چگونه یک برنامه نویس اپلیکیشن موبایل شویم؟

این روزها و با تغییر سبک زندگی همه ما، نیاز به اپلیکیشن ها بیش از پیش حس می شود. خیلی از کسب و کارها برای موفقیتشان در بازار رقابتی امروز نیاز به ساخت اپلیکیشن های اختصاصی برای خودشان پیدا کرده اند و علاوه بر آن برای رفع نیازهای مردم هر روز به اپلیکیشن ها جدیدتر و بهتری و کاربردی تری احتیاج داریم.

  1. چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱ ساعت ۱۰:۵۵ (۲ سال قبل)
برنامه نویس اپلیکیشن موبایل
به گزارش فرانگر

با توجه به تقاضای بالای نیروی متخصص این حوزه یعنی برنامه نویس موبایل، تعداد افراد متقاضی یادگیری این مهارت هم بالا رفته است. در ادامه باهم میبینیم که چطور می توانید این مهارت را یاد بگیرید.

بهترین مسیر یادگیری را انتخاب کنید

راه های مختلفی برای یادگیری برنامه نویسی موبایل و اینکه کد نویسی چیست وجود دارد که شما باید با توجه به شرایط خود و مشورت با افراد متخصص، بهترین را برای خودتان انتخاب کنید.

اولین مسیر که کمی طولانی تر است اما دانش وسیع تر و کامل تری نسبت به برنامه نویسی برای شما ایجاد می کند، گذراندن دانشگاه در رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر است. این مسیر حدود 4 سال زمان می برد اما پس از آن خیلی سریعتر از سایر افراد میتوانید فعالیت مورد نظرتان را، چه برنامه نویسی موبایل باشد چه توسعه وب و… را شروع کنید.

مسیر دوم گذراندن دوره های آموزشی است که می توانید با ثبت نام در آنها پس از چندین ماه به یک برنامه نویس موبایل تبدیل شوید. 

سومین مسیر و در اکثر موارد بهترین مسیر برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موبایل، گذراندن یک بوت کمپ برنامه نویسی موبایل در پلتفرم مورد نظرتان است. شما در این دوره ها در یک مدت زمان کوتاه به صورت فشرده آموزش میبینید و تجربه کار بر روی پروژه های واقعی را نیز به دست می آورید که یک ویژگی عالی است.

در کنار هر یک از این مسیرها، آموزش های آنلاین، مطالعه شخصی و ارتباط با سایر برنامه نویسان موبایل در پلتفرم های مخصوص برنامه نویسان، می تواند شما را زودتر به مقصد برساند.

یک پلتفرم را برای خودتان مشخص کنید

دو انتخاب برای یک برنامه نویس موبایل وجود دارد: 

      1. برنامه نویسی IOS

برنامه نویسی برای اپلیکیشن های سیستم عامل IOS چالش ها و مخاطبان مخصوص به خود را دارد. شما برای آنکه بتوانید به یک برنامه نویس IOS تبدیل شوید باید با توجه به نیازتان یکی از زبان های برنامه نویسی Objective-C  و Swift را یاد بگیرید. البته یادگیری هر دوی آنها به نفع شما خواهد بود.

      2. برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید با توجه به گستردگی کاربرد این سیستم عامل، طرفداران بسیار زیادی دارد. برای فعالیت در این زمینه شما باید آموزش جاوا (Java) یا Kotlin ببینید. برنامه نویسی اندروید جزو یکی از پرطرفدار ترین زمینه های برنامه نویسی در سال 2022 به شمار می رود و بازار کار فوق العاده ای برای آن وجود دارد.

البته جدیدا زبان برنامه نویسی پایتون (Python) هم برای برنامه نویسی اندروید مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد پایتون بسیار زیاد و متنوع است که یکی از جذابیت های این زبان برنامه نویسی به شمار میرود.

شما قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی موبایل باید انتخاب کنید که می خواهید در کدام یک از این دو پلتفرم فعالیت کنید. البته می توانید در هر دوی آنها مهارت پیدا کنید اما توصیه ی ما به شما این است که اول یکی را انتخاب کنید و در آن حرفه ای شوید و سپس به سراغ پلتفرم بعدی بروید.

مهارت های برنامه نویسی خودتان را تقویت کنید

میرسیم به مهمترین مهارتی که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موبایل خوب و حرفه ای احتیاج دارید. درست است که شاید بتوانید در پلتفرم هایی بدون نیاز به مهارت برنامه نویسی اپلیکیشن بسازید، اما اکثر اپلیکیشن های حرفه ای به مهارت برنامه نویسی نیاز دارند و فقط از این راه است که شما می توانید به یک برنامه نویس موبایل تبدیل شوید!

در سال 2022 هر چه زبان های برنامه نویسی بیشتری بلد باشید، می توانید اپلیکیشن های موبایل بهتری بسازی، مورد توجه شرکت ها و مخاطبین قرار بگیرین و درآمد بالاتری داشته باشید.

مدرکهای معتبر دریافت کنید

درست است که میزان دانش و مهارت شما مهم است و نه مدرک هایی که دارید، اما بهتر است که در دوره های معتبری شرکت کنید و مدارک آنها را دریافت نمایید. این مدارک به تایید دانش برنامه نویسی موبایل شما کمک می کنند و تا حدی تعهدتان به این حرفه و رشد شغلی را نشان می دهند.

علاوه بر آن داشتن مدارک معتبری که از دوره های معروف و مورد اعتماد دریافت کردید می توانند تاثیر بزرگی بر روی استخدام و شانس شما برای دریافت حقوق بالاتر بگذارند.

دوره های آنلاین و حضوری متنوع و معتبری وجود دارد که می توانید با توجه به نیازتان از آنها بهره ببرید.

یک رزومه ی خوب برای خودتان بسازید

برنامه نویس موبایل یک موقعیت شغلی پرطرفدار است و روز به روز بر محبوبیت و افراد ماهر در این زمینه افزوده می شود. در نتیجه شما باید بتوانید یک رزومه خوب برای خودتان بسازید. رزومه ای که علاوه بر دانش تخصصی و تجربه ی کاریتان شامل مهارت های نرم خوبی باشد و یک متن قانع کننده ی قوی در آن نوشته شده باشد.

در نهایت باید بگوییم که شما می توانید با توجه به این 5 گام در سال 2022 تبدیل به یک برنامه نویس موبایل موفق شوید و موقعیت های شغلی خوب با درامد بالا برای خودتان پیدا کنید.

مهارت های ضروری که یک برنامه نویس موبایل باید داشته باشد

در اینجا بعضی از مهارت های فنی و نرمی که توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل به آن نیاز دارند آورده شده است، فرقی هم نمی کند که برنامه نویس اندروید هستید یا IOS، در هر صورت به این مهارت ها نیاز دارید:

مهارت های برنامه نویسی:

برنامه نویسی یکی از مهم ترین مهارت های فنی مورد نیاز برای یک برنامه نویس موبایل و هر برنامه نویس دیگری است. برای ایجاد یک اپلیکیشن موبایل کاربردی، باید الگوریتم ها را به خوبی بشناسید و بدانید دقیقا برنامه نویسی و کد نویسی چیست و در آن مهارت بالایی پیدا کنید. این مورد جزو پایه ترین و اصلی ترین نیازها برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موبایل است.

برنامه نویس موبایل برای ایجاد یک برنامه یا اپلیکیشن کاربردی باید بتواند کدهای تمیز و کارآمدی را بنویسد و توانایی آن را داشته باشد که باگ های احتمالی را پیدا کرده و مشکل را حل کند.

هوش تجاری:

برنامه نویسان موبایل برای کسب درآمد از برنامه های خود از طریق دانلود، تبلیغات و سایر مدل های درآمدی، به مهارت های تجاری خوبی نیاز دارند.

علاوه بر آن آنها باید بتوانند برای توسعه اپلیکیشن های موبایل خود سرمایه گذار پیدا کنند، در نتیجه به هوش تجاری خوبی در این زمینه نیاز دارند.

قدرت تحلیلی:

یک برنامه نویس موبایل باید نیازهای کاربران را به خوبی بشناسد، آنها را درک کند و در طراحی اپلیکیشن خود پیاده سازی کند. اپلیکیشنی که به نیاز کاربر پاسخ ندهد به درد هیچ کس نمی خورد و تنها وقت و هزینه ی برنامه نویس موبایل را هدر داده است.

پس قبل از شروع هر کاری به خوبی بازار را بشناسید و تحلیل درستی از آن داشته باشید و در نهایت و مهم تر از همه اینکه نکات ضروری را در اپلیکیشن خود اعمال کنید.

مهارت‌های طراحی رابط کاربری (UI) برای بهبود تجربه کاربران:

برنامه نویسان موبایل به مهارتی نیاز دارند تا بتوانند رابط کاربری اپلیکیشن خود را به خوبی طراحی کنند. رابط کاربری از جمله مواردی است که تاثیر مستقیم بر روی تجربه ی کاربر می گذارد و باید جزو اولویتهای طراحی و ساخت یک اپلیکیشن باشد.

مدیریت چابک:

برنامه نویس موبایل به دانش در زمینه ی مدیریت چابک نیاز دارد. مدیریت چابک یا Agile Project Management یکی از روش های جدید مدیریت پروژه است که تاثیر خوبی بر روی خروجی کار می گذارد.

مدیریت چابک به معنی یک رویکرد تکراری در مدیریت پروژه است که با تقسیم کارها به اجزای کوچکتر و قابل کنترل تر پیش میرود.

خلاقیت:

یک برنامه نویس موبایل برای ساخت اپلیکیشن موبایل نیاز به خلاقیت دارد. آنها باید سبک زندگی مردم و نیازهای آنها را به صورتی خلاقانه و جذاب در اپلیکیشن پیاده سازی کنند تا کاربران را به آن جذب کنند.

ارتباطات:

توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل به مهارت های ارتباطی همه جانبه خوبی نیاز دارند تا بتوانند با مشتریان، اعضای تیمشان و همچنین کارفرمایان و سرمایه گذاران احتمالی، ارتباط خوبی برقرار کنند. آنها همچنین باید با دقت به نیازهای مشتریان خود گوش دهند تا ایده های آنها را در فرآیند ساخت اپلیکیشن بگنجانند.

امنیت داده ها:

امنیت داده ها یکی از نگرانی های اصلی برای کاربران برنامه ها و اپلیکیشن ها است، در نتیجه یک برنامه نویس موبایل باید تمام قوانین موجود در این حوزه را به خوبی بشناسد و آنها را رعایت کند تا بتواند اطمینان کاربران را برانگیزد.

توسعه اپلیکیشن های چند پلتفرمی:

قطعا ساخت اپلیکیشن های چند پلتفرمی که این قابلیت را داشته باشند که برای کاربران سیستم عامل های مختلف مثل اندروید، IOS و … به طور همزمان قابل استفاده باشند خیلی خوب است. این موضوع می شود تا برنامه نویس موبایل منابع اولیه کمتری مصرف کند و مخاطبان بیشتری را هدف قرار دهد و درآمد بیشتری کسب کند.