آشنایی با کاربردهای فایبرگلاس

اطراف ما پر از عایق های مختلفی است که محیط مورد نظرمان را از گرما، سرما، نور خورشید، صدا و بسیاری خطرات دیگر محافظت می کند. هم اکنون با گسترش هرروزه فناوری و تکنولوژی در صنایع مختلف شاهد این هستیم که عایق های جدیدی از جنس مواد نفتی، شیمیایی، پشم شیشه و پلیمری به بازار مصرف عرضه می گردد.

  1. سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹ ساعت ۱۷:۳۵ (۳ سال،۸ ماه قبل)
فایبرگلاس
به گزارش فرانگر

فایبرگلاس ها نوعی از عایق های امروزی هستند که به طور مداوم در حال به روز شدن و پیشرفت هستند تا کارایی بیشتر و کیفیت بالاتری داشته باشند. می توان به جرات گفت که تقریباً به اندازه تمام صنایع مهم اطراف ما فایبرگلاس ها متنوع و مختلف هستند تا در صنایع مختلف کوچک و بزرگ قابلیت اجرا و استفاده داشته باشند. 

در این مقاله کوتاه درباره اینکه فایبرگلاس چیست و کاربرد آن ها در صنایع مختلف آشنا می شویم.

فایبرگلاس چیست؟

اگر برای شما هم سوال باشد که فایبرگلاس چیست، با کمی دقت در حوالی خود الیاف پشم شیشه را می بینید. یک ماده سبک و کم وزنی که محصول ذوب شیشه است و طی مراحلی به الیاف بسیار ریزی تبدیل شده و عایقی مناسب مقابل حریق و حرارت می باشد. به عبارت بهتر استفاده از پشم شیشه برای کاهش گرما و سرمای محیط عایق کاری شده بسیار متداول است. اما اجازه دهید کمی جلوتر برویم. برای اینکه پشم شیشه تبدیل به فایبرگلاس شود، باید طی مراحلی با مواد پلیمری ترکیب شود که در این صورت ما باید ماده ای بسیار قوی، محکم و مقاوم مواجه می شویم که فایبرگلاس نام دارد و البته استفاده های بسیار زیادی هم در صنایع مختلف از آن می شود.

همچنین برای اینکه فایبرگلاس علاوه بر استحکام، مقاومت بالایی نیز داشته باشد و در مقابل ضربات آسیب پذیری کمتری داشته باشد، رزین (ماتریس) در ترکیب تولیدی آن به کار می رود. همچنین از مشخصه های مواد تشکیل دهنده فایبرگلاس کاربرد الیاف شیشه در آن است که در انواع سوزنی، سه بعدی و اطلسی است و گاهی نیز برای بالا بردن مقاومت فایبرگلاس تولیدی از الیاف کولار و کربن نیز استفاده می گردد.

 این کار موجب افزایش مقاومت و کشش فیزیکی الیاف گلاس در مقابل ضربه خوردگی به میزان بسیار زیادی می شود.

 انواع فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس ها با توجه به میزان استفاده رزین در ترکیباتش و همچنین وزن و مدل های مختلفی که دارد به انواع گسترده تقسیم می شود. اما در یک دسته بندی کلی می توان آن را به سه دسته تقسیم کرد که به آن ها اشاره می کنیم.

یک) پلی استر: فایبرگلاس پلی استری مقاومت کمی در مقابل ضربات و خدشه کم و ضعیف دارد و به عبارتی فایبرگلاسی مطمئن و محکمی به حساب نمی آید.

دو) وینیل استر: این نوع فایبرگلاس محکم تر و مقاوم تر از نوع فایبرگلاس پلی استری است و درنتیجه کاربرد بیشتری نیز نسبت به نوع قبلی دارد.

سه) اپوکسی: فایبرگلاس اپوکسی مقاومت بسیار خوب و بالایی دارد و در صنایع پرریسک کاربرد زیادی نیز دارد. همچنین مقاومت بالای آن در مقابل گرما و سرما، حریق و ضربه آن را به محصول پرطرفداری تبدیل کرده است.

کاربرد انواع فایبرگلاس چیست؟


مهم ترین مشخصه و علت استفاده از کامپوزیت پلیمری فایبرگلاس، مقاومت بالا و استحکام مثال زدنی آن است. اما ازجمله کاربردهای آن می توان به این موارد اشاره کرد: استفاده در گلخانه ها، ساخت بدنه و کاور دستگاه های صنعتی، صنایع نظامی و هوافضا، ساخت بدنه تجهیزات پزشکی، طراحی داخلی ساختمان و ویترین مغازه ها و زیباسازی شهری، ساخت قطعات کامپوزیتی خودروها، ساخت نورگیر سالن ها و گلخانه ها و سقف سوله ها، استفاده از فایبرگلاس در ساخت سیلوهای سیمانی، استفاده در صنایع دریایی و هوایی، ساخت ایرانیت، استفاده در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعاتی چون سپر کابین و اجزای فنی اتومبیل.

همچنین از دیگر کاربردهای فایبرگلاس استفاده از آن در عایق مخازن آب و اسید است. زیرا فایبرگلاس از پوسیدگی، ضربه و خدشه به مخازن آب و اسید جلوگیری می کند. البته موارد گفته شده تنها تعریفی کلی از کاربرد گسترده فایبرگلاس ها می باشد.

مزایای فایبرگلاس چیست؟

عایق بودن این ماده سخت در مقابل حرارت، گرما و نور خورشید و همچنین استحکام بالا از مزایای قابل توجه آن می باشد. اما از دیگر مزایای فایبرگلاس قابلیت استفاده از آن در انواع طرح ها و شکل های مختلف در صنایع مختلف سبک، کم وزن بودن و مستحکم بودن آن در مقابل ضربه و خدشه و مقاومت بالای آن در مقابل مواد شیمیایی اشعه UV و نور خورشید است.

به طور مثال شما یک گلدان رزین اینکه در طراحی شهری و زیباسازی شهر در معابر و پارک ها استفاده می شود، تصور کنید. مسلما این گلدان برای یک مدت کوتاه در نظر گرفته نشده است و باید مقاومت بالایی در مقابل گرما، سرما حرارت و آلودگی های شهری داشته باشد. به همین علت بهترین و مقاوم ترین ماده برای ساخت چنین گلدانی فایبرگلاس ها می باشد. زیرا استحکام، مقاومت بالا، عمر طولانی و استهلاک کم و همچنین سبک بودن از خصوصیات چنین گلدانی با جنس فایبرگلاس است که باتوجه به قیمت مناسب نیز می توان به تعداد بالا در زیباسازی شهر از آن استفاده شود.

فایبرگلاس گلدانی

سخن پایانی اینکه مهم ترین مشخصه فایبرگلاس ها استحکام، مقاومت، سبکی و کم وزن بودن آن و همچنین عایق بودن آن است که هرکدام از موارد گفته شده، مزیتی مهم و منحصر به فرد هستند که در فایبرگلاس ها جمع شده و این ماده را تبدیل به محصول کاربردی همه گیر و قابل استفاده در صنایع مختلف کوچک و بزرگ کرده است. وب سایت فولادشاپ فروشگاه اینترنتی آهن آلات و اقلام ساختمانی است که محصولات مختلف اعم از فایبرگلاس را به صورت آنلاین به فروش می رساند. همچنین می توانید با مطالعه مقالات فولادشاپ اطلاعات خود را در زمینه آهن آلات و اقلام ساختمانی تکمیل کنید.