انواع ظرفیت ماشین لباسشویی

یکی از وسایل کاربردی در هر منزلی ماشین لباسشویی است که برای خرید آن باید معیارهای مختلفی مانند قیمت یا ظرفیت را در نظر بگیرید.

 1. چهارشنبه ۵ بهمن ۱ ساعت ۱۳:۴۷ (۲ ماه قبل)
ماشین ظرفشویی
به گزارش فرانگر

ظرفیت ماشین لباسشویی به اندازه لباس‌هایی اشاره دارد که می‌توانید در هر چرخه بشویید. این ظرفیت بسته به تعداد اعضای خانواده و لباس‌ها مشخص خواهد شد.

انواع ظرفیت های ماشین لباسشویی

در حال حاضر ماشین‌های لباسشویی با ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شود که هر خانواده بسته به نیاز خود مدلی مناسب را خریداری می‌کند. این ظرفیت نشان می‌دهد که ماشین لباسشویی در هر چرخه قادر به تحمل چه وزنی است و با قرار دادن چه مقدار لباس می‌تواند به صورت بهینه وظیفه خود را انجام دهد. ظرفیت ماشین لباسشویی برحسب کیلوگرم مشخص شده و قرار دادن لباس بیش از ظرفیت آن، باعث آسیب به دستگاه خواهد شد. به طور مثال زمانی که بر روی یک ماشین لباسشویی ظرفیت 7 کیلوگرمی را مشاهده می‌کنید، بدان معناست که تا 7 کیلوگرم لباس خشک را در خود جای می‌دهد و به خوبی می‌تواند آن‌ها را شست و شو دهد. اگر لباس بیشتری داشتید، باید آن‌ها را به چرخه بعدی منتقل کنید.

ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی که در سال‌های اخیر تولید شده‌اند به یک سیستم هوشمند مجهز بوده که خود را با حجم لباس‌ها مطابقت می‌دهند. به طور مثال اگر ظرفیت ماشین 12 کیلوگرم بوده اما لباس‌های شما در آن چرخه بین 7 الی 8 کیلوگرم است، مایع لباسشویی و نرم کننده داخل دستگاه را متناسب با همین 7 کیلوگرم لباس تنظیم می‌کند تا در مصرف آب و شوینده صرفه جویی شود.

تصور کنید که هر 5 تی شرت حدودا 1 کیلوگرم وزن دارند. در این شرایط:

 • با ماشین ظرفشویی 7 کیلوگرمی می‌توان 35 تی‌شرت را شست و شو داد.
 • با ماشین ظرفشویی 8 کیلوگرمی می‌توان 40 تی‌شرت را شست و شو داد.
 • با ماشین ظرفشویی 10 کیلوگرمی می‌توان 50 تی‌شرت را شست و شو داد.
 • با ماشین ظرفشویی 12 کیلوگرمی می‌توان 60 تی‌شرت را شست و شو داد.

تعیین ظرفیت مناسب ماشین لباسشویی

ظرفیت ماشین لباسشویی ممکن است بر اساس معیارهای مختلفی تعیین شود که تعیین ظرفیت بر پایه لباس خشک بهترین نوع این تقسیم بندی است. به طور کلی بر پایه سه معیار می‌توان ظرفیت ماشین لباسشویی را بیان کرد:

 • تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی بر پایه لباس خشک
 • تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی بر پایه لباس خیس
 • تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی بر پایه اعضای خانواده

زمانی که کارخانجات ظرفیت ماشین لباسشویی را تعیین می‌کنند، لباس خشک را مبنا قرار داده و آن را در قسمت مشخصات ماشین درج می‌کنند. از آنجایی که لباس‌های خیس چندین برابر لباس‌های خشک وزن دارند، باید دقت داشته باشید که لباس خشک معیار درست برای بررسی است. به طور مثال چنانچه روی ماشین لباسشویی ظرفیت 7 کیلوگرم درج شده است، نشان دهنده توان ماشین برای شستن 7 کیلوگرم لباس خشک است نه لباس خیس.

برای حفظ سلامت ماشین لباسشویی باید همیشه بسته به ظرفیت از ماشین استفاده کنید. اگر بیش از توان ماشین در آن لباس قرار گیرد، طول عمر آن کاهش یافته و به مرور زمان دچار خرابی خواهد شد. همچنین استفاده از شوینده مناسب برای افزایش کیفیت شستشو و طول عمر ماشین ظرفشویی بسیار حائز اهمیت است. از این رو ما شوینده های آسیمن را که با تکنولوژی روز تهیه و تولید می شود را پیشنهاد می کنیم.


معیار دیگری که هنگام تعیین ظرفیت ماشین لباسشویی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، تعداد اعضای خانواده است. انتخاب مدل مناسب باعث صرفه جویی در مصرف آب شده و هزینه‌های جانبی را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که این معیار نمی‌تواند مبنای دقیقی برای خرید باشد زیرا احتمال دارد یک خانواده سه نفره لباس‌هایی با وزن بیشتر در مقایسه با خانواده چهار نفره داشته باشند.

 • • اگر تنها زندگی می‌کنید یا دو نفر هستید، ماشین لباسشویی با ظرفیت 6 کیلوگرم انتخاب مناسبی خواهد بود. در کنار لباس‌های روزمره با کمک این ماشین می‌توان حوله یا ملحفه را نیز شست و شو داد.
 • • برای خانواده‌های سه نفره، ماشین لباسشویی با ظرفیت 8 کیلوگرم انتخاب مناسبی است که می‌توان لباس اعضای خانواده یا پارچه‌های بزرگ‌تر را تمیز کرد.
 • • برای خانواده‌های چهار یا پنج نفره ماشین لباسشویی 9 کیلوگرمی مناسب خواهد بود.