8 نکته برای انتخاب بهترین بروکر فارکس

اگر شما یک معامله‌گر در بازار ارز هستید، بروکرهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید با آنها شروع به فعالیت کنید. در هر وب‌سایت مالی، تعداد زیادی از تبلیغات اینترنتی از طرف بروکرهای فارکس وجود دارد؛ ولی برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید از شرایط و خدمات این بروکرها، اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه این مقاله، هشت نکته برای انتخاب بروکر مناسب ارائه شده است.

  1. دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳ ساعت ۱۶:۳۱ (۱ هفته،۶ روز قبل)
بروکر فارکس
به گزارش فرانگر

اگر شما یک معامله‌گر در بازار ارز هستید، بروکرهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید با آنها شروع به فعالیت کنید. در هر وب‌سایت مالی، تعداد زیادی از تبلیغات اینترنتی از طرف بروکرهای فارکس وجود دارد؛ ولی برای انتخاب بهترین بروکر فارکس باید از شرایط و خدمات این بروکرها، اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه این مقاله، هشت نکته برای انتخاب بروکر مناسب ارائه شده است.

رگولاتوری

اولین نکته هنگام انتخاب یک بروکر فارکس، سابقه آنها است. در ایالات متحده، یک بروکر معتبر فارکس عضو انجمن ملی فیوچرز (NFA)است که یک سازمان نظارتی برای بازارهای آپشن و فیوچرز محسوب می‌شود.

بروکرهای معتبر در کمیسیون معاملات فیوچرز کالا (CFTC)نیز ثبت می‌شوند. این کمیسیون بر بازارهای فیوچز (آتی) و آپشن (اختیار معامله) در ایالات متحده نظارت دارد.

یک وب‌سایت پر زرق‌وبرق تضمین نمی‌کند که یک بروکر عضو NFA یا تحت نظارت CFTC باشد. یک بروکر معمولاً شماره عضویت خود در NFA را در بخش «درباره ما» وب‌سایت خود ارائه می‌دهد. علاوه بر این، هر کشور خارج از ایالات متحده، دارای نهاد نظارتی خاص خود است. باتوجه‌به نگرانی‌های احتمالی در مورد امنیت سپرده‌ها و صداقت بروکر، بهتر است فقط در بروکرهایی افتتاح حساب کنید که رگولاتوری معتبری داشته باشند.

امکانات حساب معاملاتی

هر بروکر فارکس دارای گزینه‌های مختلفی برای افتتاح حساب است. در ادامه چهار معیار برای مقایسه امکانات در میان بروکرها ارائه شده است: اهرم و مارجین. کمیسیون و اسپرد؛ حداقل سپرده اولیه؛ سهولت واریز و برداشت.

اهرم و مارجین

بسته به بروکر، معامله‌گران فارکس ممکن است در حساب معاملاتی خود به اهرم‌های مختلفی دسترسی داشته باشند. برای مثال، با استفاده از اهرم 50:1، یک معامله‌گر با حساب 1000 دلاری می‌تواند یک موقعیت معاملاتی باز کند که ارزش آن 50000 دلار است. برخی از بروکرها اهرم 200:1 رائه می‌دهند. اهرم در موقعیت‌های سودده به نفع معامله‌گر عمل می‌کند، زیرا پتانسیل سود بسیار افزایش می‌یابد. با این حال، اهرم یک شمشیر دولبه شناخته می‌شود و می‌تواند به سرعت حساب یک معامله‌گر را از بین ببرد، زیرا پتانسیل زیان نیز افزایش می‌یابد.

کمیسیون‌ و اسپرد

بروکرها علاوه بر کمیسیون ممکن است درصد مشخصی به عنوان «اسپرد» را دریافت کنند که تفاوت بین قیمت پیشنهادی (bid) و قیمت درخواستی (ask) در یک جفت‌ارز فارکس است. بسیاری از بروکرها ممکن است هیچ‌گونه کارمزدی دریافت نکنند، ولی با اسپردهای گسترده‌تر، درآمد داشته باشند. معامله‌گران باید از نحوه درآمدزایی بروکر موردنظر خود اطلاعات داشته باشند.

در بعضی حساب‌های معاملاتی اسپرد می‌تواند «ثابت» باشد. به عنوان مثال اسپرد یک جفت‌ارز معاملاتی سه پیپ است (پیپ حداقل واحد تغییر قیمت در فارکس است) یا اینکه اسپرد می‌تواند بسته به نوسانات بازار «متغیر» باشد. هرچه اسپرد بزرگ‌تر باشد، سود حاصل از معاملات بیشتر کاهش می‌یابد. جفت‌ارزهای معاملاتی پرطرف‌دار، مانند EUR/USD و GBP/USD، نسبت به جفت‌های ارزهای کراس (فرعی) معمولا اسپرد کوچک‌تری دارند.

سپرده اولیه

بیشتر حساب‌های فارکس را می‌توان با یک سپرده اولیه بسیار کوچک (حتی تا ۵۰ دلار) تأمین کرد. البته با وجود اهرم، قدرت خرید معامله‌گر به‌مراتب بیشتر از حداقل سپرده اولیه است که یکی از دلایل جذاب بودن معاملات فارکس برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران جدید محسوب می‌شود. در بسیاری از بروکرها، حساب‌های استاندارد، مینی و میکرو حداقل سپرده اولیه متفاوتی دارند.

سهولت واریز و برداشت

هر بروکر فارکس سیاست‌های خاصی برای واریز و برداشت دارد. بروکرها ممکن است به دارندگان حساب اجازه دهند تا از طریق کارت اعتباری، پی پال، حواله بانکی، چک بانکی، یا چک تجاری یا شخصی، وجوه خود را به حساب‌های معاملاتی واریز کنند. برداشت‌ها نیز معمولاً می‌تواند با چک یا حواله بانکی انجام شود. بروکر ممکن است برای هر یک از این خدمات، هزینه دریافت کند.

جفت‌ارزهای در دسترس

در حالی که ارزهای زیادی برای معامله در دسترس است، تنها تعداد کمی از آنها بین معامله‌گران محبوب هستند و بنابراین، با بیشترین نقدشوندگی معامله می‌شوند. علاوه بر جفت‌های EUR/USD و GBP/USD، جفت‌های اصلی شامل USD/JPY و USD/CHF هستند. یک بروکر ممکن است مجموعه بزرگی از جفت‌های فارکس را ارائه دهد، اما نکته مهم‌تر این است که جفت‌ارز‌های موردنظر شما را ارائه کند.

خدمات مشتریان

معاملات فارکس به‌صورت ۲۴ ساعته (شبانه‌روزی) انجام می‌شود، بنابراین بروکر باید بتواند در هر زمانی، پشتیبانی مناسبی به مشتریان خود ارائه کند. این پشتیبانی می‌تواند شامل تماس تلفنی یا پشتیبانی آنلاین باشد. یک تماس سریع با بروکر می‌تواند ایده خوبی از نوع خدمات مشتریان و میانگین زمان انتظار آنها ارائه دهد.

پلتفرم معاملاتی

پلتفرم معاملاتی، سکوی دسترسی معامله‌گران به بازارها است. به این ترتیب، معامله‌گران باید مطمئن شوند که پلتفرم و نرم‌افزار یک بروکر، دارای ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال موردنیاز آنها است و ورود و خروج معاملات به‌راحتی انجام می‌شود.

یک پلتفرم معاملاتی که به‌خوبی طراحی شده باشد، دکمه‌های خرید و فروش واضحی دارد و حتی برخی دارای دکمه هراس «panic» هستند که همه موقعیت‌های معاملاتی باز را می‌بندد. از سوی دیگر، یک رابط کاربری ضعیف می‌تواند منجر به اشتباهات پرهزینه هنگام معامله شود.

ملاحظات دیگر شامل گزینه‌های سفارشی‌سازی، انواع ثبت سفارش، گزینه‌های معاملات خودکار، امکانات بک تست و هشدارهای معاملاتی است. اکثر بروکرها حساب‌های آزمایشی رایگان (دمو) ارائه می‌دهند تا معامله‌گران بتوانند قبل از افتتاح و تامین مالی یک حساب، پلتفرم معاملاتی را امتحان کنند.

کلام پایانی

اگر بروکر فارکس موردنظر شما قابل اعتماد است، می‌توانید زمان و توجه بیشتری را به تجزیه و تحلیل و توسعه استراتژی‌های فارکس اختصاص دهید. معامله‌گران باید قبل از انتخاب هرگونه بروکر، درباره ویژگی‌ها و امکانات آن، اطلاعات لازم را کسب کنند، زیرا این کار می‌تواند شانس موفقیت معامله‌گر را در بازار فارکس افزایش دهد.