س) خطاب به شهروندان اعلام کرده اند با فراهم کردن امکانات و ارائه خدمات، دغدغه رفتگان خود را نداشته باشند. گویا در عمل باید علاوه بر مصیبت مرگ عزیزان، مسائل و مشکلات مالی هم به مشکلات موجود اضافه کرد. در این خصوص هزینه انتقال متوفی به محل دفن مشکل جدیدی شده است. دریافت کرایه ها چند ۱۰۰ هزار تومانی برای مسیرهای نه زیاد طولانی و حتی دریافت چند میلیونی برای انتقال متوفی به سایر استان ها بر این چالش افزوده است.

کرایه نیم میلیون تومانی حمل جسد

در این مورد فردی با مراجعه به روزنامه و با ارائه فیش پرداختی، عنوان کرد که برای انتقال متوفی خود از بیمارستان میلاد به بهشت سکینه کرج، آمبولانس هزینه ای بیش از نیم میلیون تومان از وی دریافت کرده است. به گفته این فرد، اعتراض به قیمت دریافتی از سوی آمبولانس جسدبر به جایی نرسید و اعلام کردند که اگر پول ندهید جسد را حمل و جابه جا نمی کنیم! جالب اینکه بستگان متوفی هم حق انتقال جسد را ندارند و متوفی صرفاً باید توسط آمبولانس های بهشت زهرا (س) جابه جا شود و برای این جابه جایی هم باید هزینه گزاف پرداخت کرد. پرس وجوی خبرنگار ما برای دریافت پاسخ در خصوص نرخ هزینه های آمبولانس های حمل جسد از بهشت زهرا (س) هم به جایی نرسید. ظاهراً حمل جسد در داخل شهر تهران به صورت انحصاری برعهده آمبولانس های جسدبر تحت پوشش سازمان بهشت زهرا (س) است و قیمت ها و هزینه ها نیز توسط این سازمان نرخ گذاری شده است. حمل جسد از سوی این آمبولانس ها با مجوز سازمان بهشت زهرا (س) انجام و قیمت ها هم براساس مسافت و خدمات ارائه شده تعیین می شود.

مسیر دربستی تا خانه آخرت چند؟

می توان گفت: مسیر دربستی آمبولانس های جسدبر تا خانه آخرت بسیار گران تر تمام می شود چراکه هزینه انتقال بیمار با آمبولانس کمتر از هزینه انتقال جسد است. انتقال بیمار که نیازمند مراقب و همراه است و باید تحت نظر انتقال پیدا کند، هزینه اش کمتر از متوفی است که باید با آمبولانس جسدبر حمل شود. دریافتی های بالا برای انتقال متوفی به وسیله آمبولانس های جسدبر به محل های دفن و سایر تشریفات به جز هزینه قبر و سایر مراسم در حالی صورت می گیرد که بستگان متوفی باید هزینه های بالاتری را بپردازند.
همرسانی نوشتار: