عروسی چند صد میلیونی

اینجا تهران است + عکس

عمارتی زیبا وسط باغی بزرگ و سرسبز، مسیری پوشیده شده از گل های طبیعی، میز ها و صندلی های شیک، شمع و ظروف کریستال، لباس سفید بلند سنگ دوزی شده بر تن و ساقدوشانی که دنباله آن را حمل می کنند؛ این رؤیای اغلب دختران و پسران ما در آستانه ازدواج است.

  1. یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۳۵ (۱۰ ماه قبل)
یک شب عروسی، هزار شب بدهی/  تایِ تجملات یا سینِ سادگی؟
به گزارش فرانگر

انتشار عکس های جذاب آتلیه های عروسی در فضای مجازی به این رؤیا شدت بخشیده و کمتر بیننده ای است که حسرت تجربه چنین موقعیت و ثبت چنین عکس هایی را نداشته باشد. هر روز شاهدیم یکی از دوستان و آشنایان اطرافمان چند برابر توان مالی خود اقدام به برپایی چنین جشنی کرده و سادگی ای که پیامبر اسلام (ص) در امر ازدواج بر آن تأکید داشت و باعث شد دختر بزرگوار ایشان حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) در اوج سادگی عروسی خود را برگزار کنند، به فراموشی سپرده شده و جای خود را به عروسی های چند صد میلیونی داده است.

تالار ازدواج

امین و سمیه، اولین زوجی هستند که قرار است عروسی شان در عید قربان باشد. خبرنگار می پرسد تاکنون چقدر برای برگزاری مراسم عروسی هزینه کرده اید؟ امین با لبخند جواب می دهد: بدون در نظر گرفتن سرویس طلا و... تا کنون نزدیک ۳۰ میلیون برای آرایشگاه، تالار، شام و... هزینه برآورد کرده ایم. باز خبرنگار می گوید، این همه هزینه واجب است؟ که ناگهان سمیه درحالی که با لبخند به امیر نگاه می کند، پاسخ می دهد: بله واجب است، درست است این مراسم یک شب است، ولی تا آخر عمر برای هر دوی ما خاطره خواهد ماند و دوست داریم این خاطره هر چه باشکوه و مجلل تر در ذهن و خاطرمان سالیان سال تداعی شود. امین سخنان سمیه را قطع می کند و در ادامه بیان می کند که نگران بخشی از هزینه عروسی نیست، زیرا مبلغی از آن در مراسم پاتختی توسط رسمی که هر دو خانواده آنان دارند و سکه و پول می دهند، برطرف خواهد شد و مابقی آن هم به امید وام ازدواج هستند.

تالار لاکچری

زوج جوان دیگر به تازگی با هم ازدواج کرده اند. میلاد با بیان اینکه او و مریم مایل به برگزاری مراسم عروسی نبوده اند و به جای آن، برای شروع زندگی مشترک قصد سفر به مشهد مقدس را داشته اند می گوید: متأسفانه خانواده مریم بالأخص پدر ایشان با ایده و طرح ما مخالفت کرد و گفت هر دو خواهر مریم به بهترین شکل ممکن جشن عروسی گرفته اند و اگر شما اقدام به این کار کنید فامیل در مورد ما بد فکر می کنند و با خود می گویند دخترش را به یک فردی که در تأمین هزینه و مخارج اولیه زندگی مانده، داده است. مریم هم دلی پر گلایه دارد و در ادامه می گوید: بنده و میلاد با این وجود که مایل به برگزاری عروسی نبودیم، عروسی را برگزار کردیم و هر چقدر خواستیم عروسی در سادگی برگزار شود والدین هر دوی ما به ما گوشزد می کردند که اگر این کار را بکنیم به فکر آبروی آن ها نبوده ایم و فامیل قضاوت بدی درباره ما خواهند کرد. او می افزاید: اکنون بیش از یک ماه از عروسی ما می گذرد و هنوز میلاد مجبور است، اضافه کاری بایستد تا قسط و خرج عروسی را تسویه کند. به عقیده بنده اگر خانواده ها زوج های جوان را تحت فشار قرار ندهند، قطعاً مراسم عروسی ساده تر برگزار خواهد شد. احمد، ۲۹ ساله، یکی از افرادی است که هزینه بسیار بالایی برای برگزاری مراسم عقد و عروسی خود هزینه کرده، ولی متأسفانه هشت ماه پس از زندگی مشترک، از همسرش در حال جدا شدن است.

تالار لاکچری

او با بیان اینکه دلیل طلاق او از همسرش مسائل مالی نیست، می گوید: از کار و کاسبی خوبی برخوردارم. هزینه این جشن ها اگر چه زیاد بود، ولی برای من مبلغی به حساب نمی آمد، هر چند چندان هم موافق هزینه های اضافی برای ازدواج نبودم، ولی همسرم میل شدیدی به گرفتن عروسی تجملاتی داشت و وقتی دلیل این همه اصرار و میل را از او جویا می شدم، پاسخ می داد که دوست ندارد جلوی دوستان و فامیل خود کم بیاورد و همیشه از مراسم ازدواج خود این تصور را داشته که در بهترین و مجلل ترین لباس عروس دنباله دار ظاهر خواهد شد. احمد ادامه می دهد: هر چند همسرم مرا به خاطر پول و موقعیت شغلی نمی خواست، ولی عشق به تجمل و اینکه با دوستان و آشنایان خود از لحاظ تجملات به رقابت بپردازد، یکی از خصوصیت بارز اخلاقی اش بود و بنده فکر می کردم این میل به تجملات، پس از عروسی کمی فروکش خواهد کرد، ولی متأسفانه روزبه روز شاهد پرداختن به این تجملات به شکل های مختلف بودم.
همرسانی نوشتار: