قانون کنسلی بلیت چارتر چیست؟ + جریمه کنسلی بلیط چارتر هواپیما

از آنجایی که هزینه بلیت هواپیما چه برای پروازهای داخلی و چه خارجی زیاد است، بسیاری از مسافران سعی می‌کنند از مدت‌ها قبل بلیت خود را رزرو کنند تا هزینه آن برایشان ارزان‌تر تمام شود، اما همین رزرو زودهنگام سبب می‌شود تا با پیش آمدن شرایط خاص امکان کنسلی بلیت هواپیما نیز بیشتر شود.

  1. یکشنبه ۱۷ تیر ۳ ساعت ۱۳:۵۴ (۱ هفته،۱ روز قبل)
بلیط چارتر
به گزارش فرانگر

ما در این مقاله قوانین و شرایط کنسلی بلیت پروازهای چارتر را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد تا مسافران بتوانند از این شرایط مطلع شوند.

پرواز چارتر چیست؟

پرواز چارتر به پروازی گفته می‌شود که آژانس‌های مهاجرتی برای یک مقصد مشخص هواپیما را به صورت کامل کرایه می‌کنند و خودشان به دنبال جذب مسافر برای مقصدی که دارند هستند. شهرت پروازهای چارتری بیشتر به دلیل قیمت‌های جذاب آن است. مثلا گاهی پرواز چارتر برای مقاصد گردشگری رزرو می‌شود یا اینکه فرضا یک نمایشگاه مهم مانند فارکس اکسپو دبی درباره بازارهای مالی ایجاد شده است که شرکت‌های هواپیمای پرواز چارتر آن را برقرار می‌کنند، اما برخی مواقع در لحظات آخر که نزدیک به حرکت هواپیماست، برای اینکه صندلی‌های خالی پر شوند، بلیت‌ها را با تخفیف‌های بسیار زیادی به فروش می‌رسانند. انواع بلیت‌های چارتری به شرح زیر هستند:

  • پرواز چارتر شناور
  • پرواز چارتر بک تو بک
  • پرواز چارتر بلاک
  • پرواز چارتر سیستمی

همان‌طور که می‌بینید مدل‌های مختلفی از پرواز چارتری وجود دارد که هرکدام با توجه به شرکتی که چارتر را انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد.

قوانین کنسلی بلیت هواپیما

به طور کلی هر پرواز و هر شرکت ممکن است قوانین خاص خود را برای کنسلی بلیت هواپیما داشته باشد و شرایط و قوانین کنسل شدن بلیت هواپیما بسیار متغیر است، اما ما مهم‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها را در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

کنسلی در زمان خاص: گاهی شرکت‌های هواپیمایی، یک بازه زمانی خاص را برای کنسلی بدون جریمه در نظر می‌گیرند که عموما تا 48 ساعت قبل از پرواز است. یعنی اگر شما بلیت چارتر خود را قبل از 48 ساعت مانده به پروازتان کنسل کنید کل مبلغ به شما برگشت داده خواهد شد.

کنسلی در 24 ساعت آخر: عموما کنسل کردن بلیت چارتر در 24 ساعت مانده به پرواز می‌تواند دارای جریمه‌ای حداقل 50% باشد. یعنی 50% هزینه از شما کسر می‌شود و سپس پول به شما برگشت داده خواهد شد.

بلیت قابل برگشت: برخی کلاس‌های پروازی مثل فرست کلاس از همان ابتدا اعلام می‌کنند، بلیت شما قابل استرداد است. یعنی شما می‌توانید بلیت خود را حتی در 24 ساعت آخر پرواز، به راحتی برگشت بزنید، البته این گزینه بیشتر مربوط به بلیت‌های گران‌قیمت پروازهای چارتری است.

شرایط بحرانی: در زمان شرایط بحرانی مانند فوت یکی از بستگان یا بیماری ممکن است با ارائه مدارک، بتوانید بخش زیادی از هزینه بلیتی را پس بگیرید.

کنسلی بلیت در صورت تاخیر در پرواز: اما اگر به دلیل تخلف شرکت هواپیمایی مثلا تاخیر بیش از 2 ساعت در حرکت هواپیما، بخواهید بلیت خود را کنسل کنید، شرکت باید کل مبلغ بلیت را به صورت خسارت به شما بازگرداند.


درصد بازگشت وجه در ایرلاین های مختلف

همان‌طور که گفتیم میزان بازگشت وجه در هر ایرلاین و هر شرکت چارترکننده پرواز، می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین میزان بازگشت وجه در ایرلاین‌های داخلی در جدول زیر آمده است.

ایرلاین

میزان جریمه کنسلی

هواپیمایی ماهان

بین 30 تا 60 درصد

هواپیمایی ایران ایرتور

بین 20 تا 60 درصد

هواپیمایی آتا

از 10 تا 100 درصد

هواپیمایی زاگرس

0تا 90 درصد

هواپیمایی سپهران

30تا 96 درصد

هواپیمایی قشم ایر

30تا 100 درصد

هواپیمایی وارش

0تا 90 درصد

هواپیمایی ساها

60تا 100 درصد

هواپیمایی کاسپین

30تا 100 درصد

هواپیمایی تابان

20تا 100 درصد

هواپیمایی کارون

30تا 100 درصد

هواپیمایی معراج

30تا 90 درصد

هواپیمایی ایران ایر

30تا 60 درصد

هواپیمایی آسمان

30تا 70 درصد

هواپیمایی فلای پرشیا

30تا 85 درصد

چارتر به پروازی گفته می‌شود که یک شرکت به صورت دربست هواپیما را برای رفت و برگشت به مقصدی مشخص کرایه می‌کند و خودش اقدام به فروش بلیت می‌نماید. قاعدتا کنسل کردن بلیت چارتر هواپیما نیز قوانین بسیار متفاوتی دارد که قبل از رزرو بلیت باید از شرکت ارائه‌دهنده کلیه قوانین کنسلی را دریافت و مطالعه کنید. عموما تا 24 ساعت قبل از شروع پرواز می‌توان بخش زیادی از هزینه پرداخت‌شده در پرواز چارتر را با کنسل کردن آن دریافت نمود.