10 روستای پلدختر به طور کامل محو شد

مردم کمک می خواهند

نماینده مردم پلدختر در مجلس گفت: ۱۰ روستای این شهرستان کاملاً محو شده و مردم مشکلات جدی دارند به گونه ای که جز لباس چیزی در بساط ندارند.

  1. یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸ ساعت ۱۲:۲۰ (۵ سال،۱ ماه قبل)
۱۰ روستای پلدختر کاملاً محو شده است
به گزارش فرانگر

حمیدرضا کاظمی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی درباره سیل استان لرستان و به ویژه شهرستان های پلدختر و معمولان، گفت: اگر بنده می دانستم که قرار نیست جلسه امروز مجلس با حضور دولتمردان برگزار شود، قطعاً مردم مناطق سیل زده را تنها نمی گذاشتم. وی افزود: در وهله اول لازم می دانم از فرمانده کل قوا تشکر ویژه داشته باشم چرا که وی پس از شنیدن خبر وقوع سیل در برخی استان ها دستور اکید به فرماندهان سپاه و ارتش جهت کمک به سیل زدگان دادند.

نماینده مردم پلدختر در مجلس تصریح کرد: بیشترین بارندگی در روز ۱۲ فروردین در پلدختر رخ داد که در نهایت منجر به سیلی خروشان و ویرانی و تخریب نیمی از شهر پلدختر و معلولان شده است به گونه ای که ۱۰ روستای پلدختر کاملاً محو شده است.

کاظمی با اشاره به اینکه مردم خانه، خودرو و وسایل زندگی شأن را از دست داده اند، اظهار داشت: جای تأسف دارد که سیل زدگان جز لباس شأن چیزی در بساط ندارند و حتی بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم پلدختر حتی کفش هم ندارند و تمام اموال خود را از دست داده اند.

نماینده مردم پلدختر در مجلس گفت: ارتباط پلدختر و معمولان با مرکز استان و دیگر نقاط کشور قطع شده و ارتباط با جاده های روستایی هم با سختی صورت می گیرد و همچنین ارتباط با بیش از ۱۰۰ روستا قطع شده و کمک های غذایی به مردم این مناطق با بالگرد صورت می گیرد.

کاظمی با اشاره به اینکه بسیاری از زیرساخت های مناطق سیل زده لرستان از بین رفته است، گفت: بسیاری از باغ ها، مزارع، پمپ های کشاورزی و حتی دامداری ها را کاملاً آب برده است و چیزی در این مناطق باقی نمانده است.

وی درباره میزان خسارت های وارد شده به مناطق سیل زده پلدختر و معمولان تصریح کرد: دستگاه های اداری هنوز راه ارتباطی جهت تعیین میزان خسارت های وارد شده به این مناطق را نداشته اند اما قطعاً هزاران میلیارد خسارت به این مناطق وارد شده است.

کاظمی با بیان اینکه از رئیس جمهور انتظار داشتیم از پلدختر بازدید می کرد، تصریح کرد: برخی از وزرا به این مناطق سیل زده آمدند و شاهد بودند برخی مردم بی خانمان شده اند و چه بر سر آنها آمده و زن و بچه مردم در گل و لای هستند.

وی تاکید کرد: ما از نیروهای نظامی درخواست پل شناور داشتیم تا سریع تر ارتباط روستاها برقرار شود و اگر به دلیل بی عرضگی ما مردم تلف شوند، خدا ما را نمی بخشد.

کاظمی ادامه داد: داد و فریاد مردم بر اثر وقوع این سیل در آمده و باید به فریاد آنها برسیم و به دستگاه ها فشار آوریم تا مشکلات مردم مناطق سیل زده را حل کنند و یکی از راهکارهای لازم در این زمینه احداث دیوارهای ساحلی و همچنین جانمایی مناسب برای مناطق سیل زده و بازسازی جاده پلدختر به معمولان است و از سوی دیگر باید تونل هایی برای برطرف شدن مشکلات مردم این مناطق احداث شود.

علی مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به بخشی از اظهارات کاظمی مبنی بر اینکه چرا دولتمردان چرا در جلسه امروز مجلس حضور نیافتند، گفت: قرار بود چهار تن از وزرا متشکل از وزرای کشور، راه و شهرسازی، نیرو و جهاد کشاورزی در مجلس حضور یابند اما به دلیل وضعیت خاص خوزستان، رئیس جمهور دستور داد تا به خوزستان روند و به همین دلیل حضور این وزرا در جلسه امروز مجلس منتفی شد.




همرسانی نوشتار: