از چین و چروک و افتادگی پوست صورتتان خسته شده‌اید؟

  1. شنبه ۲۴ آبان ۹۹ ساعت ۱۶:۳۹ (۳ سال قبل)
پوست
به گزارش فرانگر

افتادگی و چین و چروک پوست صورت، پیشانی، ابروها و نواحی اطراف چشم در اثر پروسه ی افزایش سن رخ می‌دهد و گاهی این تغییرات، به صورت ژنتیکی در پوست افراد جوان اتفاق می‌افتد. این پروسه غالب در اثر مواردی از جمله شل شدن اتصالات پوت با بافتهای زیرین و نیز جاذبه زمین که بافت را به سمت پایینمی‌کشد رخ می‌دهد. که باعث ایجاد چین و چروکهایی در صورت، اطراف لب‌ها، اطراف چشم‌ها، افتادگی ابروها، پف پلک فوقانی و تحتانی، گودی زیر چشم و افزایش عمق خط لبخند، شلی پوست ناحیه غبغب و گردن و نیز بندهای گردنی که در اثر جدا شدن عضلات گردن از هم است، می‌شود.

پس از ارزیابی کامل این بیماران و بررسی قوام پوست و میزان افتادگی پوست، بسته به اینکه کدام نواحی در این بیماران نیاز به درمان دارند، می‌توان اقدامات لازم از جمله لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت پیشانی و ابرو، لیفت شقیقه و بلفاروپلاستی را برای این بیماران انجام داد. گاهی در بیماران موقعیت گوشه چشم در اثر افزایش سن و یا به صورت ژنتیکی پایین تر است که در این صورت می‌توان موقعیت آن را در حین جراحی بلفاروپلاستی، لیفت شقیقه و یا لیفت پیشانی تغییر داد.

انواع روشهای لیفت صورت

لیفتینگ صورت روش‌های مختلفی دارد که در دو گروه کلی به نام‌های لیفت صورت بدون جراحی که شامل تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت صورت با آر اف، هایفو، لیفت صورت با نخ می‌شود و لیفت صورت با جراحی که زمانی انجام می‌شود که عمقآسیب‌های پوستی زیاد شده باشد و نتوان با لیفت بدون جراحی کاری از پیش برد و عملیات جوانسازی پوست را با نتیجه مطلوب به سر انجام رساند. پس متدهای غیر جراحی اگر پیش از عمیق شدن چین و چروک‌ها و دیگر مشکلات پوستی انجام شوند می‌تواند زمان نیاز به لیفت با جراحی را به عقب بیاندازد.

لیفت صورت

لیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپییاHIFU، جدیدترین تکنیک لیفتینگ و رفع افتادگی عضلات صورت می‌باشد که از طریق اولتراسوند متمرکز شده انجام می‌شود. با این روش می‌توان به لایه‌های عمیق پوست صورت نفوذ کرده و با ایجاد گرما در عضلات مورد نظر، به مرور و از طریق سفت کردن پوست سبب جوان سازی آن شد.

لیفت صورت با آر اف (rf)

ار اف یا همان رادیو فرکانسی مدت‌های زیادی است که در امر زیبایی به کار می‌رود. تنها تفاوت دستگاههایRF فرکشنال جدید با نمونه‌های قدیمیدر این است که می‌توان اثر پذیری را با ترکیب میکرونیدلینگ و رادیو فرکوئنسی افزایش داد؛ بدین ترتیب که میکرونیدلینگ با رفع آثار به جا مانده از آکنه، جوش و کشیدگی پوست به یکنواختی و جوانسازی صورت کمک کرده و ار اف فرکشنال از طریق تحریک پوست جهت کلاژن سازی به سفت شدن پوست صورت کمک می‌کند. این روش لیفت را می‌توان در هر سنی انجام داد و اینیکی از مهم ترین مزیت‌هایrfمی‌باشد.

لیفت صورت با نخ

این روش از لیفت صورت یک تکنیک به شدت حساس می‌باشد که از طریق کشیدن پوست صورت به آرامی باعث رفع شل شدگی پوست و همینطور جوانسازی آن می‌شود. لازم به ذکر است که لیفت صورت با نخ نسبت به لیف صورت کمتر تهاجمی است به همین دلیل علاوه بر اثر بخشی بالا در پوست‌هایی با افتادگی کم، نسبت به لیف صورت عوارض بسیار کمتری نیز دارد به علاوه دوران نقاهت و بستری ندارد و پس از نهایتا 48 ساعت می‌توان به فعالیت‌های روزانه و اجتماعی بازگشت و معمولا جای اسکاری از خود باقی نخواهد گذاشت، چرا که در آن از برش‌های بزرگ استفاده نمی‌شود.

لیفتینگ صورت با تزریق بوتاکس

بوتاکسیکی از محبوب ترین روشهای لیفتینگ بدون جراحیمی‌باشد چرا که خطری ندارد و لازم به بستری شدن پس از بوتاکس نمی‌باشد. پس از تزریق بوتاکس می‌توان از بین رفتن چین و چروک‌های اطراف چشم، گردن، خط اخم و همینطور خطوط چین و چروک‌های سطحی پیشانی به خوبی مشاهده نمود. البته باید در نظر داشت که لیفت با بوتاکس یک روش موقتی است و معمولا 6 ماه دوام دارد، ابا این وجود بوتاکس بهترین روش برای پیشگیری از عمیق شدن چین و چروک‌های سطحی به شمار می‌رود.

لیفت صورت با تزریق ژل

از طریق تزریق ژل می‌توان ناهمواری‌های صورت را پر کرد و بدینوسیله چین و چروک‌ها را برطرف کرد و به ظاهری جوانتر دست یافت، به همین دلیلمی‌توان این روش را یکی از روش‌های لیفت صورت در نظر گرفت. علاوه بر اینمی‌توان با تزریق ژل به لب و یا گونه آنها را برجسته کرد و به چهره شادابی بخشید.

تزریق ژل

لیفت صورت با تزریق چربی

تزریق چربییا گرافت به روشی از لیفت صورت می‌گویند که فیلر به کار برده شده در آن که قرار است به پوست صورت تزریق شود در واقع بافت‌های چربی بدن خود فرد می‌باشد، به همین دلیل نسبت به روش قبلی عوارضی کمتری داشته و نتایج بهتر و دائم تری درقوام یافتن و جوانسازی پوست حاصل می‌کند. با تزریق چربیمی‌توان علاوه بر سفت شدن پوست، حجم از دست رفته بافت ناشی از پیری را تا حدودی جبران کرد، این موردی است که از عهده جراحی لیفت صورت به تنهایی بر نمی‌آید.

لیفت صورت با جراحی

لیفت صورت

کلیه روش‌های بدون جراحی به صورت سرپایی و بدون بی هوشی انجام می‌شود اما از نظر نتیجه روش جراحی نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.

در لیفتینگ صورت با جراحی، صورت شخص از آنچه که هست ۵ تا ۱۰ سال جوانتر می‌شود. عمل لیفت صورت و یا کشش پوست صورت معمولاً در افرادی با سنین۶۰-۴۰ سال انجام می‌شود .

البته این عمل در هر سنی قابل اجرا می‌باشد به شکل کلی در عمل لیفتینگ صورت چربی‌های اضافی برداشته می‌شود، عضلات زیرین سفت می‌شود و پوست صورت و گردن نیز کشیده خواهد شد که تمامی این کارها نشانه‌های افزایش سن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

قابل ذکر است که انجام این گونه جراحی‌ها نیازمند گذراندن دوره‌های مختلف و دانش و تخصص کافیمی‌باشد، زیرا در صورت عروق و اعصاب مهمی وجود دارند که آسیب به آن‌هامی‌توانند مشکلات جبران ناپذیری را برای بیماران ایجاد کنند.

دکتر رضا امیرزرگر متخصص جراحی فک و صورت، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزکشی تهران و عضو انجمن جراحان فک و صورت ایران با مهرات، تجربهو تخصص و همچنین با تجهیزات و امکانات لازم جهت انجام اینگونه جراحی‌ها در این زمینه به بیماران خدمت رسانیمی‌کند.