چگونه می توان با NFT درآمدزایی کرد؟

رشد تصاعدی بازار NFT در ۱۸ ماه گذشته راه‌های هیجان‌انگیزی را برای سرمایه‌گذاران باز کرده است.

  1. یکشنبه ۲۷ شهریور ۱ ساعت ۱۱:۵۶ (۱ سال،۲ ماه قبل)
nft
به گزارش فرانگر

دارایی‌های دیجیتال به روشی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. این دارایی با این روندی که در پیش گرفته است، در سال‌های آینده محبوبیت زیادی پیدا خواهد کرد.

آیا به دنبال کسب درآمد از NFT هستید؟ اگر می‌خواهید با NFT پول در بیاورید، درک رویکرد‌هایی که بیشترین شانس سودآوری را دارند، بسیار مهم است. این راهنما نحوه کسب درآمد از NFT‌ها را به تفصیل مورد بحث قرار می‌دهد و سودآورترین رویکرد‌هایی را که می‌توانید در پیش بگیرید، نشان می‌دهد و ده مورد از بهترین روش‌هایی که می‌توانید از آن برای کسب درآمد از توکن‌های NFT استفاده کنید، آورده شده است.

NFT به چه معناست؟

با وجود توسعه NFT‌ها هنوز برخی از افراد می‌پرسند که NFT چیست؟ NFT مخفف “non-fungible token” به معنای توکن غیر قابل تعویض است. NFT یک دارایی دیجیتالی منحصربه‌فرد، مانند آثار هنری، املاک، موسیقی یا ویدیو‌ها است.

NFT‌ها را می‌توان مجموعه‌ای مدرن در نظر گرفت. آن‌ها به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند و نشان‌دهنده یک مدرک دیجیتالی برای مالکیت هر کالایی هستند. NFT‌ها به طور ایمن و بر روی یک بلاک چین ثبت می‌شوند. بلاکچین، همان فناوری پشت ارز‌های دیجیتال است که تضمین می‌کند دارایی NFT شما منحصر به فرد است. همچنین فناوری بلاکچین می‌تواند تغییر یا جعل NFT‌ها را دشوار کند.

برای اینکه متوجه شوید که واقعاً NFT چیست، آشنایی با مفهوم قابل تعویض بودن بسیار مهم است.

اقلام قابل تعویض را می‌توان به راحتی با یکدیگر مبادله کرد زیرا ارزش آن‌ها به منحصر به فرد بودن آن‌ها وابسته نیست. به عنوان مثال، می‌توانید یک اسکناس ۱ دلاری را با اسکناس ۱ دلاری دیگر مبادله کنید و با وجود اینکه اسکناس جدید شما شماره سریال متفاوتی دارد، همچنان ۱ دلار خواهید داشت.

اقلام غیر قابل تعویض، قابل تعویض نیستند. هر توکن NFT دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و به اندازه سایر توکن‌های مشابه ارزش ندارد.

اما چرا مردم این همه پول برای NFT‌ها خرج می‌کنند؟ Solo Ceesay، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Calaxy می‌گوید:

در دنیای NFT، سازندگان می‌توانند صحت تقریباً هر چیز دیجیتالی را تایید کنند. در مقایسه آن با مجموعه‌های هنری سنتی، نسخه‌های بی‌پایانی از مونالیزا در گردش است، اما تنها یک نسخه اصلی وجود دارد. فناوری NFT به تعیین مالکیت قطعه اصلی کمک می‌کند.

چگونه از nft درآمد کسب کنیم

نگاهی دقیق‌تر به نحوه کسب درآمد از NFT

هنگام تحقیق در مورد نحوه خرید NFT، باید به رویکردی که برای ایجاد سود در نظر خواهید گرفت، توجه کافی داشته باشید. به لطف رشد بازار NFT، راه‌های متعددی برای کسب درآمد از NFT وجود دارد؛ چه به صورت فعال یا غیرفعال!

با چنین بازار اشباع NFT، برخی از پروژه‌ها هدایای NFT خوبی را به کاربران جدید برای تشویق آن‌ها به ورود و تعامل با مجموعه‌های مختلف NFT می‌دهند.

