تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان 2023

کسانی که مدرک زبان ندارند نیز می توانند در ترکیه تحصیل کنند. بدین ترتیب در صورت داشتن تمامی شرایط برای پذیرش در دانشگاه و ورود به دانشگاه، در بدو ورود آزمون سطح زبان برگزار می شود و اگر موفق به کسب نمره مثبت شوید، ترم تحصیلی شما از ابتدا شروع می شود. در غیر این صورت باید دوره های آمادگی زبان را بگذرانید. که معمولا از 4 ماه تا یک سال طول می کشد.

  1. چهارشنبه ۲ آذر ۱ ساعت ۰۹:۳۸ (۱ سال قبل)
تحصیل در ترکیه
به گزارش فرانگر

پس از گذراندن دوره، برای ورود به ترم تحصیلی باید آزمون سطح زبان دانشگاه را نیز بگذرانید. همچنین دانشگاه ها و موسسات خصوصی بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند بدون آزمون زبان تحصیل کنند. از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه می توان به دانشگاه کوچ و دانشگاه سابانچی ترکیه اشاره کرد.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه در سال های اخیر در رقابت با سایر کشورهای علمی به موفقیت های زیادی در جذب دانشجویان بین المللی دست یافته است. تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور هر ساله افزایش می یابد و به بیش از 120000 دانشجو می رسد. زیرا کیفیت زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار بالاست و تاثیر زیادی در جذب داشته است

خالص دانشجویان بین المللی

بخش بزرگی از دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تحصیل می کنند. زیرا بسیاری از دانشگاه های معروف ترکیه و اکثر دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه یدی تپه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه کوخ و غیره. زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی انتخاب کرده اند. هزینه تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. اما در صورت داشتن شرایط می توانید از بورسیه های دانشگاه های خصوصی ترکیه استفاده کنید.

در صورت تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه می توانید به دانشگاه های زیر مراجعه نمایید:

دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه آنکارا (پزشکی و دندانپزشکی)

دانشگاه غازی آنکارا، دانشگاه آتاتورک، خارا پاشا و دانشگاه کارا دنیز (پزشکی)

دانشگاه کاتب چلبی، دانشگاه استانبول، دانشگاه مرمره (دندانپزشکی)

چه رشته هایی را می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

دانشجویان بین المللی در ترکیه رشته های تحصیلی مختلفی را در کارنامه خود دارند که می توانند از بین آنها انتخاب کنند. سطح کیفی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا و مطابق با استانداردها و سیستم آموزشی اروپا و آمریکا می باشد. هدف دولت ترکیه از متقاضیان تحصیل در این کشور این است که فارغ التحصیلان علاوه بر اخذ مدرک دیپلم، از مهارت کافی برای ورود به بازار کار برخوردار باشند. بهترین دوره هایی که می توان در ترکیه تحصیل کرد به شرح زیر است:

منسوجات و طراحی

مدیریت کسب و کار

مدیریت

روابط بین المللی

علوم و مهندسی کامپیوتر

گرایش های مختلف علوم پزشکی در سال های اخیر مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. محبوب ترین علوم پزشکی در ترکیه شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

بورسیه تحصیلی ترکیه

گرفتن بورسیه از دانشگاه های مختلف ترکیه یکی از راه های دیگر تحصیل در ترکیه است که می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. بورسیه برای تمام دانشگاه های دولتی و اکثر دانشگاه های خصوصی توسط سازمان Turkiyeburslari ارائه می شود. همه ساله از اواخر ژانویه تا اول مارس از سایت این سازمان برای بورسیه دانشگاه ترکیه اقدام کنید. برای آشنایی با شرایط و ضوابط عمومی بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه در مقاله بعدی با ما همراه باشید.

برای دریافت بورسیه بر خلاف شرایط تحصیل عادی محدودیت سنی زیر 20 سال برای مقاطع کارشناسی و پزشکی، کمتر از 30 سال برای دوره کارشناسی ارشد و کمتر از 35 سال برای دوره دکتری وجود دارد.

معدل پذیرفته شده: حداقل 14 برای مقطع کارشناسی، حداقل 15 برای کارشناسی ارشد و دکترا و حداقل 18 برای رشته های پزشکی.

تهیه مدارکی از قبیل سوابق تحصیلی قبلی، ریز نمرات، رزومه، مقالات، فعالیت های پژوهشی، مدرک زبان (تافل یا آیلتس)، کاور لتر، توصیه نامه، پاسپورت، پروپوزال و غیره برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه ضروری است.

بورسیه برخی از دانشگاه های خصوصی مانند کخ، سابانجی، بیلکنت و ... یا به صورت بورسیه تحصیلی و تخفیف تحصیلی (25%، 50% و 75%)، خوابگاه رایگان، بیمه درمانی رایگان یا تحصیل رایگان.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای بسیاری از افرادی که دوره دبیرستان خود را در ایران گذرانده و فارغ از معدل در رشته های ریاضی یا تجربی یا علوم انسانی و حتی فنی و حرفه ای دیپلم خود را دریافت کرده اند، این سوال پیش می آید که آیا می توانند در رشته ای غیر از رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهند. یا نه!؟ پاسخی که می توان به این عزیزان داد بله است. صرف نظر از رشته تحصیلی خود، می توانید در منطقه دانشگاهی مورد علاقه خود به تحصیل ادامه دهید.