به چه نکاتی باید توجه کنید تا پژو 206 را با اطمینان بخرید

نزدیک به ربع قرن از تولد پژو 206، خودروی محبوب ایرانی‌ها می‌گذرد.

  1. دوشنبه ۲۹ آذر ۰ ساعت ۱۴:۳۵ (۲ سال،۶ ماه قبل)
پژو 206
به گزارش فرانگر

در بازار خرید و فروش ماشین ، این خودرو همیشه یکی از محبوب‌ترین‌ها بوده است. بااین‌حال، به‌منظور خرید مطمئن آن، باید به یکسری نکات نیز توجه داشت.

در ادامه راهنمای خرید پژو 206 دست دوم  صحبت خواهیم کرد که در آن، جنبه‌های فنی و غیرفنی آن را تحلیل خواهیم کرد. درصورتی‌که به نحوی در خرید و فروش ماشین فعالیت دارید، این مقاله یکی از بازیگران اصلی این بازار را به شما معرفی می‌کند.

کیفیت های متفاوت پژو 206

در ابتدای ده هشتاد که پژو 206 وارد ایران شد، این خودرو به خودرویی اسپرت و نسبتا لوکس شناخته شده بود. دلیلش هم قطعات باکیفیت آن بود. درست است که این خودرو هنوز هم رقیب جدی اسپرتی در کشور(حداقل در میان خودروهای تولید داخل) ندارد اما کیفیت ساخت آن افت کرده است.

بیش از 10 سال، قطعات این خودرو از خارج تامین می‌شد. نمونه­اش، گیربکس آرژانتینی آن بود که بالاترین هماهنگی را با موتور این خودرو داشت. هماهنگی­ای که حداکثر شتاب ممکن، سواری نرم و هندلینگ راحت را برای آن به ارمغان آورده بود.

در اوایل دهه نود اما با تشدید تحریم‌ها و خروج فرانسوی‌ها از ایران، تولید پژو را شرکت ایران خودرو آنرا برعهده گرفته است. این تولیدکننده نیز ناتوان از تامین قطعات باکیفیت، به دنبال جایگزین‌های داخلی و چینی رفت. جایگزین‌هایی که هیچ‌گاه نتوانستند، کیفیت سابق را تکرار کنند. نمونه­اش؛ گیربکس چینی-ایرانی 206 های جدید است. این گیربکس هماهنگی چندان خوبی با موتور نداشته و تاخیر در تعویض دنده و کاهش شتاب خودرو از مشکلات شایع آن است.

در خصوص قطعات داخل اتاق، مانند داشبورد، روکش صندلی و غیره نیز همین مسئله صادق است. در خودروهای تولید دهه نود، شاهد اتاقی ساخته‌شده از پلاستیک بی‌کیفیت هستیم که در برابر اتاق پژوهای 206 دهه هشتاد، حرفی برای گفتن ندارند.

نکته دیگری که باید در راهنمای خرید پژو 206 دست دوم به آن اشاره‌کنیم؛ ترمز عقب 206 تیپ 2 است. این خودرو در سال‌های اخیر با ترمز عقب کاسه‌ای به بازار آمده است. ترمزی که در مقایسه با ترمز دیسکی خودروهای دهه هشتاد، قابلیت ABS، EBD و EBA را برای چرخ عقب، منتفی کرده است.

درنهایت، مسئله آپشن­های 206 مطرح می‌شود. در طول زمان به دلیل کنترل قیمت این خودرو در بازار خرید و فروش ماشین ، بسیاری از آپشن­های آن حذف‌شده‌اند. بیشترین ضرر را در این خصوص، 206 تیپ 2 کرده است که آپشن­هایش به حداقل رسیده‌اند. به­طورمثال، شیشه‌بالابرهای عقب این خودرو و تنظیم آینه‌های آن، دستی شده و سیستم تهویه هوای اتوماتیک ندارد.