با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید با سودآورترین استراتژی‌هایی که می‌توانید اتخاذ کنید، به بررسی نحوه کسب درآمد با توکن‌های NFT بپردازیم.

۱. هرچه زودتر روی NFT‌های جدید و امید بخش سرمایه‌گذاری کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد از NFT، سرمایه‌گذاری روی مجموعه‌های جدید و امیدوارکننده، قبل از افزایش ارزش آنهاست. بسیاری از بهترین NFT‌ها در ابتدا با قیمت پایین ساخته می‌شدند و ارزش آن‌ها در هفته‌ها و ماه‌ها پس از عرضه به طور تصاعدی افزایش می‌یافت. برخی از بهترین NFT‌های کاربردی دارای پتانسیل زیادی برای ورود هستند.

نمونه بارز آن CryptoPunks است که می‌توانستید در سال ۲۰۱۷ آن را با قیمتی بین ۱ تا ۳۴ دلار خریداری کنید. هنگامی که در سال ۲۰۲۱ شور و شوق برای خرید NFT افزایش یافت، این پانک‌ها بسیار ارزشمند شدند و به اوج خود رسیدند. این NFT‌ها توسط افراد مشهور و نامی خریداری شدند؛ حتی به قیمت ۲۴ میلیون دلار!

Battle Infinity چیست؟

از آنجایی که هم اکنون کریپتوپانک‌ها از دید اکثر معامله گران خرد (Retail traders) خارج شدند، بهترین NFT برای کسب درآمد با استفاده از این استراتژی چیست؟ پس از بررسی بازار و انجام تحقیقات و تحلیل‌های گسترده، به این نتیجه رسیده‌ایم که Battle Infinity این معیار را برآورده می‌کند.

پلتفرم Battle Infinity یک تجربه بازی برای کسب درآمد ( play-to-earn یا P2E است) ارائه می‌کند که در آن بازیکنان در یک دنیای مجازی می‌توانند با دیگران تعامل داشته باشند و از طریق بازی کردن ماهرانه جوایزی دریافت کنند. این جوایز بر اساس IBAT است. IBAT توکن اصلی برنامه Battle Infinity بوده که بازیکنان می‌توانند از آن برای سرمایه‌گذاری در NFT‌های پروژه استفاده کنند.

به عنوان یکی از جالب‌ترین پروژه‌های NFT برای سال ۲۰۲۲، Battle Infinity از این دارایی‌های دیجیتال به روش‌های هیجان‌انگیزی استفاده می‌کند.

یک رویکرد این است که بازیکنان را در لیگ ورزشی این پروژه (Battle Infinity’s fantasy sports league) به عنوان NFTs قرار داده‌اند. این امر به نوبه خود باعث می‌شود که کاربران بتوانند این بازیکنان را از طریق توکن‌های درون برنامه، سریع و آسان با یکدیگر معامله کنند. همچنین راهی برای بهره‌مندی از نوسانات قیمت در مارکت ثانویه (secondary market) فراهم می‌کند.

یکی دیگر از مکانیسم‌های مبتنی بر NFT در دنیای Battle Infinity، قطعات زمین مجازی است که کاربران می‌توانند خریداری کنند. این قطعات زمین در ” Battle Arena” که یکی از پروژه‌های متاورسی Battle Infinity است، واقع شده‌اند. سپس صاحبان زمین مجازی می‌توانند زمین را به دیگران اجاره دهند یا از طریق بیلبورد‌های درون بازی تبلیغ کنند.

در نهایت، این امر، Battle Infinity را به یکی از بهترین پروژه‌های زمین NFT برای کسب درآمد غیرفعال تبدیل می‌کند. درآمد غیر فعال راهکاری برای کسب درآمد است که بدون حضور فیزیکی انجام می‌شود؛ یعنی برخلاف درآمد فعال زمان و مکان مشخصی ندارد.

