مزایا و معایب سقف تیرچه بلوک نسبت به بقیه سقف ها

سقف تیرچه بلوک در طول سال های گذشته تغییرات بسیار داشته است. مدل های اولیه این سقف ها با استفاده از بلوک های سیمانی تولید شده و در دسترس قرار می گیرند.

 1. یکشنبه ۲۰ آذر ۱ ساعت ۲۰:۵۰ (۱ ماه،۳ هفته قبل)
تیرچه سقف بلوک
به گزارش فرانگر

سقف تیرچه بلوک در طول سال های گذشته تغییرات بسیار داشته است. مدل های اولیه این سقف ها با استفاده از بلوک های سیمانی تولید شده و در دسترس قرار می گیرند. انواع این سقف ها از وزن بسیار بالایی برخوردار بوده و وزن ساختمان را به طرز قابل توجهی افزایش می دادند. این مسئله ایمنی محیط به خطر می انداخت و به همین خاطر مدل های یونولیتی این سقف ها ابداع شدند.

انواع سقف های تیرچه ای یونولیتی وزن کمتری دارند و به همین خاطر نیز مشکل بار سنگین ساختمان را حل کردند. البته این سقف های تیرچه ای نیز معایب به خصوصی در محیط ساختمان به وجود می آورند. از جمله آن می توان به عدم عایق بودن سقف ها در برابر حریق اشاره کرد. به جز این موارد این سازه ها با کیفیت بالایی تولید شده و با قیمت به صرفه ای در دسترس مشتریان قرار می گیرند.

سقف تیرچه بلوک

اجزای مختلف سقف های تیرچه ای

در گفتگو با کارشناسان شرکت فنی و مهندسی نوسا در مورد ساخت و آماده سازی این قبیل سقف ها اشاره فرمودند که برخی از اجزا در بخش های پنهانی این سقف ها به کار برده می شوند و برخی از آن ها نیز به صورت روکار نصب می شوند. این اجزا به شرح زیر می باشند:

 1. تیرچه های مخصوص این سقف ها مهمترین بخش به کار رفته در آن ها به شمار می رود.
 2. بلوک های سقف تیرچه نیز از نقش به خصوصی در ساختار این سقف ها برخوردار هستند.
 3. در ساخت و آماده سازی آن ها از کلاف های میانی نیز استفاده شده است.
 4. بتن پوشش درجا نیز در این میان قرار می گیرند.
 5. آرمارتورهای منفی نیز برای افت و حرارت مخصوص به سقف به کار برده می شوند.

هر یک از اجزای به کار رفته در تیرچه و بلوک از مزایای به خصوصی برخوردار بوده و سبب حفظ کیفیت اجزای مختلف ساختمان می شوند.

اجرای سقف تیرچه بلوک در اصفهان

سقف تیرچه بلوک در اصفهان یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که از دیرباز تاکنون در عرصه های ساختمانی مورد استفاده بوده است. هر یک از این سقف ها به میزان قابل توجهی به کار برده می شوند. انواع آن ها مزایا و معایب به خصوصی دارند. برخی از ساختمان سازان استفاده از این سقف ها را برای کاربردهای ساختمانی بسیار مناسب تر می دانند. به همین خاطر در ادامه به بررسی برتری های این قبیل سقف ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی می پردازیم.

سقف تیرچه بلوک اصفهان

مزایای استفاده از سقف های تیرچه بلوک

مزایای سقف تیرچه بلوک نظر و توجه مشتریان را به خود جلب کرده است. در ساختمان های آجری، اسکلت های فلزی و بتنی و... از این سقف ها استفاده می کنند و به همین خاطر نیز هر یک از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند. برخی از فواید استفاده از این سقف ها را در زیر مشاهده می کنید:

 1. برای اجرای آن ها از تجهیزات به خصوصی استفاده نمی شود. این سبک سقف ها توسط کارگران معمولی نیز قابل اجرا خواهند بود و نیازی به حضور نیروهای کاری متخصص و حرفه ای در محل اجرا وجود ندارد.
 2. شمع بندی در حین اجرای این سقف ها نیز با کیفیت قابل توجهی انجام می گیرد و از بروز هر گونه لرزش در سقف پیشگیری خواهد کرد. این فرایند استحکام سقف را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.
 3. در ساختار آن ها از چهار تراش در فاصله های مشخص از هم استفاده می کنند. به این ترتیب نیازی به آرماتور بندی برای اجرای سقف وجود نخواهد داشت.
 4. انواع این سقف ها به صورت پیش ساخته نیز در دسترس کارفرمایان پروژه های ساختمانی قرار می گیرند و به همین خاطر نیز سرعت عمل نصب آن ها بسیار بالا است.
 5. هزینه اجرای آن ها به صرفه تر از سایر سقف های ساختمانی است.