استهلاک 206 نسبتا زیاد است

در خرید و فروش ماشین https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/ ، تشخیص مستهلک بودن خودرو درصورتی‌که ظاهری نسبتا تمیز داشته باشد، دشوار است. شیب نمودار استهلاک پژو 206 بنابر گفته بسیاری از کارشناسان، تندتر از دیگر خودروهاست.

 

اولین دلیل این موضوع، این است که فشاری که رانندگان به این خودرو می‌آورند، بیشتر است چراکه توقع دارند، شتاب موردنظر آن‌ها را تامین کند. از طرف دیگر، این خودرو کم‌کم از رده خودروهای لوکس خارج‌شده و پس از پراید و در ردیف خودروهایی مانند پژو 405، به خودروی طبقه متوسط جامعه تبدیل شده است. چنین خودروهایی، زودتر از بقیه مستهلک می‌شوند.

دلیل دیگر استهلاک بالای این خودرو، کیفیت قطعات آن است. در خودروهای جدید با قطعات بی‌کیفیتی مانند گیربکس، سرعت استهلاک بالاتر است. خودروهای قدیمی‌تر 206، سرعت استهلاک پایین‌تری داشتند اما آن‌ها نیز حداقل 10 سال از تولیدشان گذشته و حتما مستهلک شده‌اند.

عمر مفید پژو 206

آخرین نکته‌ای که باید در راهنمای خرید پژو 206 دست دوم به آن اشاره‌کنیم، عمر مفید آن است. پژو 206 به دلایل گفته‌شده؛ به‌ویژه در خودروهای تولید دهه نود؛ عمر مفیدی نزدیک به پنج سال دارد. به این معنی است که پس از گذشت پنج سال، کم‌کم صاحبش را به خرج می‌اندازد. بهتر است اگر می‌خواهید که تا مدتی از بردن خودروی خود به تعمیرگاه در امان باشید، بهتر است، خودرویی کم کارکرد استفاده کنید.

 

البته در نظر گرفتن هم‌زمان کیفیت قطعات در مدل‌های مختلف، استهلاک بیشتر خودروهای جدید نسبت به قدیمی و عمر مفید خودرو، کار نسبتا سختی است. تنها راه تشخیص ارزش خرید خودرو، کارشناسی فنی دقیق آن هنگام خرید است.

خلاصه ای از راهنمای خرید پژو 206 دست دوم

خرید پژو 206 محاسنی دارد که امروز دیگر بر کمتر راننده‌ای پوشیده است. بااین‌حال، نکاتی وجود دارند که در صورت عدم توجه به آن‌ها کار خرید و فروش ماشین به ‌ویژه پژو 206، خالی از ریسک نخواهد بود. پژو 206 خودرویی است که در طول سال‌های تولیدش با افت کیفیت قطعات، مواجه شده است. احتمال تصادفی بودن این خودرو با توجه به میانگین سنی رانندگانش و ویژگی‌های فنی و ظاهری‌اش بالاتر است.

پژو 206، بیشتر از میانگین متوسط خودروها مستهلک می‌شود و عمر مفید آن تقریبا پنج سال است. مجموع این عوامل، کار خرید و فروش ماشین 206 را پیچیده کرده به نحوی در خرید آن، باید حتما از تجربیات یک کارشناس فنی خبره بهره برد.  همراه مکانیک با داشتن 7 سال سابقه درخشان در مشاوره، خرید و فروش خودرو می تواند به شما این اطمینان را بدهد که ضرر مالی را نخواهید داشت.

آدرس سایت: hamrah-mechanic.com

ایمیل: info@hamrah-mechanic.com

تلفن‌های تماس: 02167632000

آدرس شعبه دوم: تهران، خیابان آزادی، خیابان حبیب الله، بعد از میدان حسن حسینی، ایستگاه نوآوری شریف، پلاک 58

 

منبع : افکار نیوز