۲. بازی NFT برای کسب درآمد (P2E)

اگر نمی‌خواهید از توکن‌های NFT سود ببرید، روش دیگری برای کسب درآمد از NFT وجود دارد و آن هم شرکت در بازی‌های NFT برای کسب درآمد (P2E) است. در حال حاضر بسیاری از بهترین بازی‌های NFT از ویژگی‌های P2E استفاده می‌کنند که به بازیکنان اجازه می‌دهد از طریق بازی کردن ماهرانه جوایزی به دست آورند. این جوایز معمولاً توکن اصلی پلتفرم بازی هستند. از این توکن‌ها می‌توان برای آیتم‌های درون بازی خرج کرد یا با FIAT مبادله کرد.

استفاده از بازی‌های ان اف تی P2E با پلتفرم‌های هیجان‌انگیز متعددی که راهی برای ایجاد درآمد ثابت ارائه می‌دهند، به یک رویکرد محبوب تبدیل شده است. Axie Infinity یکی از برجسته‌ترین آنها است، زیرا کاربران می‌توانند با کاربران دیگر «مبارزه» کرده و جوایزی کسب کنند. علاوه بر این، از آنجایی که اکثر آیتم‌های مهم درون بازی به صورت NFT هستند، ارز دیجیتالی را که شما به‌عنوان جایزه به دست می‌آورید، می‌توانید در آیتم‌های بهتر «سرمایه‌گذاری مجدد» کنید که منجر به افزایش عملکرد می‌شود.

سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند توکن‌های Axie Infinity (AXS) را بدون قرار‌گیری مستقیم در فضای P2E از صرافی‌های ارز‌های دیجیتال خریداری کنند. با توجه به موفقیت Axie Infinity، پروژه‌های دیگری مانند Silks، The Sandbox، Decentraland و غیره شروع به رشد کرده و مورد استقبال واقع شده‌اند. با گذشت زمان و با افزایش سرعت پذیرش کریپتو، احتمالاً شاهد استفاده گسترده‌تر از این پلتفرم‌ها خواهیم بود. به این معنی که این روند به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت.

۳. نگه داشتن ان اف تی (NFT HOLDing)

یکی از بهترین استراتژی‌ها برای کسب درآمد از NFT، سرمایه‌گذاری و «HOLD» است. اگر شما این اصطلاح را نشنیده‌اید، HOLD مخفف “Hold On for Dear Life” است و توسط معامله گران خرد در بازی GameStop short squeeze و در سال ۲۰۲۱ رایج شد. از آن زمان، این اصطلاح برای توصیف یک استراتژی سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود که در آن شما به سادگی از فروش خودداری می‌کنید، صرف نظر از اینکه چه اتفاقی می‌افتد.

سرمایه‌گذارانی که ارز‌های دیجیتال را خریداری می‌کنند، می‌دانند که اتخاذ این رویکرد دارای مزایا و معایب است. با این حال، هولدینگ (HOLDing) اگر به صورت استراتژیک انجام شود، می‌تواند راهی عالی برای کسب درآمد از NFT‌ها باشد. بیایید یک بار دیگر به مثال قبل در مورد کریپتوپانک‌ها برگردیم، سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۱۷ ممکن است فروش را انتخاب کرده باشند زیرا در آن زمان، ارزش پانک آن‌ها بالا نمی‌رفت. با این حال، دسته‌ای از سرمایه‌گذاران HODL را انتخاب کرده‌اند. آن‌ها زمانی که قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ سر به فلک کشید، از مزایای آن بهره‌مند شدند.

نیازی به گفتن نیست که این رویکرد همیشه کارساز نخواهد بود، زیرا برخی از مجموعه‌های NFT حرکت قیمتی خوبی را تجربه نمی‌کنند. در حالیکه برخی دیگر ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشند.

راه های کسب درآمد از nft

۴. فیلیپینگ (Flipping) NFT‌ها

«Flipping» یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای کسب درآمد از NFT است. فیلیپینگ به فرآیند خرید کم و فروش بالا اشاره دارد، در نتیجه بازده مثبت ایجاد می‌کند. در واقع به معنای خرید توکن‌های با قیمت کم و فروش سریع آن است.

