برای خرید آپارتمان در تهران باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خرید خانه یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که هر شخصی در زندگی اخذ می‌کند. در واقع بسیاری از افراد نمی‌دانند که در هنگام خرید خانه به چه نکاتی باید توجه کنند.

  1. پنجشنبه ۲۲ مهر ۰ ساعت ۰۹:۲۸ (۲ سال،۹ ماه قبل)
خرید ملک تهران
به گزارش فرانگر

در صورت عدم توجه به برخی نکات ممکن است پشیمانی به بار بیاورد. تهران نیز به عنوان پایتخت شهری مهاجرپذیر بوده و همواره افراد زیادی در این شهر اقدام به خرید خانه می‌کنند. برای خرید آپارتمان در تهران می‌‏توان به سایت‌‏هایی چون کیلید، دیوار، شابش، سری بزنید تا انتخاب سریع و مطمئن‌تری داشته باشید.

 دسترسی به حمل و نقل عمومی:

 افرادی که ممکن است خودروی شخصی نداشته باشند یا اینکه تمایل نداشته باشند از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده کنند. دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی چون؛ ایستگاه‌‏های تاکسی، بی‌ار‌تی، مترو، اتوبوس‌‏های شهری، در هر صورت اهمیت زیادی دارد. برخی اوقات افراد ممکن است، با وجود داشتن خودروی شخصی به هر دلیلی مثلاً ترافیک یا هزینه بالای بنزین و ... تمایل داشته باشند که با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنند. بنابراین باید برای خرید آپارتمان به وضعیت حمل و نقل محدوده نیز توجه داشت.

 مطابقت ملک با وضعیت موجود آن:

در هنگام بازدید از خانه مد نظرتان به نکاتی چون؛ خرابی، عیوب، نقص، تعداد طبقات و قدمت بنا و... خانه توجه کنید و در صورت مشاهده خرابی در ساختمان، حتی اگر دو طرف از آن اطلاع داشته باشید، حتما مشخصات دقیق آن را در متن قولنامه ثبت کنید.

 بررسی وضعیت سند:

حتما قبل از خرید خانه، همه جوانب را به طور کامل و دقیق بررسی کنید. یکی از نکاتی که در مورد خرید خانه باید به آن توجه داشت، بررسی وضعیت سند است. قبل از خرید خانه در گام اول اطلاعات لازم را درباره سند ملک مورد نظر بدست آورید. اسناد ملکی اقسام ثبتی انواع متفاوت و قوانین ثبتی منحصر به خود را دارند. در نتیجه خریدار یا مستاجر قبل از عقد قرارداد باید از وضعیت سند آگاهی پیدا کند. در صورت مشاهد نکته مبهم در سند باید به دقت بررسی کرده و در صورت نیاز با وکیل قانونی مشورت کند. همچنین قبل از خرید خانه و مستغلات می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق سامانه دفتر اسناد و املاک کشور به دست بیاورید.

 وضعیت پارکینگ:

 یکی دیگر از نکات مهم هنگام بازدید خانه مورد نظر، مشخص کردن وضعیت پارکینگ است. حتما کوچه آپارتمان مورد نظرتان را بررسی کنید. به دلیل اینکه برخی کوچه‏‌ها بسیار باریک و کم عرض هستند، تردد در آن‏‌ها سخت و دشوار است. مسأله پارکینگ به‌‌ویژه هنگام اسباب‌کشی اهمیت زیادی پیدا می‌‏کند. همچنین ممکن است در برخی کوچه‏‌ها وجود امکاناتی چون؛ مدرسه، مراکز درمانی موجب شلوغی و سر و صدای زیادی شود. علاوه بر کوچه‏‌های باریک، کوچه‌‏های عریضی وجود دارند که جای پارک فراوانی دارند و حتی اگر ساختمان، پارکینگ نداشته باشد، به راحتی می‌‏توانید خودروتان را در کوچه، پارک کنید. این ویژگی یکی از امکاناتی است که محله‏‌های خلوت و بدون طرح ترافیک دارند. هنگام بازدید از خانه بهتر است به طرح ترافیک بودن محدوده هم دقت داشته باشید. زیرا در محدوده‌‏های طرح ترافیک، قانون ساعات معین و طرح زوج و فرد باید رعایت ‏شود.

 نورگیر بودن ساختمان:

 یکی دیگر از موارد مهم، نورگیر بودن خانه است که موجب صرفه‏‌جویی در مصرف برق، می‌‏شود. همچنین وجود نور طبیعی علاوه بر روشنایی خانه، بر خلق‌وخوی افراد نیز تاثیر مثبتی می‌‏گذارد. بهترین نورگیر ابتدا مربوط به خانه‌‏های جنوبی و پس از آن خانه‌‏های شمالی را شامل می‌شود. برای اینکه از نورگیر بودن خانه مورد نظرتان مطمئن شوید، ابتدا یک بار در ظهر و بار دیگر هنگام غروب برای بازدید خانه بروید و نورگیری آن را به درستی بررسی کنید.

 دسترسی به مراکز خرید:

 برای خرید خانه، دسترسی به امکانات رفاهی یک ضرورت اساسی تلقی می‏‌شود. دسترسی به امکانات رفاهی موجب رفاه و آسایش حال ساکنان می‌شود و دیگر مجبور نیستید برای هر خرید ساده‌‏ای سوار ماشین شده و از محله خارج شوید. دسترسی به امکانات رفاهی چون؛ مال‏‌ها، تره‏‌بارها و میادین محلی و سوپرمارکت‌‏ها، بسیار ضروری بوده و تاثیر مثبت آن در بلندمدت نمایان می‌‏شود. در حقیقت هنگام بازدید از خانه بهتر است بدانید چند نانوایی، سوپرمارکت، درمانگاه، مرکز خرید، میوه‌‏فروشی و امکانات تفریحی مثل پارک‌‏ها و بوستان‏‌ها در محله موجود هستند.


 بررسی وضعیت محله و ساختمان:

اگر با محله آشنایی ندارید، در ساعات مختلف روزهای هفته محله را ارزیابی و بررسی کنید تا از نزدیک با بافت محله، وضعیت ساختمان، وضعیت همسایگان و تعداد طبقات و...آشنا شوید. یکی از نکات مهمی که افراد در زمان خرید خانه به آن دقت می‌کنند، آرامش و آسایش محله و ساختمان است. اگر فرد آرامی هستید و به دنبال خانه‌‏ای در محله خلوت می‌گردید، بهتر است بدانید خیابان‌‏های مرکز شهر معمولا مناطق شلوغی هستند. همچنین مجاورت با مدارس و بیمارستان‌‏ها و فروشگاه‌‏های زنجیره‏‌ای علاوه بر مزایایی که دارند، باعث شلوغی محله می‏‌شوند. بافت کوچه و محله نیز از جمله نکات مهمی است که باید به آن توجه داشت. در برخی مناطق ساختمان‌‏های قدیمی و بافتی فرسوده وجود دارد. در بعضی مناطق هم ساختمان‌‏‏های لوکس و معماری‌های مدرن در حال گسترش است. همچنین برخی نکات دیگر مانند؛ تعداد طبقات، داشتن آسانسور و بررسی فشار آب از دیگر نکات مهم هنگام خرید خانه است.