مشخصه های فنی سقف تیرچه بلوک

با بررسی مشخصه های این سازه ها بخش دیگری از مزایای سقف تیرچه بلوک مشخص خواهد شد. برای نصب هر یک از سازه های تیرچه بلوک در محل ساختمان های امروزی باید به مشخصه های فنی هر یک دقت داشته باشید. این مشخصه ها را در زیر مشاهده می کنید:

 1. در ساختار هر یک از آن ها بلوک های توخالی ای به کار رفته اند که هزینه اجرا و نصب سازه را به طرز قابل توجهی کاهش می دهند.
 2. مقاومت بالای این سقف ها در برابر نیروهای افقی نیز مورد توجه قرار گرفته و سبب افزایش کارایی آن ها شده است.
 3. با استفاده از آن ها مصرف گچ و خاک به شدت کاهش می یابد و این مسئله نیز مزایای بی شماری برای مصرف کنندگان به همراه دارد.
 4. در ساختار آن ها عایق های صوتی و رطوبتی به کار رفته اند که سبب افزایش کیفیت ساختمان خواهند شد.
 5. کنترل کیفی هر یک از این سازه ها در کارگاه ها و کارخانه های مربوطه زیر نظر مسئولین امر با دقت بسیار بالایی انجام می گیرد. به این ترتیب کیفیت ساختار هر یک از این سازه ها تایید می شود.

معایب استفاده از سقف تیرچه بلوک

پس از بررسی مزایای سقف تیرچه بلوک، به معایب استفاده از این سازه ها می رسیم که اطلاعات شما را در این خصوص تکمیل می کند. این معایب مهم محدودیت هایی در اجرا و استفاده از این سازه ها به وجود می آورند که برخی از آن ها را در زیر مشاهده می کنید:

 1. استفاده از آن ها در برخی از سقف ها با محدودیت هایی رو به رو است که سبب کاهش مصارف این سازه ها خواهد شد. شما نمی توانید این سقف ها را در ساختمان های قوسی شکل به کار ببرید.
 2. در ساختار آن ها از پاشنه های تیرچه استفاده می شود که احتمال شکستگی آن ها وجود دارد.
 3. برای اجرای آن ها اغلب نظارت کمتری انجام می شود که این مسئله آسیب های بسیاری در ساختار آن ها به وجود می آورد.
 4. صلبیت این سقف ها نیز به اندازه نیاز نیست. این سقف ها با انواع سقف دال بتنی و کامپوزیت مقایسه می شوند و صلبیت آن ها در قیاس با این سازه ها کمتر است.
 5. دهانه های قابل پوشش این سقف ها نیز به میزان محدودی تعیین می شوند. این دهانه ها تا 8 متر را پوشش می دهند.
 6. در جا به جایی این تیرچه ها نیز حساسیت هایی وجود دارد. در صورتی که برای جا به جایی آن ها وقفه ای در طول کار ایجاد شود، احتمال ایجاد آسیب در ساختار این سقف ها نیز افزایش می یابد.
 7. امکان بروز ناهماهنگی بین سازه ها نیز یکی از مهمترین محدودیت های استفاده از آن ها به شمار می رود.

اجرای سقف در اصفهان

جمع بندی

سقف تیرچه بلوک یکی از سازه های پر کاربرد امروزی است که از کارایی قابل توجهی در عرصه ساختمان سازی برخوردار است. هر یک از این سقف ها در ساختمان های مختلفی نصب و راه اندازی می شوند. مزایای سقف تیرچه بلوک سبب افزایش مصارف آن ها در این عرصه شده است. هر یک از آن ها معایبی نیز با خود ب همراه می آورند که محدودیت هایی در اجرای آن ها به وجود می آورد. شما می توانید، با در نظر گرفتن دهانه ساختمان خود هر یک از آن ها را مورد استفاده قرار دهید.