تمایز اساسی بین فیلیپینگ و سایر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری این است که Flipping معمولاً یک رویکرد بسیار کوتاه‌مدت است و در تضاد با استراتژی HODL است که در بالا توضیح داده شد.

پیدا کردن بهترین NFT برای به دست آوردن پول و سپس فیلیپینگ آن برای کسب سود چالش برانگیز است، به خصوص که امروزه رقابت زیادی در بازار وجود دارد. با این حال، غیرممکن نیست. عوامل متعددی وجود دارد که باید در هنگام تحقیق در مورد چگونگی فیلیپینگ NFT برای کسب سود در نظر گرفته شود.

کاربرد توکن باید در اولویت ذهن شما باشد، زیرا این یکی از دلایل اصلی خرید سرمایه‌گذاران خواهد بود. حمایت جامعه و همچنین تیم توسعه پشت پروژه باید در نظر گرفته شود. در نهایت، توجه به جذابیت بصری NFT ضروری است، زیرا بیشتر سرمایه‌گذاران مایلند NFT دیجیتالی خود را به عنوان تصویر پروفایل خود در رسانه‌های اجتماعی یا از طریق یک گالری هنری دیجیتال به نمایش بگذارند.

۵. استخراج NFT‌های خودتان

یک رویکرد رایج برای کسانی که نمی‌دانند چگونه از NFT کسب درآمد کنند، این است که NFT خود را بسازند. ماینینگ (Minting) به فرآیند ایجاد یک دارایی دیجیتال (مانند هنر دیجیتال یا موسیقی) و قرار دادن آن بر روی بلاک چین اشاره دارد. هنگامی که دارایی به زنجیره بلوکی در بلاکچین تبدیل شد، می‌توان آن را در بهترین بازار‌های NFT معامله کرد و به شما این امکان را می‌دهد تا از خلاقیت خود کسب درآمد کنید.

استخراج NFT‌ها یک فرایند نسبتاً ساده است و بازار‌هایی مانند NFT LaunchPad، این فرآیند را برای مبتدیان آسان می‌کند. به دلیل رشد زیاد بازار NFT، رقابت بین سازندگان شدید است و هر روز مجموعه‌های جدیدی در بازار ظاهر می‌شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید از این رویکرد استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که با به کارگیری خلاقیت، می‌توانید از بقیه متمایز شوید.

با فرض اینکه NFT خود را ایجاد کرده‌اید و آن را به بلاک چین اضافه کرده‌اید، حال باید منتظر بمانید تا ببینید آیا کسی آن را می‌خرد یا خیر. اینجاست که بازاریابی نقش مهمی ایفا می‌کند، زیرا بیشتر مجموعه‌های NFT برای سرمایه‌گذاران بالقوه قابل مشاهده نیستند مگر اینکه به طور موثر تبلیغ شوند. هنگامی که NFT شما فروخته شد، درآمد حاصل از فروش خود منهای کارمزد بازار (marketplace’s fee) را دریافت خواهید کرد. درآمدتان را می‌توانید به کیف پول کریپتو (crypto wallet) خود منتقل کنید.

۶. معامله NFT (NFT Trading)

معامله NFT مشابه NFT HODLing و Flipping NFTs است. این فرآیند بیشتر به دنبال افزایش سرمایه در بلندمدت به جای ورود و خروج هرچه سریعتر از بازار است. سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به معاملات NFT اغلب یک NFT را برای سود اندک می‌خرند و پس از مدتی می‌فروشند و سپس این روند را بار‌ها و بار‌ها تکرار می‌کنند.

این روش به صبر و دانش بازار بسیار بیشتری نسبت به HODLing نیاز دارد، زیرا به خرید NFT‌های کم ارزش و سپس فروش آن‌ها در زمان مناسب متکی است. اما این فرایند می‌تواند منجر به افزایش سرمایه به صورت نمایی در بلندمدت شود. به همین دلیل است که این رویکرد در بین سرمایه‌گذاران با تجربه بسیار محبوب است.
همرسانی نوشتار: