فقط چند ساعت تا گرفتن یک تصمیم بزرگ برای تهران + عکس

فقط چند ساعت تا گرفتن یک تصمیم بزرگ برای تهران ... آن گونه که یکی از اعضای شورای شهر تهران خبر داده، فردا قرار است یکی از گود های پرخطر تهران تعیین تکلیف شود. رویدادی که به دلایل فراوان حائز اهمیت است.

  1. سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۳۵ (۴ ماه قبل)
چند ساعت مانده به تعیین تکلیف یک دعوای پرخطر در تهران!
به گزارش فرانگر

سال ها پس از افتتاح برج میلاد و در شرایطی که آوازه این برج جهانی شده و ریز و درشت اتفاقاتی که در آن رقم می خورد، مورد توجه افکار عمومی قرار می گیرد، نام این سازه با اخباری گره خورده که حکایت از خطر بزرگی دارد که جان بسیاری را تهدید می کند.

درباره گودی سخن می گوییم که مدت ها پیش در محدوده مجاور این برج حفر و رها شده و مدتی است که در کانون توجه قرار گرفته است. گودبرداری وسیعی که برخی اعضای شورای شهر تهران تاکید دارند در زمره ۲۰۰ گود پرخطر تهران است و می بایست تعیین تکلیف شود.

اما این گود برای چه حفر شده و چرا رها شده است؟ این سوالی است که برخلاف عمر ۵ ساله این ود، مدت زیادی نیست پاسخ هایی در خصوص آن مطرح می شود. اظهارنظر هایی که تاکید دارند هدف از این گودبرداری آغاز فاز دوم برج میلاد است و قرار بوده برجی شود که کاربری اش هتل است.

البته این تنها بخشی از ماجراست چراکه مسئولان شهری تاکید دارند پیمانکار این پروژه بنیاد تعاون ناجاست و آنچه موجب شده کار پیش نرود، عدم صدور مجوز احداث سازه بوده که کار را به اختلافات مالی کشانده و گرهی کور پدید آورده است. آنقدر کور که حدود یکسال است مذاکره برای رفع آن در دستور کار قرار دارد.

به این موارد، تاکید پیمانکار بر ضرورت دریافت هزینه ها و خسارت های ناشی از توقف پروژه برای خروج از آن را باید افزود که تا کنون مورد تایید مدیریت شهری قرار نگرفته است. اختلافی که از نیمه دوم سال گذشته، مسئولان مختلف بر عمیق نبودن آن تاکید دارند، اما شواهد و قرائن نشان می دهد که برخلاف ادعای ایشان، بسیار عمیق است.

این در حالی است که اخیرا نامه ای از سوی سازمان بازرسی به شهردار تهران ارسال شده که درآن نسبت به وضعیت گود مجاور برج میلاد هشدار جدی داده است. هشداری که موجب شده تکاپویی جدید برای حل و فصل پرونده این گود در دستور کار قرار گیرد و آن گونه که یکی از اعضای شورای شهر تهران خبر داده، سلسله بازدید ها و نشست هایی برای رفع مشکل در دستور کار طرفین پرونده قرار گیرد.

تلاش پر دامنه ای که ظاهرا به فرجام نزدیک است. این را می شود از اظهار نظر روز گذشته زهرا نژادبهرام دریافت که گفت: «پس از ۳ بازدیدی که از گود میلاد انجام شد و ارائه سه برداشت فنی توسط شرکت قدر نماینده بنیاد تعاون، معاونت عمرانی و سازمان مشاور تصمیم گرفته شد تا روز چهارشنبه تصمیم مشترکی توسط نماینده شهرداری و نماینده بنیاد تعاون گرفته شود.»

موعد مشخصی که تا ساعاتی دیگر مشخص خواهد شد وعده ای بیش نبوده یا قرار است سرآغاز دوران جدیدی در مدیریت شهری در تهران باشد. دورانی که در آن قرار است شاهد رفع این مشکلات کهنه باشیم و امیدوار شویم رفع خطر از این گود به انبوه گود های پرخطر و سازه های ناایمن و... برسد و وعده ای که با فروریختن پلاسکو همه مسئولان می دادند را محقق کند!